kuuluu pahuuden akseliin. Kuinka moni on samaa mieltä?
USA
Rauhoittaja
16698
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
ole samaa mieltä.
Oletko vihainen kun "toverisi" ura tuhottiin?????
YHDYSVALTAIN ÖLJYVARANNOT VÄHENEVÄT. ÖLJYN TAVOITTELU UHKAA SYTYTTÄÄ KOKO MAAILMAN TULEEN.
HEGEMONIAPOLITIIKAN SEURAUKSENA MAAILMAN VASTARINTA TIIVISTYY JA KAUPPASAAROT MURTUVAT.
YHDYSVALLAT YRITTÄÄ KORVATA YK:N OMALLA "MAAILMANJÄRJESTELMÄLLÄÄN"
MAAILMAN PAHIN TERRORISTI KAIKKINE JOUKKOTUHOASEINEEN ON YHDYSVALLAT ITSE.
POIKKEUSLAIT TEKEVÄT YHDYSVALLOISTA POLIISIVALTION.
AMERIKKALAISTEN JÄTTIKONKURSSIEN JA SKANDAALIEN SELVITTELYT JOHTAVAT MAAILMANKAPITALISMIN HUIPULLE.
AMERIKKALAISET: ONKO PRESIDENTTI TULLUT HULLUKSI?
BUSHIN KANNATUS ROMAHTANUT VUONNA 2003.
__________________________________________________________________
Yleisiä piirteitä. Lähihistoriaa.
Yhdysvaltain ylimielisen ja agressiivisen ulkopolitiikan vuoksi erityisesti vuosina 1999 - 2003 monet valtiot ovat kääntäneet selkänsä amerikkalaiselle imperialismille.Erityisesti myös länsieurooppalaiset valtiot ja yritykset käyvät nykyisin avoimesti kauppaa USA:n saartamien valtioiden kanssa.
Yhdysvaltain talous on yleensä ollut vahva. Maailmankapitalismin kriisi saavutti kuitenkin syksyllä 1998 myös USA:n. Yhdysvallat on riippuvainen kapitalistisen maailmantalouden tilasta.
Tässä keskimääräisesti maailman rikkaimmassa valtiossa suuri osa kansasta elää kurjuudessa.
USA kärsii demokratiavajeesta. Amerikkalaiset tiedostavat nykyisin yhä laajemmin maan järjestelmäkriisin.
Yhdysvaltalaiset ammattiliitot nostivat vuonna 1997 ensimmäistä kertaa koko liittovaltion historian aikana esille poliittisen näkökulman. Vuoden 1999 marraskuussa maan johtavan ammattiliiton AFL-CIO:n puheenjohtaja käytti jyrkkiä sanoja lausunnossaan kapitalistisen WTO-järjestön suunnittelemaa maailmankaupan vapauttamista vastaan. Huhtikuussa 2000 kuultiin AFL-CIO:n taholta yhtä järempiä poliittisia kannanottoja. "IMF ja Maailmanpankki ovat tämän päivän maailman tuhoisimpia intituutioita". Toukokuussa 2000 AFL-CIO on ilmaissut voimakkaasti vastustavansa USA:n Kiinan-vapaakauppapolitiikkaa. Ennenkuulumatonta. Yhdysvaltalainen ay-liike kayttää voimaansa USA:n ulkopolitiikassa. Tammikuussa 2002 AFL-CIO on ottanut voimakkaasti kantaa ay-johtajien ja -aktiivien pidätyksiin ja mielivaltaiseen kohteluun erityisesti Etelä-Koreassa, mutta myös monissa muissa kapitalistisissa valtioissa.
Vuoden 2000 alussa Yhdysvalloissa oli meneillään voimistuva lakkoliikehdintä monilla keskeisillä tuotannonaloilla. Huhtikuussa 2000 työläiset ovat saavuttivat merkittäviä poliittisia ja taloudellisia voittoja. Muiden muassa Boeing joutui peräytymään kuusi viikkoa kestäneen näyttävän lakon edessä. Vastaavanlaisia tilanteita on ollut toistuvasti 2001 - 2003.
Samaan aikaan valtiovalta jatkaa yksityistämistä. Vuorossa on valtion koulujen muuttaminen yksityisiksi liikelaitoksiksi.
Yhdysvallat johtaa maailmankapitalismia. Wall Streetillä tiedetään heittelehtivien pörssikurssien muodostavan uhakatekijän kapitalismille. Ne ovat aina edeltäneet tulossa olevaa lamaa. Nytkin pörssikurssit heilahtelevat.
Maailmanlaajuiseen vakauttamiseen pyritään vaikka aseiden voimalla.
Yhdysvallat neuvoo muita valtioita leikkaamaan julkisia menoja. Samanaikaisesti Yhdysvaltain oma talous perustuu ratkaisevasti huomattavan suureen julkiseen sektoriin. USA:n julkinen sektori koostuu olennaisesti asevarustelusta.
Työttömien määrää manipuloidaan tilastollisin keinoin ja superalhaisin palkoin. Työttömyyttä on alennettu yhdysvaltalaisten talousasiantuntijoiden mukaan liiaksi, luonnollisesti palkkoja alentamalla. Palkat tässä maailman rikkaimmassa maassa ovat niin alhaiset, että monet tulevat toimeen vain tekemällä kahta työtä samanaikaisesti. Lähes kolmannes perheistä elää köyhyysrajan alapuolella.
New Yorkin pormestari totesi muutaman vuoden takaisessa puheessaan, että "olemme menettäneet kokonaisen sukupolven". Hän viittasi niihin rikkaan suurkaupungin sosiaalisiin olosuhteisiin, joissa nuoret elämät tuhoutuvat.
Rikollisuus, huumeet ja yleinen välinpitämättömyys ovat saavuttaneet mittasuhteet, jotka murentavat amerikkalaisen yhteiskunnan perustaa. Yhdysvallat ilmoittaa käyvänsä mittavaa sotaa huumekauppaa vastaan. Asia sisältää vakavan ristiriidan. Huumekauppa on muodostunut tärkeäksi elementiksi Yhdysvaltain kansantaloudessa ja sitä kuvaavissa rahallisissa mittareissa.
Yhdysvallat on todellisuudessa yksipuoluejärjestelmä. Puolueita on kaksi, mutta niillä ei ole keskinäistä ideologista eroa. Enemmistövaalijärjestelmässä pienillä puolueilla ei ole edes teoreettista menestymisen mahdollisuutta. Yhdysvaltain poliittisella järjestelmällä ei ole mitään tekemistä demokratian kanssa. Äänestysaktiivisuus kongressivaaleissa on yleensä alle 30%. Amerikkalaisilla on oikeus äänestää vaaleissa, joilla ei ole todellista merkitystä. Koko järjestelmä militarismeineen muistuttaa päivä päivältä enemmän natsi-Saksaa, joka perustui samanlaiselle "demokratialle".
