Jehovan todistajat valmentavat kristilliseen seurakuntaansa kuuluvia
- hyviksi 'hyvän uutisen' saarnaajiksi, tekemään opetuslapsia
- pitämään Raamatun kotitutkisteluja
- noudattamaan Raamatullisia ohjeita ja periaatteita sekä suoranaisia käskyjä
Oletko sinä luopio samaa mieltä, kuin Jehovan todistajat siitä, että jokaisen kristityn tehtävänä on saarnaaminen Jumalan valtakunnan hyvää uutista sekä opetuslasten tekeminen?
- hyviksi 'hyvän uutisen' saarnaajiksi, tekemään opetuslapsia
- pitämään Raamatun kotitutkisteluja
- noudattamaan Raamatullisia ohjeita ja periaatteita sekä suoranaisia käskyjä
Oletko sinä luopio samaa mieltä, kuin Jehovan todistajat siitä, että jokaisen kristityn tehtävänä on saarnaaminen Jumalan valtakunnan hyvää uutista sekä opetuslasten tekeminen?
Vastaukset 59
Vanhimmat
>>- noudattamaan Raamatullisia ohjeita ja periaatteita sekä suoranaisia käskyjä
Kyllä nyt naurattaisi, mikäli kyseessä ei olisi vakava asia.
Raamatun periaatteet ja niiden noudattaminen lentävät romukoppaan vanhinten toimintatavoissa heti, kun se tuntuu "tarkoituksenmukaiselta" ja "edistää" vanhinten vallankäyttöä. Tässä kokonainen ajojahtiketju, joka alkoi nimenomaan siitä, että vanhimmat eivät noudata alkeellisiakaan ohjeita, ja nyt on turha vetää esille se ykköspuolustajan kortti: "me vanhimmat olemme epätäydellisiä". Kyseessä on nimenomaan tahallinen ja tietoinen toiminta, jossa Raamattu heitetään ongelmajätelaitokselle ja tilalle otetaan Vartiotorniseuran hämärät direktiivit.
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/aikajana.htm
*** Asko Helminen ja toinen vanhin veli Risto rientävät kiireesti kuulustelemaan Johanneksen poikaa tämän kotona 17.01.2005 vastoin Raamatun selvää ohjetta (Matt. 18:15-17) ***
Jos tuossa kohdassa vanhimmilla olisi ollut edes muutaman nikaman verran selkärankaa, koko kaksi vuotta kestänyt ajojahti- ja inkvisitioprosessi olisi jäänyt toteutumatta. Mutta ei, pitäähän valtaa käyttää, kun sitä on, ja erityisesti mielivaltaa.
Hei, mutta rypeekö täällä joku itsesäälissä? Hei, ole mies, jos olet mies, äläkä ruikuta samasta asiasta joka vastauksessasi, vaan sano sanottavasi kerran tai kaksi ja pysy siitä sen jälkeen...
Kerjäätkö sääliä?
seuraajilleen lährtyskäskyn, se on totta.
Sitä on ihan kiitettävästi mielestäni myöskin noudatettu:1/3 maailman väestöstä on kristittyjä.
Jeesus kehotti kyllä seuraajiaan noudattamaan muitakin periaatteita:
Yksi kattavimmista periaatteista on kehotus rakastaa lähimmäistä niinkuin itseään.
Tähän luonnollisesti kuuluu huolenpito niin henkisesti, hengellisesti kuin aineellisestikin.
Tätä käskyä noudattaa mielestäni kiitettävästi meidän ikioma kansankirkkomme.
Kun nyt luopiona (itse eronneena) annan oman roponi vartiotorniseuran lahjoitusten sijaan kirkon ulkomaanavulle, saan sieltä 4 kertaa vuodessa raportin, mihin lahjoitusrahojani on käytetty.
Tätä en koskaan saanut vartiotorniseuralta.
Lisäksi kirkon lähimmäisenrakkaus ilmenee täällä kotimaassakin monella tapaa.
Diakoniatyö ja puutteessaolevien auttaminen uskontokuntaan katsomatta on tästä yksi esimerkki.
Olikohan nyt Paavali, joka sanoi, ettei avuntarvitsijaa auta se, että vain sanoo ja toivoo hänen saavan apua.
Pelkkä hyvän toivottaminen ei köyhää lähimmäistä auta.
Ikioma kansankirkkomme oli esimerkillisenä osoittamassa lähimmäisen rakkautta siunaamalla isiämme sotaan, "kuolemaan kodin, uskonnon ja isänmaan puolesta".
