Minulla on ihan tavallinen nelihenkinen perhe, mies ja kaksi murkkuikäistä poikaa. Silti olen sitä mieltä että äitien ja isän päivät voisi jättää väliin kokonaan. Jo lapsuuden kodissani äitienpäivän vietto oli kovin väkinäistä. Mieheni on maalaistalosta, jossa jokainen päivä on työpäivä. Olenpien lapsuuden perheet oli ehjiä tavallsia koteja.
Minulle riittää äitienpäivän toivotus ja lasten ollessa pieniä ne itse tehdyt kortit oli parhain lahja. Mitä vähemmän vouhotusta sen parmepi.
Aina
4
2214
Vastaukset
- Josjätskitvaikka
Meilläkin nää "merkkipäivät" on sillä kuitattu, et jos vaikka jätskipaketti avataan. Lasten koulussa ja kerhossa tekemät kortit ja paketit katsotaan.Sanoin miehelle, että kukatkin saat jättää väliin enkä pahastu, kohtahan ne kuihtuu kumminkin tai pieni 1-v kaataa maljakon. Muuten arki pyörii rataansa, enkä kaipaa enempää.
- taas............
on ihana saada kukkia ja lapset kotiin.
- niin paljon...
taas............ kirjoitti:
on ihana saada kukkia ja lapset kotiin.
mutta vaikka edes vähän huomiota on kiva saada, haluas aikuiselta lapsilta ja joku vähäinenkin lahja...kukka, suklaata...ym . Että se oma lapsi on silloin ajatellut äitiä kun on sen ostanut.
Ja se että tulevat käymään. - on mielestäni
niin paljon... kirjoitti:
mutta vaikka edes vähän huomiota on kiva saada, haluas aikuiselta lapsilta ja joku vähäinenkin lahja...kukka, suklaata...ym . Että se oma lapsi on silloin ajatellut äitiä kun on sen ostanut.
Ja se että tulevat käymään.toinekin tarkoitus. Useimmilla äideillä on aina huono omatunto, ettei ole riittävästi antanut aikaa ja huomiota lapsillensa.Äitienpäivä muistuttaa myös meitä äitejä valtavasta vastuustame, joka meille on annettu huolehtiessamme riittävän hyvin jälkeläisistämme.Kun lapsemme meitä muistavat tiedämme, että olemme kasvatustehtävässämme onnistuneet, kyllin hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3317179Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714388- 2083175
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242987- 741952
- 1531826
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2161773Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661587Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201548- 891448