Koko USA:n hallintojärjestelmä on olemassa vain pääomapiirien poliittisen tahdon toteuttamiseksi.
Amerikkalainen käsitys demokratiasta ei sisällä sosiaalisia ihmisoikeuksia. Ihmisoikeus-käsitettä sen sijaan käytetään erilaisiin poliittisiin tarkoituksiin. Yhdysvallat käytti aikanaan kovaa kieltä muun muassa Kiinaa kohtaan juuri tällä perusteella.
Yhdysvaltain presidentti vieraili Kiinassa kesäkuun lopulla 1998. Vierailun päätarkoitus liittyi yleismaailmallisiin kapitalismin ongelmiin, mutta Kiinaa yritettiin myös painostaa poliittisesti. Kiinan televisiossa näytetyistä TV-keskusteluista sai sen vaikutelman, että Yhdysvaltain pyrkimyksille lähinnä hymähdettiin.
Amerikkalaiset ovat tottuneet mittaamaan kaiken rahassa. USA:n poliittinen ylimielisyys perustuu siihen harhakuvitelmaan, että kaikkialla maailmassa ajateltaisiin samoin.
USA pyrkii globaalin kapitalismin johtavana maana hallitsemaan koko maailmaa ja toimimaan maailmanpoliisina itse itselleen myöntämin valtuuksin. Yhdysvallat on maailman ylivoimaisesti suurin joukkotuhoaseiden valmistaja, hallussapitäjä ja käyttäjä. Sellaisena se muodostaa vakavan uhan kaikille maille ja kansoille. Yhdysvallat suunnittelee huomattavaa sotilasmenojen lisäystä. Miksi?
Aseille on toki käyttöä. Korea, Vietnam, Laos, Grenada, Somalia, Chile, Nicaragua, Panama, Iraq, Jugoslavia, Afgahistan jne.
Yhdysvaltain ulkoministeri Madeleine Albright on sanonut, että "Kosovo on malli NATOn tulevista haasteista".
Mikä on Afganistanin jälkeen seuraava kohde? Tällä näkymällä Irak, mutta myös muita vaihtoehtoja on.
NATO myönsi huhtikuussa 1999 itselleen oikeuden toimintansa laajentamiseen "oman alueensa" ulkopuolelle. Eipä se ole ole valtioiden rajoja tähänkään mennessä kunnioittanut. Viime aikoina NATOn ohjukset ovat tehneet tuhoaan Jugoslavian ja Irakin lisäksi Sudanissa ja Afganistanissa.
USA:n ulkopolitiikka rakentuu diplomatian sijasta aseiden ja väkivallan varaan. Maan historiaan nähden se ei ole ihme. Maa perustettiin tuhoamalla alkuperäiset asukkaat lähes sukupuuttoon. Afrikasta laivattiin väkivalloin orjatyövoimaa. Väkivalta yleisenä ilmiönä, väkivaltainen rikollisuus ja vastaväkivalta ovat USA:n arkipäivää nytkin.
Yhdysvaltoja vihataan maailmassa laajalti. Sen omat väkivaltaiset toimet johtavat vastaväkivaltaan, jota amerikkalaiset kutsuvat terrorismiksi.
Amerikkalaisen poliittisen kulttuurin taso yltää yhteiskunnallisen tietämyksen sijasta lähinnä maan presidentin seksisekoilujen tasolle. Kuvioon sopii hyvin "tähtien sota" -asevarusteluohjelman käynnistäminen uudelleen lokakuussa 1999. Aseteollisuuden voittojen kasvattamiseen voidaan käyttää vaikkapa pieniä vihreitä miehiä.
Amerikkalaisissa yliopistoissa ei ole todellista yhteiskuntatiedettä. Yhteiskuntatieteiden tasoa kuvastaa aikanaan Euroopassakin naurettu professoritasoinen amerikkalainen käsitys yhteiskunnan korkeimmasta kehitysvaiheesta. Sen nimi on kuulemma "korkea massakulutus". Akateemisia tutkintoja voi Yhdysvalloissa ostaa rahalla.
Vastoin vanhoillisen amerikkalaisen eliitin tahtoa muutospaineet näkyvät kuitenkin myös siellä. Näennäisen arvostelun ohella esiintyy myös todellista kritiikkiä.
USA:ssa toimii liittovaltiotason kommunistinen puolue. Viime vuosina on syntynyt uusia osavaltiokohtaisia kommunistisia puolueita. Sosialistinen työväenliike aktivoitui räjähdysmäisesti sekä USA:ssa että Kanadassa 1990-luvun lopulla.
Marxilainen Workers´ World Party on nopeasti kehittymässä yhdeksi maailman merkittävimmistä sosialistista puolueista.
Vuonna 1999 on Yhdysvalloissa perustettu Workers Democracy Network -niminen organisaatio yhdistämään kansalaisten taistelua oikeuksiensa puolesta.
Kesäkuussa 1999 USA:n hallitus ilmoitti aikeistaan leikata ennestäänkin olematonta sosiaaliturvaa olennaisesti. Fasistisessa valtiossa ihmiset ovat olemassa valtiota varten eikä valtio ihmisiä varten.
Yhdysvallat kiristää YK:lta itselleen mieluisia päätöksiä säännöstelemällä jäsenmaksujensa suorittamista.
Laittomat vangitsemiset ja poliittiset oikeudenkäynnit kuuluvat amerikkalaiseen arkipäivään. Läntinen media ei kuitenkaan ole lainkaan kiinnostunut esimerkiksi kuolemantuomioista Mumia Abu-Jamalille tai Leonard Peltierille. Kummankin pelastamiseksi on syntynyt maailmanlaajuinen liike.
Molemmissa tapauksissa syytteet ovat tekaistuja. Elokuussa 2000 Philadelphiassa Mumia Abu-Jamalin poliittista tuomiota vastustaneita mielenosoittajia pidätettiin. Heitä on kidutettu vankiselleissä. Vuoden 2001 tammikuussa Leonard Peltier laajojen mielenosoitusten ja poliittisen painostuksen ansiosta vihdoin vapautettiin.
Yhdysvalloissa on poliittisia vankeja myös ulkopoliittisista syistä. Viequesin tukikohdan vastustajia on pidätetty ja pidetty vangittuina ilman oikeudellisia perusteita.