Eiköhän tuo ikioma kansankirkkomme ole vieläkin sotaintoilija ;)
Eikö nuo sotilasvalat tai -vakuutukset tapahdu vieläkin juhlallisin menoin ikiomassa kansankirkossamme?
>>sano sanottavasi kerran tai kaksi ja pysy siitä sen jälkeen...
Älä luule, että pysyisin hiljaa ja peittelisin Vartiotorniseuran julmuuksia ja vääryyksiä. Etkö tiedä, että Raamatun mukainen toimintamalli on tämä:
*** (Luukas 12:2-3) 2 Mutta ei ole mitään huolellisesti kätkettyä, mikä ei tule paljastetuksi, eikä salaista, mikä ei tule tunnetuksi. 3 Sen tähden se, mitä sanotte pimeässä, kuullaan valossa, ja se, minkä kuiskaatte yksityishuoneissa, saarnataan katoilta. ***
Toisaalta, tavallisten seurakunnanjäsenten on tiedettävä muutama tosiseikka, jotta he osaavat varoa petoja. Raamatussa on lukuisia varoituksia siitä, että laumaa paimentavat sudet yrittävät vahingoittaa lampaita. Lampaiden on hyvä tietää esim. nämä asiat:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/odota.htm
Ymmärän toki, että purat täällä palstalla pahaa oloasi, odotat saavasi ymmärrystä. Mutta luopioilta täältä tuskin aitoa empatiaa saat...
Aidot Jehovan todistajat eivät käy joukoittain täällä näitä valituksiasi lukemassa, joten sen tavoitteesi suhteen tämä on väärä tiedotuskanava.
Mutta jos tuo marina helpottaa oloasi, niin mikäs siinä, onhan sinullakin sananvapaus. Sananvapaus ei vain salli aivan mitä vain, sekin on hyvä muistaa. Sillä joskus huomaat menneesi liian pitkälle, ja huomaat sen käyvän taloudelliseksi taakaksi...
>>Oletko sinä luopio samaa mieltä, kuin Jehovan todistajat siitä, että jokaisen kristityn tehtävänä on saarnaaminen Jumalan valtakunnan hyvää uutista sekä opetuslasten tekeminen?
En pitäisi kovinkaan tärkeänä amerikkalaisen uususkonnon huuhaaksi todistetun opin levittämistä.
Kerro sinä jehovantodistaja milloin jehovantodistajat ovat opettaneet, saarnanneet ja tutkineet ainoastaan raamattua? Menettekö monesti kenttäpalvelukseen ainoastaan raamatun kanssa?
Aivan. Ette mene. Eikä vartiotorniseura sellaisesta pitäisikään. Arvaatko miksi?
>>Jehovan todistajat valmentavat kristilliseen seurakuntaansa kuuluvia
- hyviksi 'hyvän uutisen' saarnaajiksi, tekemään opetuslapsia
Mitä hyvää uutista kansankirkkomme jäsenet julistavat? Vapautta Raamatun asettamista kahleista. Tuohan on ollu jo kautta aikojen kansankirkkomme piispojen, kirkkoherrojen ja maallikkojen pääteema.
Ketkä kulkevat talosta taloon, toreilla, missä vain ihmisiä tapaavat, saarnatakseen Jumalan valtakuntaa ja sen kuningasta Jeesusta Kristusta?
Kuuluuko kansankirkkomme saarnojen teemaan se, että Jumalan valtakunta ja sen kuningas Jeesus Kristus ovat ihmiskunnan ainoa todellinen toivo pysyvän rauhan ja turvallisuuden aikaansaaja?
että sodat tähän vedetään.
Onhan toki niin, että kristityt ovat sotineet ja puolustaneet maataan.
Onneksi raamattukaan, varsinkaan vanha testamentti ei ole tietämätön sodista, joten ei se mitään uutta ole.
Eiköhän ole parempi keskittyä Raamatun pääsanomaan ja jättää saivartelut sikseen.
Onneksi meillä ihmisillä ei ole lopullista tuomiovaltaa.
Koitetaan vain kaikki jäljitellä Jeesusta ja auttaa tarvitsevia lähimmäisiämme.
Sillä tavoin viemme parhaiten evankelumia ja noudatamme Jeesuksen lähetyskäskyä.
>>Ketkä kulkevat talosta taloon
Eikö raamattu kiellä juuri talosta taloon kulkemisen?
päivittäin tekee: Julistaa Jumalasta ja Jeesuksesta.
Noudattaa lähimmäisenrakkautta auttamalla tarvitsevia ja siten noudattamalla Jeesuksen lähetyskäskyä. Tarvittaessa, jos autettava haluaa kuulla, kerrotaan myös raamatusta, Jumalasta ja Jeesuksesta.
