Keno on huijausta

Anti-Gambler1

Näin on koska arvontatapa on atk-pohjainen kusetus eikä todellisia palautusprosentteja haluta jostain kumman syystä kertoa!
Turha on Gambler1:n ja muiden veikan kätyreiden tulla suu vaahdossa puolustamaan kenon mennyttä mainetta!

PS. Miksi sitä teknisen vian sattuessa luvattua manuaalista arvontaa ei suoritettu edes sillä ainoalla kerralla kun atk-ohjelma petti? Silloin "arvonta" suoritettiin vasta seuraavana aamuna ja tietokoneella tottakai!

AHNEELLA ON PASKAINEN LOPPU!

2

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päämies

      on aina tavallaan huijausta, siinä pelaaja saadaan tavoittelemaan voittoa. Onnetar on se joka voiton antaa tai rahat vie.

      Olisihan se palloarvonta tietenkin "jännempää" seurata mutta ei se voiton mahdollisuutta lisäisi. En usko Keno-rivin manipulointiin sillä se olisi "vuotanut" jo aikaa, ei sitä arvontaa yksi ihminen tee.

      Keno-pelissä olen jonkun verran voitolla vaikka se arvotaan tietokoneella mutta Lotossa olen reippaasti tappiolla, on tullut sitäkin kokeiltua. Nykyisin Lotto on jäänyt hyvin vähälle.

      Kerran lähetin veikkaukselle palautetta Keno-arvonnasta ja ehdotin palloarvontaa sen vuoksi, että rutinat loppuisivat. Liitin palautteeseeni nimeni ja puhelin numeron. Yllättäen veikkauksesta soitettiin, asiallisesti keskustelimme siitä arvonnasta. Veikkauksen henkilö sanoi, että on vaikea saada TV-aikaa joka päivälle samaan aikaan. No - sitähän minä en tiedä pitääkö se paikkaansa.

      Siitä palautusprosentista. Sehän onnenpeleissä muotoutuu pitemmän ajan kuluessa. Yhden päivän peleillä ei siinä ole mitään merkitystä. Kenon päävoittoja (10-taso) saattaa joinakin päivinä olla useita, toisin päivin ei yhtään. Lienee ollut ennätys kun oli 17 osumaa. Silloinkin oli rutinaa siitä kun tuli voitto katto (2,5 milj,€) vastaan, evät saaneet täyttä summaa.

    • Kenoa ei todellakaan huijata sillä, että manipulodaan rivejä tietokonella. Veikkaus on tietääkseni moneen kertaan tarkistaunt ohjelman, että numerot todellakin arvotaan satunnaisesti. Tietokonella arvotut rivit ovat täysin satunnaisia aivan kuten lottoarvonalla arvotut.

      Veikkaus rosvaa rahat siten kuten olen moneen kertaan jo sanonut eli lasketaan voittokertoimet tarpeeksi pieneksi mikä niiden todenäköisyys on.

      Eli jos todenäköisyys on 50% niin silloin voittokerroin on 1.1 0.5x.1.1x100= 55%
      Et voi voittaa pelillä jossa arvaat kruunaa ja klaavaa ja saat 1.1 kertaa oikealla arvauksella rahasi takasin. Tämä on kenon idea. Lasketaan kuinka todenäköistä on saada vaikka kaksi oikein kakkos tasolla ja annetaan sitten sille tarpeeksi pieni voittokerroin jolla ei pitkälläaikavälillä voi mitenkään voittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      65
      7272
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      3991
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3886
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      3198
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      133
      3173
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      48
      2589
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2398
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2222
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2084
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1921
    Aihe