Edistyksellisten voimien esiinmarssin yhteydessä äärioikeisto nostaa odotetusti päätään. Ku Klux Klan USA:n kaupunkien katukuvassa kruunaa amerikkalaisen painajaisen koko kuvan.
Yhdysvaltain johdolla Jugoslaviaan suoritettu järjetön hyökkäys vähensi USA:n arvostusta myös kapitalististen valtioiden taholla. Muun muassa Kuuban ja Pohjois-Korean kauppasaartojen asteittainen purkautuminen johtuu juuri tästä. USA ei kykene yksin näitä saartoja valvomaan. Yhdysvaltoja ei maailmalla liioin kiitellä Jugoslavian KLA:n ja Kiinan Falun Gong:in kaltaisten rikollis- ja separatistijärjestöjen tukemisesta Vuonna 2003 USA on jäämässä yksin valmistellessaan hyökkäystä Irakiin.
Natsit saivat vallan Saksassa keskinkertaisen porvariston tuella. Amerikkalaisella militarismilla, agressioilla ja maailmanvalloituspyrkimyksillä on samanlaiset lähtökohdat.
Yhdysvaltalaiset kapitalismin esikunnat kuvittelevat maailman uskovan heidän valheisiinsa. Kesällä 2000 Yhdysvaltain presidentti esitti venäläiselle virkaveljelleen yhteisen ohjustorjunnan yhteistä järjestämistä "Pohjois-Korean kaltaisia terroristivaltioita" vastaan. Venäjän ylin poliittinen johto ei viitsinyt ottaa tällaiseen lapsellisuuteen edes kantaa. Niin Venäjällä kuin muuallakin tajutaan laajalti, että amerikkalaisten pääomapiirien ensisijainen tavoite on maailmanherruuspyrkimysten ohella aseteollisuuden voittojen kasvattaminen. Siksi USA etsii tekosyitä asevarustelulle ja sotien aloittamiselle.
Yhdysvaltain presidentivaaleissa marraskuussa 2000 oli ensimmäistä kertaa liittovaltion historiassa mukana poliittisen vasemmiston ehdokas. Asialla ei ehkä ole vielä suurta käytännön merkitystä, mutta se kuvastaa oppositiovoimien nousua. Pääehdokkaat edustivat kumpikin valtakapitalismia. Monien mutkien jälkeen valittu uusi presidentti edustaa amerikkalaisten ja yleismaailmallisten pääomapiirien sisällä militanttia suuntausta, joka ei lupaa hyvää amerikkalaisille eikä maailman kansoille.
Vuonna 2000 Yhdysvalloissa on alkanut maan historian ehkä voimallisin mielenosoitusten ja niiden yhteydessä syntyneiden yleensä poliisin provosoimien mellakoiden sarja. Ne kuvastavat yleistä tyytymättämyyttä, mutta kohdistuvat usein maan oikeuslaitoksen mielivaltaiseen poliittisesti suuntautuneeseen toimintaan. Vuosina 2001 ja 2002 Yhdysvaltain sisäisiin ihmisoikeusasioihin ja imperialistiseen ulkopolitiikkaan liittyvät mielenosoitukset ovat entisestään kiihtyneet.
Yhdysvaltain sisäpoliittinen taantuminen alkoi heti uuden presidentin astuttua virkaansa. Maaliskuussa 2001 naisten työolosuhteita huononnettiin olennaisesti. AFL-CIO:n puheenjohtaja tuomisti jyrkin sanoin fasistisen lakimuutoksen, josssa sekä demokraatit että republikaanit asettuivat ajamaan suurpääoman etuja työläisten kustannuksella.
Vuonna 2001 Yhdysvallat käynnisti laajan ohjusjärjestelmän, jota se kutsuu puolustukselliseksi. Järjestelmän todellinen luonne on hyökkäyksellinen, ei puolustuksellinen.
USA on sekä suhteellisesti että absoluuttisesti maailman pahin ilmansaastuttajavaltio. Keväällä 2001 USA vesitti loputkin Kioton ilmastosopimuksesta.
Yhdysvaltain ylimielisen ja agressiivisen ulkopolitiikan vuoksi vuosina 1999 - 2003 monet valtiot ovat kääntäneet selkänsä amerikkalaiselle imperialismille.Erityisesti myös länsieurooppalaiset valtiot ja yritykset käyvät nykyisin avoimesti kauppaa USA:n saartamien valtioiden kanssa.
Yhdysvallat ilmoitti vuonna 2002 julkisesti, ettei se muun mailman jyrkistä vastalauseista huolimatta aio enää noudattaa voimatasapainoon tähtäävää vuoden 1972 ABM-ohjussopimusta.
Yhdysvaltain reaktio syyskuun 2001 iskuihin oli tyypillisen matalaotsainen. Sen sijaan, että olisi ryhdytty selvittämään tapahtumien taustaa ja syitä, maan presidentti vaati heti kostoa, joka kohdistuu mihin tai kehen tahansa.
Yhdysvallat on lähes hallitsemattomassa tilassa 11.9. tapahtumien jälkeen. Maan poliittiset johtajat etsivät keinoja lähinnä omien etujensa turvaamiseksi. Maan ja kansalaisten ongelmat ovat toissijaisia.
Yhdysvaltain rooli nykyisessä maailmantilantessa on kaiken logiikan mukaan se, että terrorismi saa alkunsa USA-johteisen maailmankapitalismin harjoittamasta terrorista muita maita ja kansoja vastaan ja että tämä terrorin muoto palautuu tavalla tai toisella takaisin Yhdysvaltoihin. Yhdysvallat on terrorin kotipesä. Yhdysvallat on kaikkien mahdollisten kriteerien mukaan maailman absoluuttisesti ja suhteellisesti suurin kaikentyyppisten joukkotuhoaseiden kehittäjä, valmistaja ja käyttäjä. Muiden valtioiden syyttely näistä asioista on tarkoitushakuisesti valheellista propagandaa.
Amerikkalaisen diplomatian älyllistä tasoa kuvastaa mm. se, että Nepalin kommunistit on leimattu ilman mitään syytä terroristeiksi. Tätä logiikkaa seuraten kaikki amerikkalaisten valtahegemoniaa vastustavat ihmiset, ryhmittymät ja valtiot ovat terroristeja, joita vastaan kuuluu käydä pyhää sotaa.
