Amerikkalainen iskuoppaiden kirjoittaja deAngelo vertaa naisten miehiin ihastumista syömiseen: "Tiedämme kyllä minkälaista ruokaa meidän pitäisi syödä ja minkälainen ruoka on meille hyväksi, mutta silti me syömme sellaista, mikä meille maistuu. Naisilla on miesten kanssa sama asia, he tietävät hyvin, millainen mies olisi heille hyväksi: kunnollinen, rauhallinen, uskollinen ja hellä, mutta silti naiset eivät ihastu tällaisiin miehiin, vaan huumeita käyttäviin rokkareihin, vastuuntunnottomiin renttuihin ja öykkäreihin. ...katsokaa nyt esimerkiksi huippumalleja, jotka saisivat kenen miehen haluavat, mutta valitsevat aina sen pahiksen."
deAngelo on pessimisti, kyllä naiset ovat kovan valistuksen jälkeen oppineet syömään terveellistä ruokaa, vaikka kehitys ei ole tapahtunut hetkessä. Samalla tavoin kuin kovalla valistustyöllä ruokailutottumusten muuttaminen on onnistunut, voidaan kyllä muuttaa myös naisten miesten valintaa, ja ennen pitkää päästä eroon siitä, että väkivaltaisia miehiin ihastutaan ensisijaisesti.
deAngelo on pessimisti, kyllä naiset ovat kovan valistuksen jälkeen oppineet syömään terveellistä ruokaa, vaikka kehitys ei ole tapahtunut hetkessä. Samalla tavoin kuin kovalla valistustyöllä ruokailutottumusten muuttaminen on onnistunut, voidaan kyllä muuttaa myös naisten miesten valintaa, ja ennen pitkää päästä eroon siitä, että väkivaltaisia miehiin ihastutaan ensisijaisesti.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Valistus tehoaa joskus, mutta ei sen avulla sentään mahdottomuuksiin pystytä.
miehiä valistettaisiin, että tajuaisivat olla hakkaamatta naisia tai ketään muitakaan? Vai onko se joku biologinen juttu, että ei voi mitään...sellasii ne miehet nyt vaa on.
On ikävä tosiasia, että osa ihmisistä on parantumattomia kusipäitä. Mitä arvelet, miksi ovissa on lukot? Juuri siksi, että on joitakin harvoja tyyppejä, jotka voivat kähveltää omaisuutesi, kun olet poissa kotoa.
Kyllähän minäkin voisin poistaa lukot kotini ovesta, koska kenelläkään ei ole oikeutta tunkeutua asuntooni ja varastaa sieltä tavaraa. Voin sanoa lapsilleni, että pyörää ei tarvitse lukita, koska kenenkään ei ole lupa sitä viedä.
Maailma ei kuitenkaan toimi tuolla tavalla. Muutaman epäsosiaalisen takia suuren enemmistön on oltava varuillaan. Väkivaltakaan ei lopu julistamalla, että se on väärin.
Kun feminismi esittää miehille moraalisen imperatiivin olla hakkaamatta naisia, niin kyllä se hakkaaminen siihen loppuu.
on se, että naiset on saatu valistuksen ja
neuvonnan avulla syömään terveellisesti, ja
yhtään ylipainoista ei enää löydy. Aivan samalla
periaatteella saadaan miehet käyttäytymään.
..ja tämä taas perustuu periaatteelle, että väkivälta johtuu naisesta. Kuuluu samaan ryhmään, että "Sehän on teinitytön oma vika että tuli raiskatuksi. Mitäs käytti sellaisia vaatteita". Ihmisiä täytyisi valistaa sen verran, että rikos on aina tekijän syy. Tekijään taas vaikuttavat temperamentin taipumus, jonka kautta hän on oppinut tietyt toimintatavat niistä, joita on ollut saatavilla. Temperamenttiä ei voi muuttaa, mutta saatavilla olevia malleja voi. Täytyy siis katkaista sukupolvista toisiin jatkuva ketju väkivallan tavasta.