Mutta auttamisen esteenä ei ole se, onko ihminen kiinnostunut vai ei.
Jumala ei myöskään ole ilmoittanut tuomiopäivänsä aikaa kirkollemme, joten se ei sitä tietenkään voi ihmisille julistaa.
kirjoitit:
>>Ymmärtänet itsekin, että koska vartitornilaiseen uskonkäsitykseen ei voi tulla Raamattua lukemalla, niin jokin mättää aika pahasti.>>
"Silloin hän nousi ja meni, ja katso: etiopialainen eunukki, etiopialaisten kuningattaren, kandaken, alainen vallanpitäjä, joka oli koko hänen aarteistonsa hoitaja. Hän oli mennyt Jerusalemiin palvomaan, mutta hän oli palaamassa ja istumassa vaunuissaan ja lukemassa ääneen profeetta Jesajaa. Niin henki sanoi Filippukselle: 'Lähesty noita vaunuja ja liity mukaan.' Filippus juoksi vierelle ja kuuli hänen lukevan ääneen profeetta Jesajaa, ja hän sanoi: 'Ymmärrätkö todella mitä luet?' Hän sanoi: 'Niin, kuinka voisinkaan, ellei joku opastaisi minua?' " -
Raamattu on Jehovan todistajien pääoppikirja. Jehovan todistajien opetusohjelmaan kuuluu päivittäinen Raamatun lukeminen.
Ikioma kansankirkkomme on sekoitus Baabelin uskonnon eri metodeja. Ikioma kansankirkkomme on opettanut kansoilleen, että Raamattu on tulkittavissa vain heidän opetuksensa mukaan, mm. kolminaisuus-, sielun kuolemattomuus,- helvetintulikysymyksissä. Tuo pakkopulla, jota kiertokouluista peruskouluun saakka on syötetty, ja perinteenä jälkipolville ihmispelossa istutettu, on jättänyt jälkensä, kansamme ajattelutapaan Raamatusta. Onhan ymmärrettävää, jos tuollaisin eväin alkaa lukemaan Raamattua, mihin se johtaa. - epätietoisuuteen.
Mutta Isäntänä Jeesus Kristus asetti aikojen lopussa uskollisen ja YMMÄRTÄVÄISEN orjan, tuon uskollisen taloudenhoitajan, jakamaan hengellistä ruokaa palvelusväelleen oikeaan aikaan.
Lakia selitettiin ja sille annettiin merkitystä:
"12 Kokoa kansa, miehet ja naiset sekä pienokaiset ja muukalaisasukkaasi, joka on porttiesi sisäpuolella, jotta he kuuntelisivat ja oppisivat, koska heidän on pelättävä Jehovaa, teidän Jumalaanne, ja pidettävä huoli siitä, että he panevat täytäntöön kaikki tämän lain sanat. "
"niin, leeviläiset, selittivät lakia kansalle kansan seisoessa. 8 Ja he lukivat ääneen kirjaa, tosi Jumalan lakia, samalla kun sitä selitettiin ja sille annettiin merkitystä, ja kaiken aikaa he tekivät luettua ymmärrettäväksi."
"Mitä hyvää uutista kansankirkkomme jäsenet julistavat?"
Me kristityt julistamme puhdasta evankeliumia siitä että Jeesus Kristus oli se luvattu messias joka on kuolemallaan sovittanut meidän syntimme niin "ettei yksikään joka häneen uskoo hukkuisi, vaan saisi iankaikkisen elämän". Tämä on se sama evankeliumi jota myös apostolit saarnasivat. Eikä siihen lisätty vartiotornilaisia reunaehtoja Jerusalemin hävityksestä eikä vuoden 1914 merkityksiä.
>>Kuuluuko kansankirkkomme saarnojen teemaan se, että Jumalan valtakunta ja sen kuningas Jeesus Kristus ovat ihmiskunnan ainoa todellinen toivo pysyvän rauhan ja turvallisuuden aikaansaaja?
Toimiiko ikioma kansankirkkomme Jeesuksen antaman elämäntapamallin mukaisesti, Kristuksen askelissa? Toimiiko kansankirkkomme seurakunta varhaiskirstillisen ajan seurakuntamallin mukaisesti?
Kehoittaako ja opettaako kansankirkon paimenet maallikkoja saarnaamaan Jumalan Valtakuntaa ja Kristusta Jeesusta, Raamatullisen mallin mukaan?
Miksi sanoit, että Jumalasta ja Jeesuksesta, aivan kuin kahdesta eri persoonasta? Kansankirkkomme mukaan Jeesus on Kaikkivaltias Jumala, omaten saman identiteetin kuin Isä.