Amerikkalaisten mieliä manipuloidaan nyt pernaruton uhalla. Arvovaltainen tiedelehti Lancet kertoi, että presidentti Bush jätti kesällä 2001 allekirjoittamatta bioaseet kieltävän sopimuksen. Lehden mukaan syynä oli puolustusministeriön salainen tutkimusohjelma, jossa pyrittiin kehittämään vastustuskykyinen pernaruttobakteeri. Sopimuksen hyväksyminen ja kansainvälinen valvonta olisivat paljastaneet tämän uuden joukkotuhoasehankkeen.
Yhdysvaltain suhtautuminen joukkotuhoaseisiin on tarkoitushakuisen epäloogista ja valheellista. Loppuvuonna 2001 Genevessä yritettiin saada aikaan biologisia aseita koskeva naailmanlaajuinen sopimus ja saada voimaan sen valvontapykälä. Hanke kaatui Yhdysvaltain vastustukseen.
Yhdysvallat uhkailee sellaisia valtioita, joilla bioaseita saattaisi olla. Samaan aikaa se itse kehittää ja valmistaa niitä.
Yhdysvallat ja Englanti päättivät syksyllä 2001 suorittaa maailmanhistorian kenties kalleimman sotakalustohankinnan. Tilattujen rynnäkköhävittäjien hinta on noin nelinkertainen verrattuna esimerkiksi Suomen valtion budjettiin. Tällainen massiivinen hankinta voi merkitä vain yhtä asiaa. Angloamerikkalainen kapitalismi aikoo ryhtyä maailmanlaajuiseen imperialistiseen sotaan. "Terrorismin vastaiseen taisteluun" on vedottu hankinnan yhteydessä, mutta logiikka ei todellakaan toimi. Tällaisilla aseilla ei ole mitään käyttöä hajanaisten terroristiryhmittymien metsästämisessä.
Yhdysvaltain presidentti on asettanut sotilastuomioistuimet käsittelemään "terrorismiepäilyjä". Tällä tavoin koko niin sanottu laillinen oikeuslaitos sivuutetaan.
Yhdysvaltain sekä ulko- että sisäpoliittiset aggressiot kiihtyivät vuonna 2001. Presidentti Bushin valtakauden järjetön ulkopolitiikka viittaa entistäkin pahempiin koko maailmaa koskeviin konflikteihin vuonna 2003. Yhdysvallat uhkailee itse asiassa koko maailmaa sodalla ja ydinaseilla. Tällainen mielettömyys on nostattanut yhä kasvavan yleismaailmallisen vastarinnan.
Sisäpoliittisesti Bush on sekaantunut mm. Enron -konkurssiin. Skandaalit Yhdysvaltain poliittisessa johdossa ovat olleet normaalia käytäntöä jo vuosikymmenien ajan. Enron-skandaaliin on sekaantunut myös mm. englantilaisia maailmankapitalismin edustajia. Jättikonkurssit ja WorldCom-, Arthur Andersen ja Merck-skandaalit luovat mielikuvan tuhoutumassa olevasta järjestelmästä.
Toukokuussa 2002 Yhdysvallat kunnostautui vesittämällä sekä suunnitelman oikean kansainvälisen rikostuomioistuimen perustamisesta että YK:n lasten konferenssin päätöslauselmat. .
On ilmeistä, että Yhdysvaltain agressiivisen ulkopolitiikan taustalla on Yhdysvaltain öljyvarantojen väheneminen. Pyrkimys maailman öljyalueiden hallintaan saattaa sytyttää maailmanpalon.
Bushin lokakuussa 2002 pitämien sodanlietsontapuheiden jälkeen amerikkalaiset ovat heränneet kysymään: Onko presidentti tullut hulluksi?
Yhdysyvaltain vaaleilla marraskuussa 2002 ei ollut mitään merkitystä. Vaihtoehtoja ei ollut. Enemmistövaalijärjestelmässä jomman kumman suurpuolueen voitto etukäteen on itsestään selvä. Yhdysvalloissa on kaksi puoluetta, joilla joskus on ollut jotain ideologista eroa. Nykysin ne ovat käytännössä vain yksi kapitalistista ideologiaa edustava puolue.
Yhdysvalloissa hyväksyttiin marraskuussa 2002 hyväksytty laki kansallisesta turvallisuusvirastosta. Tälle valtion toimeenpanevaan koneistoon kuuluvalle yksikölle annetaan laajat valtuudet puuttua kansalaisen elämään ohi demokraattisen päätöksentekojärjestelmän. Poliisivaltio alkaa olla valmis.
Yhdysvaltain hallituksen yritykset sotahysterian lietsomiseksi vuonna 2003 saattavat jossain määrin onnistua USA:n sisällä, mutta muualta maailmasta ei tukea suunniteilla olevalle hyökkäykselle Irakiin juuri heru.
Päävastuussa lähitulevaisuuden tapahtumista maailmassa on tällä hetkellä Yhdysvaltain presidentti, jolla aivan ilmeisesti on mielenterveydellisiä ongelmia. Hänen uskonnollistyyppinen fanaattisuutensa "maailman pelastajana" on täysin verrattavissa Adolf Hitlerin vastaavaan harhaisuuteen toista maailmansotaa edeltävänä aikana. Helmikuun lopussa 2003 Bush esitti uhkavaatimuksen YK:lle sodan aloittamiseksi. Englannin pääministeriä ilmeisesti lukuunottamatta muut maailman päättäjät osaavat epäilemättä asettaa tämänkin järjettömyyden omaan arvoonsa.
George W. Bushin kannataus Yhdysvalloissa on vuonna 2003 romahtanut. Valitettavasti hänen virkakautensa ja päätäntävaltansa eivät vielä katkea.
Yhdysvalloissa on vuonna 2003 ollut jatkuvasti massiivisia mielenosoituksia Irakin sotaa vastaan. Kansalaisia pidätetään, mutta prostestit jatkuvat.
Korkean tason virkamiehiä ja kongressiedustajia on eronnut vastalauseena sodalle.
Monet Yhdysvaltain kaupungit ovat antaneett viralliset julkilausumat sotaa vastaan.
KOMINFORM
------------------------------------------------------------------------------------
USMLO:n erikoisartikkeli marraskuussa 2001.
YHDYSVALLAT MUOTOUTUU POLIISIVALTIOKSI.
YHDYSVALTAIN VALTIOTERRORISMIN ON LOPUTTAVA!
VASTUSTAKAAMME VOIMAKKAASTI JOUKKOPIDÄTYKSIÄ JA POLIITTISIA VAINOJA!
YHDYSVALTAIN IMPERIALISTISEN AGRESSION VASTAISEN OPPOSITION ÄÄNI SAATAVA KUULUVILLE!
