Oikeuslaitoksen yksityistäminen

tietämätön.

Kun oikeuslaitos on yksityistetty ja oikeusjärjestelmät alkavat kilpailla keskenään, niin mitä jos jokin oikeusjärjestelmä sallii esim. homojen ja pitkätukkien tappamisen?

Voiko olla niin, että kun pitkätukka matkustaa Karkkilaan, niin siellä on joidenkin junttien oikeusjärjestelmä käytössä ja pitkätukka tapetaan seuraamuksetta?

Voiko olla niin, että kun menen vaikkapa Kampin ostoskeskukseen ostoksille, niin eri shoppailijat ovat eri oikeusjärjestelmien asiakkaita ja joidenkin ex-rikollisten perustaman ja varastamisen sallivan Mafia-niminen oikeusjärjestelmän asiakkaat pöllivät minulta lompakon kassajonossa eivätkä joudu vastuuseen?

Jos kaksi säännöiltään täysin vastakkaisen oikeusjärjestelmän asiakasta kohtaavat ja joutuvat konfliktiin, kumpi oikeusjärjestelmä voittaa?

2

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • libertaari

      Paremminkin voisi kysyä, että mikä demokratiassa estää homojen ja pitkätukkien tappamisen, jos enemmistö haluaa sitä?

      Anarkokapitalistisessa yhteiskunnassa yhteiskuntasopimus on kaiken lainsäädännön perusta. Se takaa yksilölle loukkaamattoman oletusarvoisen vapauden. Kaikkien yksityisten oikeusjärjestelmien on oltava linjassa yhteiskuntasopimuksen kanssa.

      Yhteiskuntasopimus siis määrittelee vapauden vapaudeksi toisten aloittamasta pakkovallasta ja väkivallasta. Tästä johtuen vapaus on negatiivista vapautta pelkistettynä nonaggressioprinsiippiin (NAP). Tämä vapaus johtaa kolmeen oikeuteen. Ne ovat ruumiillinen koskemattomuus, omistusoikeus ja sopimusvapaus. Yksikään yksityinen oikeusjärjestelmä ei voi loukata niitä, ellei yksilö ole niistä erikseen luopunut sopimusvapautensa oikeuttamana. Yksilö, joka ei ole vapaaehtoisesti sopimuksella luopunut oikeuksistaan, on jokaisen oikeusjärjestelmän suojaama.

      Mafia voi perustaa oman oikeusjärjestelmänsä, mutta senkin on suojeltava siihen kuulumattomia. Se voi sallia varastamisen vain sellaisilta, jotka ovat tämän oikeusjärjestelmän valinneet.

      Tuskin edes mafian jäsen itsekään valitsee oikeusjärjestelmää, joka sallii varastamisen. Hehän asettaisivat silloin myös oman omaisuutensa vapaaksi riistaksi. Jos järjestelmä sallisi varastamisen muilta kuin mafian jäseniltä, niin ei siitäkään olisi mitään hyötyä. Se järjestelmä ei saisi muita jäseniä kuin mafialaisia.

      Epäoikeudenmukainen järjestelmä kohtaa muitakin ongelmia. Koska riidan osapuolet saattavat olla eri oikeusjärjestelmien asiakkaita, on oikeusjärjestelmien välille synnyttävä sopimuksia siitä, miten asiat ratkaistaan näissä tapauksissa. Jokaisen oikeusjärjestelmän kannattaa siis tehdä sopimus kaikkien muiden kanssa. Jos oikeusjärjestelmiä on kaksikymmentä, niin jokaisen tekee sopimuksen yhdeksäntoista muun kanssa. Jos oikeusjärjestelmä on muiden mielestä kohtuuton, niin se ei saa sopimusta aikaiseksi. Se taas tarkoittaa sitä, että sillä on yksi kilpailuvaltti vähemmän. Kunkin oikeusjärjestelmän tehtävänä on tehdä voittoa, ja voitto on suorassa suhteessa asiakkaiden määrään. Tämä sopimisen kannattavuus tietysti aiheuttaa sen, että oikeusjärjestelmät yhdenmukaistuvat mahdollisimman pitkälle.

      Mitä parempi ja halvempi oikeusjärjestelmä, sen enemmän asiakkaita. Mitä selkeämpi oikeusjärjestelmä, sen vähemmän sen ylläpitoon kuluu resursseja omistajalta. Tässä voittavat molemmat, sekä asiakas, että oikeusjärjestelmän omistaja.

      Yksityinen oikeusjärjestelmä on siten erittäin demokraattinen - markkinademokraattinen. Asiakkaiden toiveet otetaan paremmin huomioon kuin äänestäjien toiveet poliittisessa demokratiassa.

      • kenellä eniten voimaa se ta...

        Mitään sopimuksia ei tarvita, vaan kenellä eniten voimaa se tappaa muut.

        Hyssyttely ns "oikeus - siis vääryyslaitoksesta" on tarpeetonta.

        Mitään sopimuksia ei tarvita, vaan kenellä eniten voimaa se tappaa muut.

        Siinä selvä vastaus.
        Peliteoria - kaikkien hyötyminen - on täyttä paskaa, käytäntö on sen jo osoittanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3334
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      549
      2060
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1937
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1210
    Aihe