Mihin kansankirkkomme on jättänut saarnoistaan Jumalan Valtakunnan ja sen kuninkaan Jeesuksen Kristuksen?
Jehovan todistajat saarnaavat varhaiskristittyjen tavoin Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksesta Kristuksesta.
"12 - - Filipposta, joka julisti hyvää uutista Jumalan valtakunnasta ja Jeesuksen Kristuksen nimestä, - -."
Niin kauan kun Vartiotorniseura ja sen kannattajat pitävät kiinni vuoteen 1914 ladatuista merkityksistä, on aivan turha yrittää saada uskottavuutta asiallenne. Kun kerran perusta on rapautunut ja perusopit ovat pielessä niin kaikki rakentamisenne on turhaa.
Itsehän Vartiotorniseura on sanonut että "vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan" ja että "myrkkylasi on myrkkyä vaikka suurin osa olisikin vettä". Loogisesti ajateltuna Vartitotorniseura toisia tuomitessaan on tuominnut itse itsensä.
Kansakirkossamme ei tehdä kysymystä siitä mikä on oikea uskonto koska sellaista ei olekaan, vaan kysymys on oikeasta uskosta ja sen kysymyksen edessä jokainen kantaa oman vastunsa. Lähtökohta on paljon rehellisempi kuin Jehovan todistajilla jotka perustavat 'oikeaoppisuutensa' vuoden 1914 ympärille, vaikkei tuon vuoden JT:läiselle tulkinnalle löydy Raamatun tukea.
Mikä on toivonne?
Minkälaista hedelmää on odotettavissa oikeasta uskosta?
Tekoja...
>>Toimiiko ikioma kansankirkkomme Jeesuksen antaman elämäntapamallin mukaisesti, Kristuksen askelissa?>Toimiiko kansankirkkomme seurakunta varhaiskirstillisen ajan seurakuntamallin mukaisesti?>Kehoittaako ja opettaako kansankirkon paimenet maallikkoja saarnaamaan Jumalan Valtakuntaa ja Kristusta Jeesusta, Raamatullisen mallin mukaan?
Kun ihminen tulee uskoon ja ottaa Jeesuksen vastaan pelastajana niin usko ja Pyhän Hengen kosketus saa hänessä aikaan Hengen hedelmiä, rakkautta, iloa, kärsivällisyyttä, rauhaa... jne ja samalla kartttaman lihan tekoja. Vaikka emme täydellisiä olekaan niin uskovan elämä heijastaa Hengen hedelmiä.
>>Tekoja...
Näitäkö tarkoitat?
http://www.veljesseura.org/?q=node/367
Miten rakkaus ilmenee? Mitä se saa aikaan?
"2 Siitä me tiedämme, että rakastamme Jumalan lapsia, kun rakastamme Jumalaa ja teemme hänen käskyjensä mukaan.
3 Sillä rakkaus Jumalaan merkitsee sitä, että noudatamme hänen käskyjään; eivätkä hänen käskynsä ole rasittavia, 4 sillä kaikki Jumalasta syntynyt voittaa maailman. Ja tämä on se voitto, joka on voittanut maailman, meidän uskomme." - 1.Joh.5:3
Teksti paljastaa itse itsensä.
Mitään salaamissopimuksia ei ole.
>>Sillä rakkaus Jumalaan merkitsee sitä, että noudatamme hänen käskyjään; eivätkä hänen käskynsä ole rasittavia
Jumalan käskyt eivät olekaan rasittavia. Jeesuksen kuormakin oli kevyt. Mutta kirjanoppineet kasaavat ihmisten kannettaviksi turhaan kuormaa. Nykyajan kirjanoppineet löytyvät Vartiotorniseurasta.