Yhdysvaltain marxilais-leniniläinen organisaatio (USMLO) kutsuu Amerikan työväenluokkaa ja kaikkia kansalaisia nousemaan taisteluun valtioterrorismia ja Yhdysvaltain hallitsevien piirien ja niiden poliisi- ja turvallisuuselinten "terrorismin vastaisen taistelun" nimissä käynnistämiä poliittisia vainoja vastaan.
Liittovaltion viranomaisten suorittamia satoja kansalaisten salaisia pidätyksiä täytyy kaikin voimin vastustaa ja kaikki yritykset oikeuttaa satojen ihmisten katoamiset "terrorismiepäilyiden" tai "kuulustelujen" nimissä tulee tuomita voimakkaasti.
Huolimatta siitä, että amerikkalaiset ovat yhä laajemmalti asettaneet kyseenalaiseksi oikeutuksen Yhdysvaltain agressioon Afganistanissa ja ihmisoikeuksien loukkaukset "terrorismin vastaisen sodan" nimikkeen alla, Yhdysvaltain hallitsevat piirit tehostavat omien kansalaisensa alistamista ja nopeuttavat sodan laajenemista ulkomailla.
Yleistä mielipidettä on valmisteltu hyväksymään mielivalta ja sanktioton toiminta kaikille "viranomaisille". Tapahtumien kulku osoittaa, että kuka tahansa voi joutua pidätyksen, vangitsemisen tai muunlaisen poliittisen alistamisen kohteeksi. Linjana on, että yksityishenkilöt, järjestöt ja yhteisöt täytyy "pitää hiljaisina, etteivät ne ole haitaksi aiheuttaessaan epäisänmaallisuutta tai tue terroristeja". Samalla on kuitenkin selvästi ilmennyt tällaisten keinojen tarkoituksena olevan sellaisen valheellisen mielikuvan luominen, että Yhdysvaltain hallituksen toimilla olisi kansalaisten tuki. Mikäli hallitsevilla piireillä todella olisi kansalaisten yksimielinen tuki takanaan, miksi kansalaisia katoaa ja Afganistanin sotaa vastustavia voimia vastaan hyökätään avoimesti?
Poliisille annetut valtuudet toimia ilman viran edellyttämiä sanktioita virheellisistä toimenpiteistä eivät kohdistu terrorismia vastaan vaan muutosta haluavien voimien tukahduttamiseen. Toimintaohje on yksinkertaisesti "tunnista ja tuhoa" ilman tarkempia määrittelyitä. Hallitsevat piirit toteuttavat näitä uusia järjestelyistä nopeassa tahdissa ja lisäävät törkeitä hyökkäyksiään kansalaisia kohtaan. Kenenkään ei pitäisi suhtautua välinpitämättömästi näihin vaaroihin ajatellen, "ettei sellaista voi tapahtua minulle". Kaukana siitä. On välttämätöntä ryhtyä taistelemaan näitä brutaaleita hyökkäyksiä vastaan ja tuhota yritykset vaientaa Yhdysvaltain imperialismin vastainen oppositio sekä ulkomailla että kotimaassa.
Vuoden 2001 lopulla ja vuonna 2002 on säädetty pysyviksi tarkoitettuja poikkeuslakeja, joilla Yhdysvallat on muuttunut poliisivaltioksi. Viranomaisilla on valtuudet puuttua kansalaisten ja kansalaisjärjestöjen elämään ja toimintaan käytännössä täysin mielivaltaisesti. Keskeisimimmät lait, numeroiltaan 10990 - 11921, on lueteltu englanninkielisessä USA-jaksossa.
Vuonna 2002 Yhdysvallat on torpedoinut YK:n ehdotuksen sopimukseksi kidutuksen kieltämisestä.
lähde:http: //www.kominf.pp.fi/Mindex.html
- enemmän kuin tarpeeksi! USA kaivaa omaa kuoppaansa.
Miten sosiaaliturvan leikkaaminen liittyy Irakin sotaan tai siihen miksi Usaa pitäisi vihata?
Naurettavaa soopaa, Suomestakin voitaisiin tehdä samanlainen "syntilista". Hyysätäänhän täällä esim. rikollisia ja juoppoja toisin kuin amerikassa.
se nyt vaan sattui olemaan samalla sivulla enkä viittiny sensuroida. Rikollisten ja juoppojen hyysääminen on merkki hallinnon korkeasta moraalista, ei syntisyydestä.
Hyysäämisllä käsitin juopoista ja rikollisista huolehtimisen, pitäis kai mennä suomenkielentunnille.. whatever...
Ainoa huono juttu minkä USA teki Irakin sodassa on köyhdytetyn uraanin käyttäminen ammuksissa. Eikö niitä panssareita olisi voitu tuhota muuten kuin kaikista tehokkaimmalla tavalla? Olen kieltämättä pettynyt USAan tässä suhteessa. Silti olen USA myönteinen.
YHDYSVALTAIN ÖLJYVARANNOT VÄHENEVÄT. ÖLJYN TAVOITTELU UHKAA SYTYTTÄÄ KOKO MAAILMAN TULEEN.
HEGEMONIAPOLITIIKAN SEURAUKSENA MAAILMAN VASTARINTA TIIVISTYY JA KAUPPASAAROT MURTUVAT.
YHDYSVALLAT YRITTÄÄ KORVATA YK:N OMALLA "MAAILMANJÄRJESTELMÄLLÄÄN"
MAAILMAN PAHIN TERRORISTI KAIKKINE JOUKKOTUHOASEINEEN ON YHDYSVALLAT ITSE.
POIKKEUSLAIT TEKEVÄT YHDYSVALLOISTA POLIISIVALTION.
AMERIKKALAISTEN JÄTTIKONKURSSIEN JA SKANDAALIEN SELVITTELYT JOHTAVAT MAAILMANKAPITALISMIN HUIPULLE.
AMERIKKALAISET: ONKO PRESIDENTTI TULLUT HULLUKSI?
BUSHIN KANNATUS ROMAHTANUT VUONNA 2003.
__________________________________________________________________
Yleisiä piirteitä. Lähihistoriaa.
Yhdysvaltain ylimielisen ja agressiivisen ulkopolitiikan vuoksi erityisesti vuosina 1999 - 2003 monet valtiot ovat kääntäneet selkänsä amerikkalaiselle imperialismille.Erityisesti myös länsieurooppalaiset valtiot ja yritykset käyvät nykyisin avoimesti kauppaa USA:n saartamien valtioiden kanssa.
Yhdysvaltain talous on yleensä ollut vahva. Maailmankapitalismin kriisi saavutti kuitenkin syksyllä 1998 myös USA:n. Yhdysvallat on riippuvainen kapitalistisen maailmantalouden tilasta.
