Sellainen,joka osaa viedä puoluekokouksen
tavallisen perussuomalaisen kukkaron ulottuville.
-Puolueen puheet on toista kuin teot?
Eipä ole vielä ikinä ollut varaa ostaa 16 euron ruokalappua-eikä ole nytkään.
Eikö perussuomalaiset saaneet enää kalakeittoa aikaseksi?-Meneekö se aika kynsien viilaamiseen-ja tärkeänä olemiseen?
Entä ukot?-Riitelevätkö Bärlundin rahoista?
tavallisen perussuomalaisen kukkaron ulottuville.
-Puolueen puheet on toista kuin teot?
Eipä ole vielä ikinä ollut varaa ostaa 16 euron ruokalappua-eikä ole nytkään.
Eikö perussuomalaiset saaneet enää kalakeittoa aikaseksi?-Meneekö se aika kynsien viilaamiseen-ja tärkeänä olemiseen?
Entä ukot?-Riitelevätkö Bärlundin rahoista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
kokouksessa tekis, kunhan taas alkaisi vaikeita kyselee ja inttämään vastaan jo valmiiksi sovittuja asioita ja valintoja.
Eikä nyt kansakunnan kirkkaimman kynttilän lautaselle sovi silakkasoppaa laittaa kun on tottunut possun sisäfilettä mussuttamaan, kuten vyötäröstä huomaa.
Älä kuule kysele joutavia, ei sinne tavallisia perussuomalaisia kaivata, vaan ne jotka on tuohon huutokuoroon jo sitoutuneet. Oulussaa saa tuo mieskuoro huutajat viikonlopuksi kilpailevan kuoron alueelleen. Tosin vierailijalla on vain yksi nuotti ja sävel. Väärin laulamisesta tulee kynsille, ja paitsion paikka.
Niin ryhtiä löytyy.Viimein juntattiin ulos-varmuuden vuoksi,ettei turhia kysele,vaikeista asioista.
Elämme valitettavasti markkinataloudessa. Hotelli hinnoittelee palvelunsa, mutta vastaavasti puolue ei joudu maksamaan kokoustiloista, kun tuo maksavia asiakkaita paikalle. Itse majoitun ehkä Kampuksen Kesähotelliin tms. Ruokailuni järjestän halvelmalla vaikka Siwasta tai jostain Pizzeriasta. Paikalle pääsee kyllä vähemmilläkin euroilla. Kokoukseen osallistuminen ei maksa mitään (paitsi jäsenmaksun).
Kalakeiton valmistaminen usella sadalle hengelle vaatisi valitettavasti aika monen hengen työpanoksen, terveysviranomaisten luvat, normien mukaiset kylmätilat, hygieniapassit henkilökunnalta yms. Aika rumba ja kaikista tulisi kustannuksia kuitenkin.
Nyt kun vielä jäsenet äänestäisivät kiltisti
junttausten sanelun mukaisesti,niin okei.
Ja vapaa-ajan ohjelmassa on vain juopottelua ja yökerhoa tarjolla.
On peiliinkatsomisen aika-ennenkuin äänestät kokemattomia puoluehallitukseen.