Väsynyt

tallaaja__

Ilmeneekö teillä muilla siitepölyaikaan pohjatonta väsymystä? Minusta kun tuntuu, että olen koko ajan tajuttoman väsynyt, ja töissäkin usein puolihorroksessa. Tänään en kertakaikkiaan pystynyt menemään töihin ollenkaan. Tosin olen myös nukkunut huonommin kuin tavallisesti. En ole päässyt syväuneen juuri ollenkaan. Silmänalusetkin tummat.

Lisäksi oon aika kärttyisä. Hermot voi mennä ihan mistä vaan, ja pahasti sitte meneekin. Pitäis varmaan alkaa välttelee tiettyjä ihmisiä kokonaan. Normaalisti oon aika leppoisa tyyppi, mutta toi väsymys kai pistää myös hermot koville jolloin pikkuasiatkin loukkaa.

Onko muilla samanlaista? Nytkin tuntuu, että päässä vaan humisee kun nousee sängystä ylös, ja et puolet aivoista ois muualla.

5

938

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123
    • Uber Fluger

      Juu. Semmoista voi olla. Ja jos lääkitset antihistamiinilla, niin tsäänssit on että väsyttää vielä pahemmin.... :/ Ainakaan mä en ole vielä löytänyt väsyttämätöntä antihistamiinia - ja kaikkia olen kokeillut, erityisesti niitä joissa lukee "EI VÄSYTÄ".

      • kuulostaa

        Sama juttu. Ihana kevät ja kesä menee aivan horroksessa ja elämän laatu lähellä silloin lähentelee tosiaan nollaa. Olisin todella kiitollinen, jos tähän vaivaan löytyisi joku apu. Minulla on niin monta yliherkkyyttä, että siedätyshoidosta ei oikein apua.


    • Äitikkä

      Mä en usko että lääkkeet juurikaan väsyttää. Nimittäin jos aloitan antihistamiinin reilusti etukäteen niin väsymys alkaa vasta kun siitepölykausi alkaa. Sitä ennen ei väsytä vaikka otan tabletin.

      Mulla on menossa koivun siedätyshoito ja varsinkin alussa piikkipäivänä olin iltaisin puolikuollut väsymyksestä. Vähitellen se on jäänyt pois kun oon alkanu tottua pistokseen

      Uskon että elimistö käy niin voimalla histamiinia vastaan että siitä ihminen väsyy.

      Nyt oon ollu 2 viikkoa taas ihan tokkurassa töissä. Ja hermo on kireällä täälläkin ja tuntuu etten tajua mitään, silmät seisoo päässä ja järki myös.

    • Heinäpölyt

      Rajua väsymystä ja särkyjä nyt, kun heinäpölyjen aika on pahimmillaan. Joten tutulta kuulostaa nämä kertomukset väsymyksestä liittyen siitepölyyn.

      Vaikka nukkuisi hyvin joka yö, niin jo aamusta asti on rättiväsynyt. Ajatus ei kulje yhtään, silmiä painaa kiinni, särkee koko kroppaa. Välillä on päivän mittaan vähän parempi, ja sitten käy taas aivan älyttömästi päälle.

      Onko muille heinäallergikoille tuttua? Onko muilla samanlaista tai vastaavaa?

      Miten tämä kesä erityisesti aiempiin kesiin verrattuna - onko oireet olleet kovempia kuin vaikka viime kesänä? Onkohan heinien siitepölyä jotenkin tavanomaista enemmän tänä kesänä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      51
      1313
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      17
      1021
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      977
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      77
      673
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      668
    6. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      26
      456
    7. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      440
    9. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      439
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      423
    Aihe