*** (Matteus 23:1-4) 23 Sitten Jeesus puhui ihmisjoukoille ja opetuslapsilleen sanoen: 2 ”Kirjanoppineet ja fariseukset ovat istuutuneet Mooseksen istuimelle. 3 Sen tähden kaikki, mitä he teille sanovat, se tehkää ja sitä noudattakaa, mutta älkää tehkö heidän tekojensa mukaan, sillä he sanovat, mutta eivät tee. 4 He sitovat kokoon raskaita kuormia ja panevat ne ihmisten hartioille, mutta itse he eivät halua niitä sormellaankaan liikauttaa. ***
Tässä on muutamia raskaita kuormia, joita on sälytetty ihmisten päälle turhaan:
http://koti.mbnet.fi/jpoika/myllynkivet/karttaminen.htm
http://www.reexamine.org/wtobserver/apps/pbcs.dll/article262f.html?AID=/20040321/SECRETBOOKS/208004
Jeesus kertoi, mitä on oikea aito rakkaus:
*** (Matteus 5:43-48) 43 Te olette kuulleet sanotun: ’Sinun on rakastettava lähimmäistäsi ja vihattava vihollistasi.’ 44 Mutta minä sanon teille: rakastakaa jatkuvasti vihollisianne ja rukoilkaa jatkuvasti niiden puolesta, jotka vainoavat teitä, 45 jotta osoittautuisitte taivaissa olevan Isänne pojiksi, koska hän antaa aurinkonsa nousta pahoille ja hyville ja antaa sataa vanhurskaille ja epävanhurskaille. 46 Sillä jos rakastatte niitä, jotka rakastavat teitä, mikä palkka teillä on? Eivätkö veronkantajatkin tee samoin? 47 Ja jos tervehditte ainoastaan veljiänne, mitä poikkeuksellista teette? Eivätkö kansakuntien ihmisetkin tee samoin? 48 Teidän on siis oltava täydellisiä, niin kuin teidän taivaallinen Isänne on täydellinen. ***
Jeesus käski rakastaa myös vihollisia. Miten Vartiotorniseura toimii? Se käskee karttaa jopa sukulaisia, jos nämä ovat valinneet asioita eri tavalla tai jos heidät on erotettu seurakunnista. Jos näin olisi pitänyt menetellä, miksiköhän Jeesus jätti kertomatta tuon karttamisasian kokonaan?
>>Mitään salaamissopimuksia ei ole.
Vai niin. Mitäs sanot tästä:
*** Uhrit ovat joutuneet allekirjoittamaan vaitiololupauksen ***
Jos uhrit pakotetaan allekirjoittamaan vaitiololupaus, eikö se ole silloin nimenomaan salaamista? Outoa logiikkaa sinulla. Ehkä ruusunpunaiset hihhulilasit päässäsi vääristävät näköaloja. Mene hyvä ihminen optikolle ja hanki uudet lasit. Nyt on kevättarjouksiakin.
Niin, vilkaise sitä ennen tätä:
http://www.veljesseura.org/?q=uutiset&page=1
Kirjoituksenne käyttää varovaista sanamuotoa "ehkä". Lehmäkin ehkä lentäisi jos sillä olisi siivet.
Maalaisjärjellä ajatellen, eri oikeusasteita kun edetään, lakiasiaintoimistot siinä parhaiten nettoavat, eivät niinkään uhrit. Kaikki tuollaiset oikeusasioinnit ovat lakimiehille kultakaivoksia. Ammattinsa osaavat lakimiehet eivät ole kollegalleen vihamiehiä. Oikeuskäsittelyjä on mahdollista pitkittää, ja otta näennäis uusintaotteluja eri oikeusasteissa.
Pohjanmaalta yksi esimerkki:
Sosiaalitoimenjohtaja oli tuomiolla lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Syytetty ei ole Jt, vaan ehkä kansankirkkolainen. Käräjäoikeuden päätöksessä ei puhuttu mitään uhrille tulevista korvauksista. Tuskin lakimies kuitenkaan työtään on talkoina tehnyt.
Ja eiköhän niitä ole isoja rakennusliikkeitäkin, joiden konkurssipesissä on käyty useitakin käräjäistuntoja, lakimiehet tyhjäävät lopulta pesän.
Ei jenkeissä uhreja voi PAKOTTAA allekirjoittamaan mitään sopimuksia, ei ainakaan mitään vaitiolosopimuksia.
Vaitiolosopimukset tulevat kuvaan mukaan, otettaessa vastaan jotain erityisammattia uutena työntekijänä.
*** Uhrit ovat joutuneet allekirjoittamaan vaitiololupauksen, mikä kertoo jälleen kerran siitä piilottelusta, jota Vartiotorni-seura harjoittaa, sanoo asianajaja. ***
Tuo lainaus oli suoraan täältä:
http://www.veljesseura.org/?q=node/366
>>Vaitiolosopimukset tulevat kuvaan mukaan, otettaessa vastaan jotain erityisammattia uutena työntekijänä.
Siis pitääkö rautalangasta vääntää jokainen asia. Etkö usko, että uhrit ovat joutuneet tekemään "vaitiolosopimuksia"? Sinäkö sen paremmin tiedät? Mikä on tietolähteesi?
No voi hyvät hyssälät!
Jos pedofilian uhri ei Pohjanmaalla saanut vahingonkorvauksia, johtui se yksinkertaisesti siitä, ettei hän niitä vaatinut.
