En ole Kuortaneelta, mutta olisi mielenkiintoista tietää minkä rangaistuksen tämä rattijuoppopaska sai.
Sinne vaan Hitlereiden ja muiden murhaajien joukkoon...
Sinne vaan Hitlereiden ja muiden murhaajien joukkoon...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Onko hänellä nimeä?
Saa edes jonkunlaisen tuomion .Suomihan on tunnettu siitä ; että rattijuoppojen päätä vaan silitetään. Ei muuta kuin jätkä Siperiaan mätänemään.
Varmaan tämän rattijuopon vanhemmat ajattelevat,että mikä teki meidän lapsesta murhaajan,menikö kasvatus väärin,oliko kaveripiiri huono.Mutta se on varmaa että tämän nuorukaisen tuleva elämä tulee olemaan taistelua,hän saa tosi kovat korvausvaateet,mikään vakuutus ei korvaa tälläistä tekoa.
Siis jos et sattunut tietämään että murhaaja on tarkoin harkinnut ja suunnitellut riistävänsä hengen joltain??? Rattijuopot ei ole murhaajia, typeriä tosin, mutta ei murhaajia!!! Tuskin tämäkää mies kännipäissään kuitenkaan tahallaan on kenenkään päälle ajanu...
Ja toisekseen, se asia ei kuulu meille!! Eikö se riitä että asianomaiset pyörittää päivät pitkät päässää tätä tapahtumaa sekä surevat!!1
Kyllä tämäkin asia kuuluu kaikille, samassa yhteiskunnassa sitä eletään ja tälläisten tapahtumien estäminen on meidän kaikkien oikeus ja velvollisuus. On esim. kohtalon ivaa että alueen poliisit olivat etsimässä kahta muuta rattijuoppoa kun onnettomuus tapahtui ja tämän aamun lehdestä ilmeni että Jämsän poliisi oli eilen lähettänyt pyörävarkaan perään kaksi yksikköä.Kyllä poliisien voimavaroja pitää lisätä ja puheet siitä että silloin siirryttäisiin poliisivaltioon pitää lopettaa alkuunsa. Ei poliisi vaivaa eikä häiritse ihmisiä jotka elävät yhteisesti sovittujen sääntöjen mukaan.
Kyllä tämä on meidän kaikkien asia, koska on näin merkittävä ongelma yhteikunnassamme. Jotakin on tehtävä näille rattijuoppotappajille ja muille kaahareille, ei tässä pekä hymistely auta. Eikä ongelma todellakaan ole vain yliajetun kuolleen ja kaahaajan!
Itse olin juuri syypäänä liikenneonnettomuudessa, jossa ei onneksi käynyt pahasti. Poliisi oli tälläkin kertaa asiallinen ja fiksu, kuten aina.
Nuoruudessa ja vähän vanhempanakin tuli tehtyä kaikenlaista pientä kepposta ja kerran istuttuakin, mutta poliiseista ei ole ikinä jäänyt mitään hampaankoloon. He tekevät työnsä hyvin ja turvaavat meidän (nykyään) kunniallisten kansalaisten elämän. Heitä saisi vain todellakin olla enemmän. Monen nykyisen urarikollisen tie olisi vienyt aivan toisenlaiseen suuntaan, jos poliisilla olisi ollut paremmat valtuudet puuttua asiaan. Valtuudet eivät tarkoita mielivaltaa - sellaista sensijaan käyttävät nykyiset järjestäytyneet rikolliset, joiden perässä laki juoksee monta kilometriä jäljessä.
Rattijuoppohan aiheutti tämänkin valitettavan onnettomuuden.
Nyt sitten epämääräisesti niputetaan yhteen kaikenlaista liikennekäyttäytymistä. Edelleenkin ylinopeus aiheuttaa alle 2% liikennekuolemista, jos sitä kaahaamisella tarkoitit.
Taitaa olla niin, että kaaharille on suomessa yli 5 miljoonaa subjektiivistä määritelmää. Älkää vouhottako, tuo osuu omaan nilkkaan ennepitkää.
Muistakaa myös se, että liikenneonnettomuuksissa kuolee alle 10% muihin onnettomuuksiin verrattuna, vaikkakin tästäkin tapauksesta saadaan raflaavimmat lööpit. Olette ilmeisesti keltaisen lehdistön uskovaisia?
Ko tapauksessa oli kuskilla viinahöyryjen lisäksi ylinopeutta ( =kaahari) ja laho ajokunnoton auto alla. Miten voit puhua vouhottamisesta, kun ihminen ajetaan päissään kaahaten kuoliaaksi. Sunteuta hyvä ihminen asioita. Nyt ei ole kysymys vilkun tai ajovalojen käytöstä vaan nuoren taysin turhasta liikennekuolemasta!
Väitätkö siis että aina kun on 0,1 km/h ylinopeutta on kaahari? No, se on sinun määritelmäsi...
Ihmisiä kuolee väkivaltaisesti vuodessa satoja, eikä niistä revitä tälläisiä otsikoita.
Tämä on valitettava yksittäistapaus, ei muuta.
En väitä, naurettava esimerkki. Ko tapauksessa kuskilla on ollut merkittävän kova ylinopeus, eikä se ole minun määritelmäni.
Käyttäisit sinäkin tuon energian - mikä mene nyt selitteylyyn ja saivarteluun - johonkin hyödyllisempään. Naurettavaa lukea puolusteluja päissään kaahaaville.
Mistä olet pieneen päähäsi saanut sen, että puolustan rattijuoppoja?
Sensijaan yritän asettaa tapahtuman oikeisiin mittasuhteisiin. Oletko itkemässä murhaajille kovemia tuomioita kun satoja tapetaan suomessa väkivaltaisesti ja tarkoituksella?
Typerät ihmiset syyttävät kumiapolttavaa nuorisoa kun pitäisi puhua rattijuopoista. Pitää osata tehdä ero rattijuopumuksen ja muun ajon välillä!
yli 90% autoilijoista rikkovat nopesrajoituksia kyselyssä, kuulutko sinä muka siihen alle 10% joka ei myönnä ajavansa ylinopeutta, edes vahingossa? Jos sinunkin ajoa tarkkailtaisiin taajama-ajossa kokoajan, olisi korttisi (mikäli sinulla on) hyllyllä n.15 min kuluttua.