Tarvitseeko liberalismi puoluetta vai tuleeko liberalismia edistää muilla keinoilla? Tulisiko liberaalipuolueen tavoitteiden ja strategian olla samanlainen kuin valtapuolueilla?
Vastaukset 9
- libertaari
Parhaiten liberalismia edistäisi sosialistisen propagandakoneiston eli YLEn ja julkisten koulujen lakkauttaminen. Niin kauan kuin ne auktoriteetteinä aivopesevät kansaa sosialismiin, on liberaalin ajatusmaailman leviäminen lähes mahdotonta.
Ongelmana on se, että liberalisointiin vaaditaan poliittista valtaa. Meille jää siis seuraavat vaihtoehdot: 1. Joko oma puolue tai liberaalit ryhmät toisissa puolueissa. 2. Liberaalit lobbausryhmät.
Koska oikeita liberaaleja ei politiikka kiinnosta ja puolueessa olevien puoliliberaalien on vaikea saada liberaalien ääniä, niin 1. vaihtoehto on haasteellinen. Lobbausryhmistä mm. EVA tekee kohtuullisen hyvää työtä talouden liberalisoimiseksi.
Liberalismia edistäisi myös hyvän liberaalin kirjallisuuden kääntäminen suomeksi. Yksi suuri ongelma liberalismissa on se, että monet itseään liberaaleiksi kutsuvat eivät tiedä, mitä liberalismi oikeasti on. Näiden kaverien pitäisi ensin perehtyä liberalismiin ja sitten vasta avata suunsa. Moni potentiaalisesti hyvä liberalismin puolestapuhuja levittää nyt väärää tietoa liberalismista. - Kenraali Liberaali
Liberalismi tarvitsee Armeijan ja Johtajan, jotka nostavat liberalismin valtaan. Sitten päästään toteuttamaan Suurta Yhteiskunnallista Koetta, paratiisia maan päällä.
- libertaari
Koska liberaali vapaus on negatiivista, niin siinä ei ole oletusarvoista paratiisia.
Liberalismi lupaa ainoastaan sen, että sinulla on vapaus tavoitella omaa paratiisiasi. Yksilö voi elää paratiisissa tai helvetissä, riipuen omista valinnoista ja kuinka niissä on onnistunut. Muita ei voi velvoittaa rakentamaan toisille paratiisia.
Ainoa mitä liberalismissa voi luvata, on se, että jos haluat elää paratiisissa, niin sinun on se itse itsellesi yritettävä tehtävä.
- puoluejäsen
.....liberalismia ?
- äänestäjän
Puolue tarvitsee jäseniä ja äänestäjiä, kuten kauppa tarvitsee asiakkaita.
Jos kauppa myy vääriä tuotteita, asiakkaat kaikkoavat. Jos puolue myy väärää ideologiaa, niin jäsenet ja äänestäjät kaikkoavat. - Miksiköhän?
äänestäjän kirjoitti:
Puolue tarvitsee jäseniä ja äänestäjiä, kuten kauppa tarvitsee asiakkaita.
Jos kauppa myy vääriä tuotteita, asiakkaat kaikkoavat. Jos puolue myy väärää ideologiaa, niin jäsenet ja äänestäjät kaikkoavat.Ei näköjään liberalismi kelpaa oikein kenellekään. Taitaa jopa uusnatseilla olla enemmän kannatusta.
- libertaari
Miksiköhän? kirjoitti:
Ei näköjään liberalismi kelpaa oikein kenellekään. Taitaa jopa uusnatseilla olla enemmän kannatusta.
ei myy aitoa liberalismia, vaan sosialismilla vesitettyä sotkua. Se on syy mikseivät monet tiedostavat liberaalit sitä äänestä.
- liberaalit.fi
Kannattajakorttien keräys on käynnistynyt
Kannattajakorttien kerääminen on aloitettu. Puolueen aktiiveja ympäri Suomea kerää nimiä kannattajakortteihin, jotta puolue voitaisiin nostaa puoluerekisteriin. Puolueen rekisteröimiseen vaadittavat 5000 kannattajakorttia on tarkoitus kerätä syksyyn mennessä, jotta ensi vuoden kunnallisvaaleihin voidaan valmistautua täysipainotteisesti. - liberaalitfi
Liberaalit ry:n ylimääräinen puoluekokous pidetään 15.11.2007 Helsingissä Pirkkolan urheilupuiston kerhohuoneella klo 17 alkaen. Kokoukseen sisäänkirjautuminen alkaa klo 16:30. Puoluekokoukses on kutsuttu koolle käsittelemään sääntömuutosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va581616Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3641151- 133924
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu13742Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63622- 41598
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa90548- 45529
- 45498
- 44456