Tuomioistuin ottaa kantaa vain niihin asioihin, joihin kantaja tai syyttäjä vaatii otettavan kantaa.
Se on totta, että asianajajat ansaitsevat mukavasti kaikkialla maailmassa, mutta turha kuvitella, että edes Amerikan ihmemaassa asianajaja nappaisi koko vahingonkorvaussumman itselleen.
Yleensä siitä on sovittu etukäteen ja jenkkilässä palkkio on about kolmasosa tuomitusta korvauksesta.
Tässä vartiotorniseuran pedofilijutussahan asiaa ei päästetty tuomioistuimeen asti, vaan asia sovittiin eikä itse teosta siten voitu tuomiotakaan antaa.
Vahingonkorvaus sovittiin ja siitä asianajaja otti palkkionaan noin kolmasosan.
Onhan se kolmasosakin paljon, mutta ilman häntä uhri ei olisi saanut sitäkään minkä sai.
Onko täällä joku väittänyt, että uhri PAKOTETTIIN tekemään vaitiolosopimus.
Se nimenomaan sovittiin samalla kun sovittiin korvaussumma, jonka vartiotorniseura maksaa uhrille.
On olemassa sopimusvapaus ja juuri tätä oikeutta osapuolet käyttivät.
Kysymyksessä ei siis ollut oikeuden tuomio vaan vapaaehtoinen sovinto, johon sisältyi korvaussumman suuruus ja vaitiololupaus, johon osapuolet sitoutuivat.
Mutta eikös se olekin niin, että Jeesus tullessaan maanpäälle ihmiseksi, ilmoitti hän sen, minkä sai Isältään. Näin ollen kaikki käskyt, jotka Jeesus ilmoitti, ovat peräisin hänen Isältään Jehovalta.
Siksi Pojan totteleminen merkitsee elämää:
"36 Joka uskoo Poikaan, sillä on ikuinen elämä; joka ei tottele Poikaa, se ei näe elämää, vaan hän pysyy Jumalan vihastuksen alaisena."
... ja näin ollen:
" liekehtivässä tulessa, kun hän tuottaa koston niille, jotka eivät tunne Jumalaa, ja niille, jotka eivät tottele Herraamme Jeesusta koskevaa hyvää uutista."
" Älköön kukaan pettäkö teitä tyhjillä sanoilla, sillä edellä mainittujen seikkojen vuoksi Jumalan vihastus kohtaa tottelemattomuuden poikia."
"vaan tietty pelottava tuomion odotus ja tulinen kiivaus, joka kuluttaa ne, jotka ovat vastaan"
Mitä Jeesus käskikään seuraajiaan tekemään?
"10 Ja kaikissa kansakunnissa hyvä uutinen täytyy saarnata ensin."
"18 Ja Jeesus lähestyi ja puhui heille sanoen: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää sen tähden ja tehkää opetuslapsia kaikkien kansakuntien ihmisistä, kastakaa heidät Isän ja Pojan ja pyhän hengen nimessä
20 ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikkina päivinä asiainjärjestelmän päättymiseen asti."
Jeesus tiesi, että löytyisi joukko uskollisia suorittamaan tuota hyvää työtä:
"Ja tämä valtakunnan hyvä uutinen tullaan saarnaamaan koko asutussa maassa todistukseksi kaikille kansakunnille, ja sitten tulee loppu."
Mutta ketkä ovat niitä, jotka yrittävät pysäyttää tuon hyvän työn tekemisen, Jumalan valtakunnasta ja sen kuninkaasta Jeesuksesta Kristuksesta saarnaamisen ja opetuslapsien tekemisen?
Ilmestyskirja vastaa tuohon:
"Ja lohikäärme vihastui naiseen ja lähti käymään sotaa hänen siemenensä jäljellä olevia [loi·pōn′] vastaan, jotka noudattavat Jumalan käskyjä ja joilla on Jeesuksesta todistamisen työ."
Nämä "jäljellä olevat", joilla on "Jeesuksesta todistamisen työ", ovat viimeisiä maan päällä olevia Jeesuksen Kristuksen veljiä. He elävät maan päällä sen jälkeen kun Panettelija on heitetty alas maahan ja kun on ilmoitettu: "Nyt on tullut pelastus ja voima ja meidän Jumalamme valtakunta ja hänen Kristuksensa valta." Panettelija eli lohikäärme sotii tätä Kristuksen hengellisten veljien jäännöstä vastaan. Tämä herättää kysymyksen: ketkä ovat niitä yksilöitä, jotka marssivat lohikäärmeen tahdissa ja hänen sotajoukoissaan? Ne ovat niitä, jotka ovat lähteneet sotaan "uskollista ja ymmärtäväistä orjaa", Jeesuksen veljiä vastaan. Siksi onkin paikallaan muistutus, jonka Jeesus santoi: "'Totisesti minä sanon teille: sen, mitä teitte yhdelle vähäisimmistä näistä minun veljistäni, sen te teitte minulle.'"
