Tunnen itseni voittajaksi! Pääsin sekä kirjallisista että inssiajosta läpi ensimmäisellä yrittämisellä! Onko muita yhtä taitavia?
Olen voittaja!
Pääsin läpi inssistä heti!
2656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pääsin itsekin molemmista läpi ensimmäisellä yrittämällä, mutta en silti koe itseäni erityisen taitavaksi, varsinkaan inssin osalta. Miksi näin? Inssin läpi pääseminen on osittain myös tuurista kiinni. Olen hemaisevan parin viikon ajourani aikana joutunut muutamaan tilanteeseen, jotka olisivat luultavasti johtaneet inssin hylkäämiseen.
Inssissä täytyy toki tietää perusasiat ajovuorojen ja -linjojen osalta, mutta muuten homma on lähinnä tuuripeliä. Hyväksymiseen vaikuttaa mm. tutkinnonvastaanottaja, liikenteen määrä ja ajoreitti. Tämän vuoksi ensimmäisellä kerralla hylätyksi tulleet ole mielestäni sen huonompia kuskeja kuin ensimmäisellä kerralla läpi päässeet. Toki poikkeuksiakin on.
Et kuitenkaan kertonut teitkö virheitä ja jos teit, niin montako? Itse tein yhden kyseenalaisen virheen, jonka tutkinnonvastaanottaja antoi siitä, että noudatin nopeusrajoitusta. Monimutkainen juttu siis ja tästä huomaa hyvin sen paljonko inssin suorittaminen riippuu tutkinnonvastaanottajasta. Kevyen liikenteen huomioinnista ja risteusnopeuksista sain H:n.
Ymmärrän toki ilosi, koska muistan hyvin itse sen epätodellisen iloisen "fiiliksen", joka inssin läpäisemisen jälkeen vallitsi koko loppupäivän. Onniteluni sinulle ja ei muutakuin mahdollisimman pian ajamaan "siviili" -ajoja!
Onneks olkoon vaan sullekin.. se onkin niin kova juttu et pääse ekal inssist läpi.. kyl saa aika tumpelo olla jollei autokoulun jälkeen pääse inssist ekal läpi..