Tässä keskimääräisesti maailman rikkaimmassa valtiossa suuri osa kansasta elää kurjuudessa.
USA kärsii demokratiavajeesta. Amerikkalaiset tiedostavat nykyisin yhä laajemmin maan järjestelmäkriisin.
Yhdysvaltalaiset ammattiliitot nostivat vuonna 1997 ensimmäistä kertaa koko liittovaltion historian aikana esille poliittisen näkökulman. Vuoden 1999 marraskuussa maan johtavan ammattiliiton AFL-CIO:n puheenjohtaja käytti jyrkkiä sanoja lausunnossaan kapitalistisen WTO-järjestön suunnittelemaa maailmankaupan vapauttamista vastaan. Huhtikuussa 2000 kuultiin AFL-CIO:n taholta yhtä järempiä poliittisia kannanottoja. "IMF ja Maailmanpankki ovat tämän päivän maailman tuhoisimpia intituutioita". Toukokuussa 2000 AFL-CIO on ilmaissut voimakkaasti vastustavansa USA:n Kiinan-vapaakauppapolitiikkaa. Ennenkuulumatonta. Yhdysvaltalainen ay-liike kayttää voimaansa USA:n ulkopolitiikassa. Tammikuussa 2002 AFL-CIO on ottanut voimakkaasti kantaa ay-johtajien ja -aktiivien pidätyksiin ja mielivaltaiseen kohteluun erityisesti Etelä-Koreassa, mutta myös monissa muissa kapitalistisissa valtioissa.
Vuoden 2000 alussa Yhdysvalloissa oli meneillään voimistuva lakkoliikehdintä monilla keskeisillä tuotannonaloilla. Huhtikuussa 2000 työläiset ovat saavuttivat merkittäviä poliittisia ja taloudellisia voittoja. Muiden muassa Boeing joutui peräytymään kuusi viikkoa kestäneen näyttävän lakon edessä. Vastaavanlaisia tilanteita on ollut toistuvasti 2001 - 2003.
Samaan aikaan valtiovalta jatkaa yksityistämistä. Vuorossa on valtion koulujen muuttaminen yksityisiksi liikelaitoksiksi.
Yhdysvallat johtaa maailmankapitalismia. Wall Streetillä tiedetään heittelehtivien pörssikurssien muodostavan uhakatekijän kapitalismille. Ne ovat aina edeltäneet tulossa olevaa lamaa. Nytkin pörssikurssit heilahtelevat.
Maailmanlaajuiseen vakauttamiseen pyritään vaikka aseiden voimalla.
Yhdysvallat neuvoo muita valtioita leikkaamaan julkisia menoja. Samanaikaisesti Yhdysvaltain oma talous perustuu ratkaisevasti huomattavan suureen julkiseen sektoriin. USA:n julkinen sektori koostuu olennaisesti asevarustelusta.
Työttömien määrää manipuloidaan tilastollisin keinoin ja superalhaisin palkoin. Työttömyyttä on alennettu yhdysvaltalaisten talousasiantuntijoiden mukaan liiaksi, luonnollisesti palkkoja alentamalla. Palkat tässä maailman rikkaimmassa maassa ovat niin alhaiset, että monet tulevat toimeen vain tekemällä kahta työtä samanaikaisesti. Lähes kolmannes perheistä elää köyhyysrajan alapuolella.
New Yorkin pormestari totesi muutaman vuoden takaisessa puheessaan, että "olemme menettäneet kokonaisen sukupolven". Hän viittasi niihin rikkaan suurkaupungin sosiaalisiin olosuhteisiin, joissa nuoret elämät tuhoutuvat.
Rikollisuus, huumeet ja yleinen välinpitämättömyys ovat saavuttaneet mittasuhteet, jotka murentavat amerikkalaisen yhteiskunnan perustaa. Yhdysvallat ilmoittaa käyvänsä mittavaa sotaa huumekauppaa vastaan. Asia sisältää vakavan ristiriidan. Huumekauppa on muodostunut tärkeäksi elementiksi Yhdysvaltain kansantaloudessa ja sitä kuvaavissa rahallisissa mittareissa.
Yhdysvallat on todellisuudessa yksipuoluejärjestelmä. Puolueita on kaksi, mutta niillä ei ole keskinäistä ideologista eroa. Enemmistövaalijärjestelmässä pienillä puolueilla ei ole edes teoreettista menestymisen mahdollisuutta. Yhdysvaltain poliittisella järjestelmällä ei ole mitään tekemistä demokratian kanssa. Äänestysaktiivisuus kongressivaaleissa on yleensä alle 30%. Amerikkalaisilla on oikeus äänestää vaaleissa, joilla ei ole todellista merkitystä. Koko järjestelmä militarismeineen muistuttaa päivä päivältä enemmän natsi-Saksaa, joka perustui samanlaiselle "demokratialle".
Koko USA:n hallintojärjestelmä on olemassa vain pääomapiirien poliittisen tahdon toteuttamiseksi.
Amerikkalainen käsitys demokratiasta ei sisällä sosiaalisia ihmisoikeuksia. Ihmisoikeus-käsitettä sen sijaan käytetään erilaisiin poliittisiin tarkoituksiin. Yhdysvallat käytti aikanaan kovaa kieltä muun muassa Kiinaa kohtaan juuri tällä perusteella.
Yhdysvaltain presidentti vieraili Kiinassa kesäkuun lopulla 1998. Vierailun päätarkoitus liittyi yleismaailmallisiin kapitalismin ongelmiin, mutta Kiinaa yritettiin myös painostaa poliittisesti. Kiinan televisiossa näytetyistä TV-keskusteluista sai sen vaikutelman, että Yhdysvaltain pyrkimyksille lähinnä hymähdettiin.
Amerikkalaiset ovat tottuneet mittaamaan kaiken rahassa. USA:n poliittinen ylimielisyys perustuu siihen harhakuvitelmaan, että kaikkialla maailmassa ajateltaisiin samoin.
USA pyrkii globaalin kapitalismin johtavana maana hallitsemaan koko maailmaa ja toimimaan maailmanpoliisina itse itselleen myöntämin valtuuksin. Yhdysvallat on maailman ylivoimaisesti suurin joukkotuhoaseiden valmistaja, hallussapitäjä ja käyttäjä. Sellaisena se muodostaa vakavan uhan kaikille maille ja kansoille. Yhdysvallat suunnittelee huomattavaa sotilasmenojen lisäystä. Miksi?
