Neuvostoliitossa aikoinaan äiti antoi pojalleen viisi ruplaa ja sanoi: Poikaseni, käy ostamassa isälle Pravda,minulle Izvestija ja itsellesi Komsomolskaja Pravda.
Poika totteli ja meni kadulle,käveli kohti korttelin päässä olevaa lehtikioskia iloisesti vihellen.
Pojan isä sattui tulemaan vastaan, ja kysyi: Minne matka poikaseni?
Poika vastasi: Äiti antoi viisi ruplaa ,menen ostamaan sinulle Pravdaa, äidille Izvestijaa ja itselleni Komsomolskaja Pravdaa.
Isä sanoi: Poika, poikaseni, samat uutisethan kuulee radiosta. Anna rahat minulle, niillähän kaksi votkaryyppyä.
Poika antoi rahat ja meni takaisin kotiin. Äiti kysyi, missä lehdet. Poika vastasi: Tuli isä kadulla vastaan, vei rahat ja sanoi, että samat uutiset kuulee radiostakin.
Meni ryyppäämään.
Äiti antoi kolme ruplaa lisää ja sanoi:" Mene ja osta minulle Izvestija ja itsellesi Komsomoskaja Pravda.
Isä saa pyyhkiä radiolla"
komsomolskaja punainensuhoi
Pravda,Izvestija ja Komsomolskaja Pravda
8
558
Vastaukset
- - - - _ _ _ - - -
Napa hytkyi...
- Makoileva stallari
Maailma ja Me -lehdessä ei moisesta ole raportoitu lainkaan! :)
- Anonyymi
Mukava tosi juttu.
- Anonyymi
Huumorinkukka se kaunein.... Heh. Mutta tuohonhan se venäjän talous taas kerran on kovaa vauhtia menossa kiitos natZiputinin ja hänen fasistikätyriensä toimien takia.
- Anonyymi
Vastaan sanomat ja Tampereen sanomat menevät tähän sarjaan. En suosittele kenellekään avaamaan niiden linkkejä tietoturvaa silmälläpitäen.
- Anonyymi
Hyvä sutkaus. Löytyiskö yhtään Radio Jerevanin kuulutusta iltapäivän kevennykseksi?
- Anonyymi
Naapuriseuraa kannattaa seurata.
https://www.bing.com/search?q=naapuriseura&gs_lcrp=EgRlZGdlKgcIARBFGMIDMgcIABBFGMIDMgcIARBFGMIDMgcIAhBFGMIDMgcIAxBFGMIDMgcIBBBFGMIDMgcIBRBFGMIDMgcIBhBFGMIDMgcIBxBFGMID0gEKMTgzNTY3ajBqNKgCCLACAQ&FORM=ANAB01&PC=U531
Sotaporvareille seura ei sovi.
Rauhan ihmisille seura tuottaa asiallista aineistoa
Parhaillaan seura tuottaa asiatietoa Ukrainan sodasta.
Natsihenkisten tulee karttaa sitä sillä he voivat saada rauhan kipinän. - Anonyymi
Tutkitusti viher,- ja äärivasemmiston edustajilla on kaikkein vähiten huumorintajua mitä tulee poliittisen kenttään ja heidän huumorintajuunsa. Tämä huumorintajuttomuus koskee sekä äärivasemmistolaisia poliitikkoja että heidän äänestäjiään.
Tätä taustaa ajatellen ymmärrän ettei aloituksen anekdootti naurata kommareita, koska ei eivät ymmärrä mitä hauskaa siinä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1615237Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv852763Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?871752Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 49995
- 66912
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122893- 21893
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23888Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75873