>>Onko täällä joku väittänyt, että uhri PAKOTETTIIN tekemään vaitiolosopimus
Minä taisin noin väittää. Tarkoitin sillä sitä, että ilman tuota vaitiolosopimusta uhri ei olisi saanut ainoatakaan pyörää dollaria. Hänen oli siis siinä mielessä pakko alistua vaikenemiseen. Tai eihän se pakko ollut, mutta siinä tapauksessa, jos hän olisi puhunut, hän ei olisi saanut rahakorvausta.
Vapaaehtoinen pakko siis.
>>Kysymyksessä ei siis ollut oikeuden tuomio vaan vapaaehtoinen sovinto, johon sisältyi korvaussumman suuruus ja vaitiololupaus, johon osapuolet sitoutuivat.
Juuri näin.
>>edes Amerikan ihmemaassa asianajaja nappaisi koko vahingonkorvaussumman itselleen.>>
Tuo oli jo omiasi.
Oikeuskäsittelyssä/oikeudenkäynnissä asianajala ei todellakaan ota palkkiota itselleen vahinkorvauksesta. Asianajopalkkiot ovat oma lukunsa. Niitä ei pidä sekoittaa vahingonkorvauksiin.
www.weljessurra on luopiokamaa tyrkyttävä taho, ja niin ollen jäävi
Ja tekös uskotte kaiken luopiokaman?
Ihanko tosissasi yritätte rautalangasta vääntää, että miljoonalla eurolla ....
Jos olisin ostamassa risteilijää, saisin kaksi tarjousta uudesta saman valmistajan samanlaisesta, mutta eri myyjän kautta, toinen 3 miljoona euroa ja toinen 3 miljardia euroa, niin hyväksyisin tyytyväisenä 3 miljardin tarjouksen. Tätähän ajatusta yritätte täällä nyt tyrkyttää ;)
Siis osapuolet voivat sopia, että hoidan tämän jutun (siis asianajaja) ja sovitaan palkkio niin, että minä (asianajaja) saan kolmasosan korvaussummasta palkkiosna.
Ei todellakaan pidä sekoittaa termejä.
Jos tuomioistuin olisi antanut päätöksen ja määrännyt korvaussumman tuomion osana, ei sitä olisi voinut muuttaa.
Mutta tässä tapauksessa osapuolet sopivat itse, koska sovinto oli sallittu.
Jos sinä teet minulle remontin ja sovimme keskenämme palkkiosta, maksan minä sovitun summan.
Mutta jos tuomioistuin määrää summan, on se silloin käypä summa eikä se meidän sopimamme.
Ei se niin vaikeata ole tämä juridiikka.
Jenkkilässä ei tietenkään mikään laki määrää asianajajan palkkioksi kolmasosaa, vaan se on osapuolten sopima ja käytännössä yl.kolmannes.
>>Mitäs sanot tästä:
*** Uhrit ovat joutuneet allekirjoittamaan vaitiololupauksen ***
Jos uhrit pakotetaan allekirjoittamaan vaitiololupaus, eikö se ole silloin- - >>
lähde: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000026365044
Tämähän on täyttä spekulointia:
"Se maksaa miljoonien dollareiden [korvaukset].. .Näin se yrittää välttää "mahdollisesti" jopa miljardeihin dollareihin kohoavat korvaukset."
Kukapa luopio tyytyisi miljooniin, jos voisi saada miljardit?
>>Mitä Jeesus käskikään seuraajiaan tekemään?
"10 Ja kaikissa kansakunnissa hyvä uutinen täytyy saarnata ensin."
Mikä on sinulle se todellinen evankeliumi?
Mitä ikioma kansankirkkomme sisältää hyvään uutiseensa?
Mutta hei,.... eikös naispappeus ja homous olekin nyt kirkossanne IN?
Kirkollisissa päätöksissään kansankirkko vetoaa perinteeseensä, kirkkoperinteeseen, unohtaen Raamatun.
Naispappeus on ollut voimassa kirkossa jo 20 vuotta eikä se ole mitenkään raamatunvastaista.
Homoasiaa en ole huomannut käsiteltävän erikoisen paljon viime aikoina. Ainahan siitä jonkinverran keskustellaa.