Aseille on toki käyttöä. Korea, Vietnam, Laos, Grenada, Somalia, Chile, Nicaragua, Panama, Iraq, Jugoslavia, Afgahistan jne.
Yhdysvaltain ulkoministeri Madeleine Albright on sanonut, että "Kosovo on malli NATOn tulevista haasteista".
Mikä on Afganistanin jälkeen seuraava kohde? Tällä näkymällä Irak, mutta myös muita vaihtoehtoja on.
NATO myönsi huhtikuussa 1999 itselleen oikeuden toimintansa laajentamiseen "oman alueensa" ulkopuolelle. Eipä se ole ole valtioiden rajoja tähänkään mennessä kunnioittanut. Viime aikoina NATOn ohjukset ovat tehneet tuhoaan Jugoslavian ja Irakin lisäksi Sudanissa ja Afganistanissa.
USA:n ulkopolitiikka rakentuu diplomatian sijasta aseiden ja väkivallan varaan. Maan historiaan nähden se ei ole ihme. Maa perustettiin tuhoamalla alkuperäiset asukkaat lähes sukupuuttoon. Afrikasta laivattiin väkivalloin orjatyövoimaa. Väkivalta yleisenä ilmiönä, väkivaltainen rikollisuus ja vastaväkivalta ovat USA:n arkipäivää nytkin.
Yhdysvaltoja vihataan maailmassa laajalti. Sen omat väkivaltaiset toimet johtavat vastaväkivaltaan, jota amerikkalaiset kutsuvat terrorismiksi.
Amerikkalaisen poliittisen kulttuurin taso yltää yhteiskunnallisen tietämyksen sijasta lähinnä maan presidentin seksisekoilujen tasolle. Kuvioon sopii hyvin "tähtien sota" -asevarusteluohjelman käynnistäminen uudelleen lokakuussa 1999. Aseteollisuuden voittojen kasvattamiseen voidaan käyttää vaikkapa pieniä vihreitä miehiä.
Amerikkalaisissa yliopistoissa ei ole todellista yhteiskuntatiedettä. Yhteiskuntatieteiden tasoa kuvastaa aikanaan Euroopassakin naurettu professoritasoinen amerikkalainen käsitys yhteiskunnan korkeimmasta kehitysvaiheesta. Sen nimi on kuulemma "korkea massakulutus". Akateemisia tutkintoja voi Yhdysvalloissa ostaa rahalla.
Vastoin vanhoillisen amerikkalaisen eliitin tahtoa muutospaineet näkyvät kuitenkin myös siellä. Näennäisen arvostelun ohella esiintyy myös todellista kritiikkiä.
USA:ssa toimii liittovaltiotason kommunistinen puolue. Viime vuosina on syntynyt uusia osavaltiokohtaisia kommunistisia puolueita. Sosialistinen työväenliike aktivoitui räjähdysmäisesti sekä USA:ssa että Kanadassa 1990-luvun lopulla.
Marxilainen Workers´ World Party on nopeasti kehittymässä yhdeksi maailman merkittävimmistä sosialistista puolueista.
Vuonna 1999 on Yhdysvalloissa perustettu Workers Democracy Network -niminen organisaatio yhdistämään kansalaisten taistelua oikeuksiensa puolesta.
Kesäkuussa 1999 USA:n hallitus ilmoitti aikeistaan leikata ennestäänkin olematonta sosiaaliturvaa olennaisesti. Fasistisessa valtiossa ihmiset ovat olemassa valtiota varten eikä valtio ihmisiä varten.
Yhdysvallat kiristää YK:lta itselleen mieluisia päätöksiä säännöstelemällä jäsenmaksujensa suorittamista.
Laittomat vangitsemiset ja poliittiset oikeudenkäynnit kuuluvat amerikkalaiseen arkipäivään. Läntinen media ei kuitenkaan ole lainkaan kiinnostunut esimerkiksi kuolemantuomioista Mumia Abu-Jamalille tai Leonard Peltierille. Kummankin pelastamiseksi on syntynyt maailmanlaajuinen liike.
Molemmissa tapauksissa syytteet ovat tekaistuja. Elokuussa 2000 Philadelphiassa Mumia Abu-Jamalin poliittista tuomiota vastustaneita mielenosoittajia pidätettiin. Heitä on kidutettu vankiselleissä. Vuoden 2001 tammikuussa Leonard Peltier laajojen mielenosoitusten ja poliittisen painostuksen ansiosta vihdoin vapautettiin.
Yhdysvalloissa on poliittisia vankeja myös ulkopoliittisista syistä. Viequesin tukikohdan vastustajia on pidätetty ja pidetty vangittuina ilman oikeudellisia perusteita.
Edistyksellisten voimien esiinmarssin yhteydessä äärioikeisto nostaa odotetusti päätään. Ku Klux Klan USA:n kaupunkien katukuvassa kruunaa amerikkalaisen painajaisen koko kuvan.
Yhdysvaltain johdolla Jugoslaviaan suoritettu järjetön hyökkäys vähensi USA:n arvostusta myös kapitalististen valtioiden taholla. Muun muassa Kuuban ja Pohjois-Korean kauppasaartojen asteittainen purkautuminen johtuu juuri tästä. USA ei kykene yksin näitä saartoja valvomaan. Yhdysvaltoja ei maailmalla liioin kiitellä Jugoslavian KLA:n ja Kiinan Falun Gong:in kaltaisten rikollis- ja separatistijärjestöjen tukemisesta Vuonna 2003 USA on jäämässä yksin valmistellessaan hyökkäystä Irakiin.
Natsit saivat vallan Saksassa keskinkertaisen porvariston tuella. Amerikkalaisella militarismilla, agressioilla ja maailmanvalloituspyrkimyksillä on samanlaiset lähtökohdat.
Yhdysvaltalaiset kapitalismin esikunnat kuvittelevat maailman uskovan heidän valheisiinsa. Kesällä 2000 Yhdysvaltain presidentti esitti venäläiselle virkaveljelleen yhteisen ohjustorjunnan yhteistä järjestämistä "Pohjois-Korean kaltaisia terroristivaltioita" vastaan. Venäjän ylin poliittinen johto ei viitsinyt ottaa tällaiseen lapsellisuuteen edes kantaa. Niin Venäjällä kuin muuallakin tajutaan laajalti, että amerikkalaisten pääomapiirien ensisijainen tavoite on maailmanherruuspyrkimysten ohella aseteollisuuden voittojen kasvattaminen. Siksi USA etsii tekosyitä asevarustelulle ja sotien aloittamiselle.
