Maailman menoa palstalla nimimekrki "ohikulkija" esittää pohdittavaksi sopivan selityksen sille, miksi Bagdadin museon korvaamattomat muinaismuistot saavat rauhassa levitä Levanttiin ja sitä tietä ties minne.
By the way
Hertta
4234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kysymykseni: sallivatko USA;n joukot museon ryöstämisen siksi, että länsimaiden rahapiireissä on kallisarvoisista muinaismuistoista kiinnostuneita ihmisiä - "lonkalta". Moonman osallistui jossain vaiheessa keskusteluun ja kertoi, että asiasta kiinostuneita on todellisuudessa ollut liikkeellä jo ennen sotaa.
no totta vitussa niitä kiinnostuneita on.
Maailmassa on varsin paljon rikkaita pervoja, jotka pistää kalleuksia palatsinsa kassakaappiin ja katselee vain itsekseen. hetki sitten löytyi jostain vietnamin läheltä jonkun rikollispomon pesäkolo. Viranomaisten mukaan kuin suoraan jamesBond leffoista. sieltä löytyi mm.ateenan museosta -77 pöllityt minolaiset kivitaulut sekä lontoosta viety rembrant. pervo kaveri. siellä se ilmeisesti oli yksinään niitä hieronut. ja museoalan ihmiset sanovat että näitä HC "keräilijöitä" on helvetin paljon. kipeetä.
Toisen maailmansodan jäljiltäkin lienee vielä paljon arvokasta taidetta "väärissä käsissä".
Sodissa ryöstellään - eivätkä valloittajat ole ainoita ryöstelijöitä.
Lieneekö paljonkaan kulttuurihistoriallisesti arvokasta alkuperäisellä paikallaan? Mutta paljonko tuosta aineistosta sitten on on suurelta yleisöltä näkymättömissä, "hämärissä" yksityiskokoelmissa?
http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?board=1;action=display;threadid=440