Aina valitetaan miten ylipainoisia Suomen nuoret varusmiehet ovat. Mutta Suomen armeija pakottaa kaikki lihavatkin miehet ja reilusti ylipainoiset, armeijaan simputettavaksi, kuritettavaksi, ja juoksutettavaksi. Tämänlainen marssitus ja esteiden yli hyppely voi aiheuttaa ylipainoisille sydäninfarkteja, sydänkohtauksia, vatsahaavoja, maksasyöpää tai kuolemia. Mutta Suomen armeija ei välitä miehen terveydestä vaan tärkeintä on saada koulutus käytyä hengissä tai kuolleena. Ylipainoisia ihmisiä kehotetaan käymään armeija läpi ja kieltää kaikki mahdolliset terveysriskit mitkä se aiheuttaa.
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
On se kauheaa, jos 18-vuotiaana on niin huonossa kunnossa että säännöllinen liikunta aiheuttaa sydänkohtauksen. Kumpi silloin on suurempi syyllinen, armeija joka haluaa sotilaiden olevan kunnossa vai ihminen joka on tahallaan raiskannut vartalonsa?
Ei kun unohtakaa. Kuten Krusader on tällä palstalla ilmaissut, ihmiset ovat täysin syyntakeettomia ja armeija on vastuussa ihmisten pahoista teoista syntymästä hautaan saakka.
"Kumpi silloin on suurempi syyllinen, armeija joka haluaa sotilaiden olevan kunnossa vai ihminen joka on tahallaan raiskannut vartalonsa?"
Et taida tuntea perusteita miksi ihmiset syövät itsensä ylipainoisiksi. Kyseessä on ulkoiset ärsykkeet jotka subjekti on sisäistänyt ja näin hoitaa itseäään ylisyömällä. Tai sitten palkitsee itseään raskaan työn jälkeen. Ylipainoisuus on yksi kansamme taudeista ja se tappaa vuosittain paljon ihmisiä. Tapahtuma itsessään ei aiheuta huolta, mutta se millaiset ajatuskuviot ja odotukset liittyvät siihen, se aiheuttaa joskus suremaan jotain asiaa.
"On se kauheaa, jos 18-vuotiaana on niin huonossa kunnossa että säännöllinen liikunta aiheuttaa sydänkohtauksen."
Armeijalla on vastuu olla ottamatta palvelukseen vakavasti ylipainoisia ihmisiä. Mutta armeija ei välitä vaikka subjektilla olisi neliraajahalvaus vaan pakottaa kaikki ihmiset urheilemaan ja leikkimään hengellään.
Se on siis armeijan vika että joutuu nakkikioskilla tappeluun koska ei jaksanut odottaa?
Todella hyvää "logiikkaa". Olette tunteeton paska ja fanaatikko. Ruvetkaa vaan marttyyriksi.
Tunnen, tod näk paremmin kuin sinä.
Olin nuorempana ylipainoinen, armeijaan mennessä painoni huiteli likempänä 100 kuin 90 kg. Armeijan alussa muodossa juokseminen tuotti vaikeuksia, mutta otin itseäni niskasta kiinni ja yritin pysyä mukana. Ja se kannatti. Peruskunto nousi kohisten, lihaksia kasvoi lisää ja pani putosi 20 kiloa ensimmäisen puolen vuoden aikana. Eli armeija auttoi tässä vaiheessa.
"Armeijalla on vastuu olla ottamatta palvelukseen vakavasti ylipainoisia ihmisiä. Mutta armeija ei välitä vaikka subjektilla olisi neliraajahalvaus vaan pakottaa kaikki ihmiset urheilemaan ja leikkimään hengellään."
Ja jälleen kerran. Älä jauha p*skaa jos et tiedä totuutta. Armeijassa tarkkaillaan nykyään varusmiesten kuntoa ja varusmiehiä jaetaan kuntoryhmiin heidän peruskuntonsa perusteella. Näiden ryhmien tarkoituksena on nostaa heikkokuntoisten peruskuntoa niin, että he pysyvät alunperin parempikuntoisten mukana koulutuksessa.
Huomaatko, kuinka puhut subjekteista etkä ihmisistä? Näinkö vähän inhimillisyyttä sinuss aon jäljellä?
Suomen armeija haluaa pakottaa kaikki suomalaiset ylipainoisetkin miehet armeijaan. Rankan koulutuspäivän jälkeen varusmiehillä on mahdollisuus käydä sotkussa syömässä. Ja sitten, vaikka pitäisi näille ylipainoisille antaa mahdollisuus pelastaa elämänsä ylipainokuolemalta, niin heidät sysätään ympäristöön mikä tarjoaa mahdollisuudet lihoa. Sotkussa saadaan munkkeja, pullia, kahvia, ja karkkia, ja näin ympäristön pakosta ylipainoinen varusmies lihoo hengenvaarallisesti. Vain siksi että armeijaan on pakko mennä.
