avataan 6.6.2007.
Lapuanliikkeen
museo
7784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
eiks lapua olekaan se museo ittessään?
Museo-sana tulee antiikin kreikan sanasta museion, jolla tarkoitettiin muusille pyhitettyä paikkaa, koulua tai tutkimuslaitosta. Muusat tunnetaan tieteiden ja taiteiden jumalattarina. Historian merkittävin museion sijaitsi Egyptissä, Aleksandriassa. Aleksandrian museionin yhteydessä oli laaja kirjasto sekä veistos- ja eläinkokoelma. Museion tuhoutui Rooman valtakunnan hajotessa 300-luvulla.
Rooman vallan aikana sotapäälliköillä oli suuret yksityiset kokoelmat, jotka olivat kertyneet sotaretkillä hankitusta saaliista. Keskiajalla vastaavia esinekokoelmia oli kirkoilla. Esineistö käsitti paljolti maagisia esineitä ja luonnon kuriositeetteja. Pyhimysuskon seurauksena kirkoille kertyi myös pyhäinjäännöskokoelmia.
Nykyaikaisen museon juuret ovat renessanssin ajalla. Pankkiiri- ja kauppiassuvut keräsivät suuria kokoelmia, jotka ulottuivat luonnontieteellisistä näytteistä taide-esineisiin ja teknisiin välineisiin asti. Kuuluisin kokoelma lienee firenzeläisen Medicien pankkiirisuvun kokoelma, jonka taide-esineistön parhaimmisto on nykyisin esillä kuuluissa Uffizin galleriassa.
Ensimmäinen yleisölle avoin museo oli Baselin yliopiston museo, joka avattiin vuonna 1671. Sitä seurasi Ashmolean museo Oxfordissa vuonna 1683. Modernin museon esikuvana pidetään kuitenkin British Museumia, joka avattiin vuonna 1753. Museotoiminta levisi Euroopassa 1800-luvun aikana kansallisvaltiokehityksen myötä, jolloin ne nähtiin kansallisen identiteetin vahvistajina ja ylläpitäjinä. Samalla museolaitos demokratisoitui eli kokoelmat tulivat avoimeksi kaikille kansankerroksille, eivät pelkästään tiedemiehille, säätyläisille ja porvareille. Maailmannäyttelyjen järjestäminen aloitettiin 1850-luvulla, ja ne vaikuttivat myös merkittävällä tavalla museolaitoksen avautumiseen ja laajenemiseen.
sitten!
kerrottiin, että Lapuan liikkeen museo perustetaan Lapualle. On varmaan hyvä, että Lapuan liikkeestä jaetaan asiallista faktatietoa. Tuntuu, että kun ei historiaa tunneta, saa Lapuan liikekin vääriä mielleyhtymiä aikaan. Sinne nyt kaikki Kosolan fanittajat seuraamaan idolin taivalta kaltereiden taakse! Vai kaipaako joku muilutusyhteiskuntaa?
Eikös meillä jo ole muilutusyhteiskunta. Vääräpainoiset ei sovi. Rumat tupakoivat ei sovi. Köyhät, vanhukset ja sairaat ei sovi. Kunniallisia työsuhteita haluavat ei sovi. Huonomminkoulutetut ei sovi. Vääränväriset ei sovi. Eikä missään tapauksessa pitkätukkaisetaseistakieltäytyjävegaanikommarihomot sovi ...
Äläkää nyt pirulauta tuommoista päivää laittako mun syntymäpäiväksi.
Koittakaahen siirtää se ainaski yhellä päivällä etteenpäin,ettei tarvis hävetä.
Tämä olis pitänyt tehdä jo 20 v sitten mutta kai silloin oli vielä vanhoja punikkeja suuna päänä.
Eihän meillä muuta historiallista sattumusta oikein ole. Näinkö on? Muilla ei ole tätä, otetaan kaikki hyöty historiasta. Tuotteistusta vain lisää teeman ympärille.