vastustus päivä.
Kiihkohelluntailaisetkin voivat miettiä kantansa päivittämistä nykyaikaa vastaavaksi.
Kiihkohelluntailaisetkin voivat miettiä kantansa päivittämistä nykyaikaa vastaavaksi.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Seksuaalinen luonnottomuus, kuten kaikki muukin synti ja Jumalan käskyjen rikkominen, on tuomittava tänään ja kaikkina elinpäivinämme.
Miksi tekisimme tietoista syntiä?
Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
vaikka me haluaisimmekin hyväksyä nämä asia, niin me emme voi hyväksyä, koska ne ovat Raamatun ja Kristinuskon vastaisia asioita. Raamattu tuomitsee ne synniksi. Jumala on luonut miehen ja naisen elämään parisuhteessa.
joita homot ja lesbot tekevät. Eli tuomittavaa on tällainen seksiakti, aivan kuten heteroidenkin avioliitonulkopuoliset seksiaktit. Raamatussa nimenomaan sanotaan että SYTTYMINEN samaa sukupuolta kohtaan, mikä sitten johtaa seksuaalisuuden tyydyttämiseen saman sukupuolen kanssa on synti. - Nämä ihmiset itsessään eivät ole mitenkään tuomittavia tai että he ovat synty. Tätä ei saisi puhua näin huolimattomasti. Jokainen homo ja lesbo on halutessaan mahdollinen lähtemään saamaan apua ja tukea jaksaakseen elää tämän häiriönsä kanssa ja usein he siitä lähtevät parantumaankin. - Ongelma kai on ollut nykyään siinä, että he kieltäytyvät olevansa häiriintyneitä eli että homous olisi sairaus. Se on sairaus, jonka tuotosta ei tule hyväksyä.
Verrata voidaan: on olemassa pyromania-sairaus eli häiriö. Tämä henkilö olkoon rakatettava, mutta hänen on valvottava, ettei toteuta tuon häiriöntä mukaisia tekoja eli lähde tulupaloja sysyttelemään. Aivan tähän verrannollista on homouden ja lesbouden teot, joita ihmisen itsensä ja lainsäädännön ja yleisen mielipiteen tuleekin estää, enimmäkseen näiden ihmisten itsensäkin vuoki, että he eivät menisi hukkaan.
ihmisiä. Jumala rakastaa jokaista ihmistä, mutta on olemassa asoita, joista Raamattu kehottaa luopumaan ja tekemään parannuksen. En minäkään tuomitse yhtään ainoaa ihmistä, mutta on tekoja joita en kristittynä voi hyväksyä. Itse olen saanut osakseni "ylenpalttisen armon" ja anteeksiantamuksen.
että teidän lahkolaisten Jumalalla on koiranvirka. Hänen on oltava samaa mieltä, kuin te määräätte.
ei tee lahkolaisten tekoja: jos ei kaatuile, ei posmita kielillä eikä edes käy helluntailaisten kokouksissa?
Jumalan pitää olla, vaan se on päinvastoin: Meidän tulee olla sitä mieltä mitä Jumala on ja mitä on Raamattuun kirjoitettu. Ja kaikella ystävyydellä: en ole, emmekä me ole lahkolaisia, vaan Kristillisen seurakunnan jäseniä Jumalan armosta.
koska Jumalahan Raamatussa kieltää lahkolaisuuden. Mutta homo saa olla, koska koko sanaahan ei siellä mainita.
Ole ylpeä homoudestasi ja tule ulos kaapista. He tulivat jo:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_homoseksuaaleista