Ensinnäkään, jos henkilö on vaarallisen ylipainoinen (liikkumisvaikeuksia, sydänkohtauksia alaikäisenä) hän saa vapautuksen kuntonsa vuoksi (samaan tapaan kuin liian huonon näön omaava) ja tod näk lääkäri ohjaa hänet fysioterapeutille.
Toisekseen, pullat ja muut herkut ovat helpommin saatavilla siviilissä kuin asepalveluksessa. Eli miksi syytät armeijaa ongelmasta jota se ei ole luonut? Ei armeija ahda kenenkään naamaan pullaa, se on ihmisen oma valinta.
"Toisekseen, pullat ja muut herkut ovat helpommin saatavilla siviilissä kuin asepalveluksessa."
Väärin. Jos ylipainoinen henkilö on tehnyt itselleen suunnitelman, poistanut kaikki roskaruuat pois talostaan, ja elää sen mukaan ettei syö yhtään ylimääräistä. Sitten tulee postiluukusta yksi kaunis päivä kutsu armeijaan. Ja siinä sitä ollaan, keskellä houkutuksia sotkussa kun tädit ystävällisesti puputtavat pullia ja munkkeja poloisen ulottuville. Armeija tuhlaa äärettömän paljon energiaa ja laittaa toisen ihmisen yksilöllisen painonhallinnan heppoisen ja ailahtelevan tahdonvoiman varaan.
"Ei armeija ahda kenenkään naamaan pullaa, se on ihmisen oma valinta."
Mutta se on vain tahdonvoimasta kiinni. Tahdonvoimalla on mahdoton pärjätä. Armeija laittaa henkilön väkisin sellaiseen ympäristöön missä houkutuksia on mahdotonta välttää. Tahdonvoima hetkellisesti energisoi toimintaa, mutta kun se on poissa, niin ei ole mitään minkä varaan pistää. Armeija ei vain kunnioita ihmisten henkilökohtaisia ongelmia, vaan pakottaa kylmästi armeijaan vakka 20 asteen paukkupakkasissa.
Verottajakin verottaa samalla tavalla olet tehnyt työtä 30 asteen pakkasessa tai kesälämpimällä puutarhassa. Ei verottaja ota millään tavalla huomioon olosuhteita tai ihmisen henkilökohtaisia ongelmia.
Poliisikin antaa sakot varattomalle rattijuopolle ja ottaa kortin pois, vaikka ajajalla olisi minkälaisia ongelmia takana. Poliisilla ei ole minkäänlaista henkilökohtaisten ongelmien kunnioitusta.
Puhumattakaan siitä että hamppua saisi viljellä ja poltella vapaasti ja myydä hyville tutuille.
Oppivelvolisuuskin vie nuorelta oman oikeuden päättää mitä hän haluaa tehdä nuorena tai ainakin rajoittaa mahdollisuuksia.
Työnantajatkin rajoittavat yksilönvapauksia: kuvitelkaa, ne vaativat että pitää tulla typöpaikalle ja vieläpä tietyllä kellonlyömällä. Ja vieläpä määröilee mitä milloinkin pitää tehdä, vaikka kuinka tekisi mielisi ottaa tirsat tai juoda kaljaa.
Laki rajoittaa yksilönvapauksia: miten mukava se oliskaan mennä kauppaan ja vain kantaa ulos tarvitsemansa ja ottaa tarvittaessa vaikka auton parkkipaikalsta. On se todelista yksilön vapauden riistoa. Siellä kaupassa ollaan keskellä houkutuksia, ystävällinen kauppiassetä on laittanut herkkuja ihan siihen käden ulottuville, ja parkkipaikalla on toinen toistaan hienompia autoja tarjolla vaikka kuinka. Mutta perkeleen laki kun ei kunnioita yksilönvapautta, mitään ei saa ottaa vaikka kuinka haluaisi. Jos tahdonvoima ei riitä estämään ottamista, otat ja sitten sinut leimataan varkaaksi. Kerrassaa hirveää ihmisen itsemääräämisoikeuksien loukkaamista! Laitetaan noin esille hienoja tuotteita vasten ailahtelevaa tahdonvoimaa.
Kukaan ei pakota sotilasta menemään sotkuun. Ja vaikka meneekin, siellä on tarjolla muutakin kuin pullaa ja karkkia.
"Mutta se on vain tahdonvoimasta kiinni. Tahdonvoimalla on mahdoton pärjätä."
