Saako lainaa ilman vakituista työtä?

Olsbas

Eli onks mahdollista saaha lainaa, kun olen vain kesä töissä, ja muuten opiskelen korkeakoulussa..
oli tarkotus saaha kesäks moottoripyörä ja sitä varten joku 4000€ lainaa, josta ainakin suurimman osan maksaisin kesällä pois.. jos on miten, mistä, ja minkä laista??

7

3440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei,

      jos luottotiedot on kunnossa.
      Ota yhteyttä omaan pankkiisi.
      Eihän tuo ole summa eikä mikään.
      Luulisin, että onnistuu..

    • toive...

      ...aja fillarilla, kasvata kuntoa, saat aurinkoa ja olet onnellisempi. Saat parempia naisiakin sporttisena. Ostat moiset vehkeet kun on rahaa muttei tukkaa ja naisia... köyhän ei kannata ostaa mitään mikä vaan kuluttaa lisää.

      t. nimim. "been there-done that"

    • Vakuusvaje

      Saahan sitä lainaa ilman vakituista työtä. Minäkin olen aikanaan saanut. Mutta ilman vakituista työtä laina on aika paskamaista maksaa takaisin. Varsinkin kun kyseessä on kulutusluotto, joka ei tuota mitään vaan päinvastoin aiheuttaa lisää menoja.

      Pistä kesärahoista pari tuhatta säästöön ja osta se pyörä ensi vuonna. Vai olisiko viisasta jättää rahat käyttämättä ja varautua siihen mahdollisuuteen, että opintotuki loppuu ennen kuin tutkinto on valmis? Sellaistakin sattuu.

    • Olsbas

      Käväsin tänään pankissa nevottelemassa ja kyllä ne lainaa myöns, kaks takaajaa tarvis vakuudeks.
      ongelmia ei takaisin maksun suhteen pitäis tulla. jos olisin yrittänyt säästää rahaa mp varten, niin se ei varmaankaan olisi onnistunut, ku ois tullu käytettyy rahat johonkin muuhun, mutta nyt kun otin lainaa saan heti pyörän ostettua. ja ainahan jos tiukka tilanne tulee voin sen pyörän myydä pois.

      • -Teukka-

        No taidat täällä vain kalastella haukkuja, mutta vastataan kumminkin.

        "ongelmia ei takaisin maksun suhteen pitäis tulla. jos olisin yrittänyt säästää rahaa mp varten, niin se ei varmaankaan olisi onnistunut, ku ois tullu käytettyy rahat johonkin muuhun, mutta nyt kun otin lainaa saan heti pyörän ostettua."

        Mikä takaa, ettet käytä rahoja "johonkin muuhun" kun sinun pitäisi lyhentää sitä lainaa? Jos ei pysty säästämään, niin aika pilvilinnojen rakentamista, että pystyisi lainaa lyhentämään. Etenkin, kun säästämällä pyörä tulee halvemmaksi.

        Eikös se vasta harmitakin (isolla Veellä), jos kesällä ei ole varaa bensaan, kun pitää lyhentää lainaa.


    • KurreOvaba

      paljonko tuosta 4000e, josta suurimman osan kesällä takaisin, on varattu pyörän vakuutuksiin ym. kuluihin? Suuurimman osan.... joopa jooo loistoduuni siis tiedossa.

    • Olsbas

      1500€ jää palkasta käteen, siitä tonni lyehnnyksiin.. kesätyö ei toki ole ainut tulon lähde. vähäsen on rahaa jo säästössäkin. ja bensahan on halpaa, kun sitä itänaapurista hakee.
      maksaa lyhennyksiä saman tien kun tulee tili ni eipä tule rahoja muuhunkaan tuhlattua. tottahan se on etta tulee tietysti kalliimmaksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3348
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3087
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2580
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2373
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2333
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2026
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1673
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1666
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      35
      1573
    Aihe