Myöskään pedofilia ei ole nyt in meidän kirkossamme.
>>Mikä on sinulle se todellinen evankeliumi?
Moniko pedofiili on tullut erotetuksi Raamatullisin perustein kansankirkostamme?
Niin, ja moniko haureellinen, varas, murhaaja tai raiskaaja on tullut erotetuksi ikiomasta kansankirkostamme ( joka edustaa kristikuntaa) Raamatullisin perustein?
Ensinnäkin kirkkokuntanne maallikot eivät tottele Poikaa. Jos he laumana tottelesivat, niin jokainen kirkkokuntanne kyntöpoika ja seppäkin saarnaisi hyvää uutista, kuten saarnasivat varhaiskristillisen ajan kyntöpojat ja sepät.
Sen sijaan jokaisen Jehovan todistajan odotetaan saarnaavan Jumalan valtakuntaa ja Jeesusta, varhaiskristittyjen tavoin. Tullessaan ovellesi Jehovan todistaja lukee sinulle Raamattua.
Missä on ikioman kirkkokuntamme maallikon Raamattu?
Ei varmaan yhtään sen useampi kuin jehovalaisuudestakaan.
Ero on kuitenkin siinä, että kirkko ei suojele pedofiilejään kuten vartiotorniseura omia velivekkuloitaan.
Kirkko antaa tuomioistuimen vapaasti tuomita jäsenensä, jos hän osoittautuu pedofiiliksi.
Jopa ilmoittaa viranomaisille, jos tietoa tulee.
Vartiotorniseuran kannattaisi tehdä samoin; siinä säästyisi lahjoitusvaroja.
Ei millään pahalla mutta vaikutat aika tyhmältä, joten jätetäänpä tämä kirjoittelu tähän.
Huomattava osa erotetuista on kuin onkin erotettu haureuden vuoksi. Haureutta kun on kaikkinainen avioliiton ulkopuolinen seksi, myös seksuaalinen hyväksi käyttö, oli kyseessä sitten lapsi tai aukuinen.
TAI JOSPA VASTAKOMMENTIT OSOITTAUTUVAT TEILLE LIIAN KIUSALLISIKSI?
>>TAI JOSPA VASTAKOMMENTIT OSOITTAUTUVAT TEILLE LIIAN KIUSALLISIKSI?
Ei tosiaankaan, vaan keskustelu pitäisi olla siten tasapuolista että jehovantodistajankin pitäisi vastata hänelle esitettyyn kysymykseen eikä jättää vastaamatta ja esittää vain vastakysymyksiä. Kun te todistajat (=perusteeton nimi näköjään)ette siihen pysty niin on turha jatkaa yksipuolista keskustelua. Sanoohan Raamatukin että "vältä tyhmiä keskusteluja".
Johanneksen poika rakastaa Luopioiden valheita.
sekoittamaan! jehovan todistajistahan tällä palstalla keskustellaan. tietysti jos se kalikka kalahtaa omaan nilkkaan, niin huomion yrittää kääntää muualle mahdollisimman nopeasti. ja sen olen huomannut, että teiltä jt:lta se käy nopeammin kuin ajatus.
..ilmankin, että hänelle opetetaan ja saarnataan.. ihan Jumalan armosta.. ei teoista. Monelle voisi olla armollisempaa olla tietämättä ns. Raamatun totuudesta.
Ja jos on ei-uskova, olisihan parempi kuolla ennen Harmagedonia, vai mitä?
Ehkä teemme vain pahaa kertomalla tiedosta, joka tuo vastuuta?
Joka ei tiedä, pääsee paljon helpommalla ja pelastuu kuitenkin.
logiikkaa. Parempi olisi olla tietämättä ja tutkimatta...
"Oletko sinä luopio samaa mieltä, kuin Jehovan todistajat siitä, että jokaisen kristityn tehtävänä on saarnaaminen Jumalan valtakunnan hyvää uutista sekä opetuslasten tekeminen?"
En ole koska:
- Kukaan ei voi todistaa ehdottomasti mikä on "TOTUUS"
- Kukaan ei voi todistaa, että Jumla on olemassa
- Kukaan ei voi todistaa, että Raamattu on oikeampi kuin Koraani tai muuut satukirjat
- JEHOVAT EIVÄT OLE SEN HUONOMPIA, KUIN MUUTKAAN AKU ANKAN LUKIJAT!!!
SIISPÄ ANTKAA HEIDÄN TEMMELTÄÄ RAUHASSA, KUNNES VIRTA EHTYY (VAIN DURACELL ON IKUISTA..)