Millä perusteella? Jos olet yhtään tutustunut esim tupakka- tai alkoholiriippuvuudesta selvinneiden kertomuksiin niin nimenomaan tahdonvoima siellä on taustalla. Eli vaikka kaupassa tekisi mieli ottaa pari kaljaa mukaan niin ei ota. Sinä aliarvioit ihmisiä aika pahasti.
"Armeija ei vain kunnioita ihmisten henkilökohtaisia ongelmia, vaan pakottaa kylmästi armeijaan vakka 20 asteen paukkupakkasissa."
Tarviiko niitä ongelmia kunnioitaa, niistähän on vain haittaa. Toisekseen pakkasista selviää kun laittaa lämpimästi vaatetta päälle.
Tahdonvoima antaa hetkellisen energiaspurtin, mutta se muuttuu kuin mieliala eikä siihen siksi pidä tai voi luottaa. Ajattele että ajattelit vähentää painoasi tekemällä muutaman kilometrin kävelylenkin joka päivä. Sitten kun on joku Helmikuun paukkupakkaset niin on paljon mukavempi jäädä kotiin syömään pitsaa ja katsomaan televisiota. Tahdonvoiman ajama päätös on tuomittu epäonnistumaan. Kun annat tahdonvoiman hallita, se tahtomattasi tuhoaa ratkaisusi. Jälkipyykkinä, se antaa sinulle syyllisyyden joka vain pahentaa paino-ongelmaasi.
"Sitten kun on joku Helmikuun paukkupakkaset niin on paljon mukavempi jäädä kotiin syömään pitsaa ja katsomaan televisiota."
Tai sitten muistat mitä olet itsellesi luvannut ja lähdet sinne lenkille ihan vain tahdonvoiman ajamana. Tahdonvoimaa voi ruokkia palkinnoilla:
"Tää vituttaa nyt, mut kesällä mä olen rantakunnossa ja näytän hvyältä."
Taitaa olla niin että Krusaderin kaltaisilla tahdottomilla propagandan kyllästämillä kahjoilla ei ole minkäänlaista identiteettiä.
Kaikkia päätöksiä ajaa tahdonvoima. Ainoastaan ulkoiset syyt estävät tahdonvoimaa onnistumasta.
Käsittääkseni armeijassa ei ole muussa paikkassa mahdollisuutta syödä kuin sotkussa. Tiedätkö onko sotkussa mahdollisuus syödä kasvisruokia ? Varmasti sotkussa ei ole minkäänlaista mahdollisuutta syödä kasvisruokia, sillä perinteinen "tosimies" ei kasvia tai salaattia syö. Varmasti kasvissyöjää ja terveydestään huolehtivaa pidetään nössönä ja neitimäisenä.
Armeijassa pitäisi saada ruokaa joka on paistettu ilman öljyjä tai rasvoja. Mutta vain tosimies syö rasvassa paistettua ruokaa joten tätäkään mahdollisuutta armeijassa tuskin on.
"Käsittääkseni armeijassa ei ole muussa paikkassa mahdollisuutta syödä kuin sotkussa. "
Tuo kertoo siis "tietojesi" luotettavuuden! KÄytä nyt hyvänen aika järkeäsi!
"Tiedätkö onko sotkussa mahdollisuus syödä kasvisruokia ? "
Missä itse olin niin ei, mutta se ei ollutkaan ruokala missä syötiin kasarmipalveluksen aikana.
"Varmasti sotkussa ei ole minkäänlaista mahdollisuutta syödä kasvisruokia, sillä perinteinen "tosimies" ei kasvia tai salaattia syö. "
Typeryyttä!
"Varmasti kasvissyöjää ja terveydestään huolehtivaa pidetään nössönä ja neitimäisenä. "
Ennakkoluuloja!
"Armeijassa pitäisi saada ruokaa joka on paistettu ilman öljyjä tai rasvoja. "
En ole mikään ruoka-alan asiantuntija, mutta ravinnon tarkoitus on toimittaa tarpeelliset ravintoaineet elimistöön.
"Mutta vain tosimies syö rasvassa paistettua ruokaa joten tätäkään mahdollisuutta armeijassa tuskin on. "
Ennakkoluulojesi esittelyä millä ei ole mitään tekemistä aiheen kanssa.
Avaus oli kaiketi tarkoitettu parodiaksi ja siihen se on kyllä riittävän kornia luettavaa.
Kyllähän nämä tällaset ymmärtääkseni vapautetaan nykysin jos sitä itse haluavat ja vaativat.
Viime vuonna kutsunnoissa vapautettiin muutama ylipainoinen kaveri vaikka osa ois halunnukkin melkein päästä armeijaan
pelkästään provoilija! Siis PAKKO! Ei kukaan voi kirjoitella tuollaista tosissaan.