Yhdysvaltain presidentivaaleissa marraskuussa 2000 oli ensimmäistä kertaa liittovaltion historiassa mukana poliittisen vasemmiston ehdokas. Asialla ei ehkä ole vielä suurta käytännön merkitystä, mutta se kuvastaa oppositiovoimien nousua. Pääehdokkaat edustivat kumpikin valtakapitalismia. Monien mutkien jälkeen valittu uusi presidentti edustaa amerikkalaisten ja yleismaailmallisten pääomapiirien sisällä militanttia suuntausta, joka ei lupaa hyvää amerikkalaisille eikä maailman kansoille.
Vuonna 2000 Yhdysvalloissa on alkanut maan historian ehkä voimallisin mielenosoitusten ja niiden yhteydessä syntyneiden yleensä poliisin provosoimien mellakoiden sarja. Ne kuvastavat yleistä tyytymättämyyttä, mutta kohdistuvat usein maan oikeuslaitoksen mielivaltaiseen poliittisesti suuntautuneeseen toimintaan. Vuosina 2001 ja 2002 Yhdysvaltain sisäisiin ihmisoikeusasioihin ja imperialistiseen ulkopolitiikkaan liittyvät mielenosoitukset ovat entisestään kiihtyneet.
Yhdysvaltain sisäpoliittinen taantuminen alkoi heti uuden presidentin astuttua virkaansa. Maaliskuussa 2001 naisten työolosuhteita huononnettiin olennaisesti. AFL-CIO:n puheenjohtaja tuomisti jyrkin sanoin fasistisen lakimuutoksen, josssa sekä demokraatit että republikaanit asettuivat ajamaan suurpääoman etuja työläisten kustannuksella.
Vuonna 2001 Yhdysvallat käynnisti laajan ohjusjärjestelmän, jota se kutsuu puolustukselliseksi. Järjestelmän todellinen luonne on hyökkäyksellinen, ei puolustuksellinen.
USA on sekä suhteellisesti että absoluuttisesti maailman pahin ilmansaastuttajavaltio. Keväällä 2001 USA vesitti loputkin Kioton ilmastosopimuksesta.
Yhdysvaltain ylimielisen ja agressiivisen ulkopolitiikan vuoksi vuosina 1999 - 2003 monet valtiot ovat kääntäneet selkänsä amerikkalaiselle imperialismille.Erityisesti myös länsieurooppalaiset valtiot ja yritykset käyvät nykyisin avoimesti kauppaa USA:n saartamien valtioiden kanssa.
Yhdysvallat ilmoitti vuonna 2002 julkisesti, ettei se muun mailman jyrkistä vastalauseista huolimatta aio enää noudattaa voimatasapainoon tähtäävää vuoden 1972 ABM-ohjussopimusta.
Yhdysvaltain reaktio syyskuun 2001 iskuihin oli tyypillisen matalaotsainen. Sen sijaan, että olisi ryhdytty selvittämään tapahtumien taustaa ja syitä, maan presidentti vaati heti kostoa, joka kohdistuu mihin tai kehen tahansa.
Yhdysvallat on lähes hallitsemattomassa tilassa 11.9. tapahtumien jälkeen. Maan poliittiset johtajat etsivät keinoja lähinnä omien etujensa turvaamiseksi. Maan ja kansalaisten ongelmat ovat toissijaisia.
Yhdysvaltain rooli nykyisessä maailmantilantessa on kaiken logiikan mukaan se, että terrorismi saa alkunsa USA-johteisen maailmankapitalismin harjoittamasta terrorista muita maita ja kansoja vastaan ja että tämä terrorin muoto palautuu tavalla tai toisella takaisin Yhdysvaltoihin. Yhdysvallat on terrorin kotipesä. Yhdysvallat on kaikkien mahdollisten kriteerien mukaan maailman absoluuttisesti ja suhteellisesti suurin kaikentyyppisten joukkotuhoaseiden kehittäjä, valmistaja ja käyttäjä. Muiden valtioiden syyttely näistä asioista on tarkoitushakuisesti valheellista propagandaa.
Amerikkalaisen diplomatian älyllistä tasoa kuvastaa mm. se, että Nepalin kommunistit on leimattu ilman mitään syytä terroristeiksi. Tätä logiikkaa seuraten kaikki amerikkalaisten valtahegemoniaa vastustavat ihmiset, ryhmittymät ja valtiot ovat terroristeja, joita vastaan kuuluu käydä pyhää sotaa.
Amerikkalaisten mieliä manipuloidaan nyt pernaruton uhalla. Arvovaltainen tiedelehti Lancet kertoi, että presidentti Bush jätti kesällä 2001 allekirjoittamatta bioaseet kieltävän sopimuksen. Lehden mukaan syynä oli puolustusministeriön salainen tutkimusohjelma, jossa pyrittiin kehittämään vastustuskykyinen pernaruttobakteeri. Sopimuksen hyväksyminen ja kansainvälinen valvonta olisivat paljastaneet tämän uuden joukkotuhoasehankkeen.
Yhdysvaltain suhtautuminen joukkotuhoaseisiin on tarkoitushakuisen epäloogista ja valheellista. Loppuvuonna 2001 Genevessä yritettiin saada aikaan biologisia aseita koskeva naailmanlaajuinen sopimus ja saada voimaan sen valvontapykälä. Hanke kaatui Yhdysvaltain vastustukseen.
Yhdysvallat uhkailee sellaisia valtioita, joilla bioaseita saattaisi olla. Samaan aikaa se itse kehittää ja valmistaa niitä.
Yhdysvallat ja Englanti päättivät syksyllä 2001 suorittaa maailmanhistorian kenties kalleimman sotakalustohankinnan. Tilattujen rynnäkköhävittäjien hinta on noin nelinkertainen verrattuna esimerkiksi Suomen valtion budjettiin. Tällainen massiivinen hankinta voi merkitä vain yhtä asiaa. Angloamerikkalainen kapitalismi aikoo ryhtyä maailmanlaajuiseen imperialistiseen sotaan. "Terrorismin vastaiseen taisteluun" on vedottu hankinnan yhteydessä, mutta logiikka ei todellakaan toimi. Tällaisilla aseilla ei ole mitään käyttöä hajanaisten terroristiryhmittymien metsästämisessä.
Yhdysvaltain presidentti on asettanut sotilastuomioistuimet käsittelemään "terrorismiepäilyjä". Tällä tavoin koko niin sanottu laillinen oikeuslaitos sivuutetaan.
Yhdysvaltain sekä ulko- että sisäpoliittiset aggressiot kiihtyivät vuonna 2001. Presidentti Bushin valtakauden järjetön ulkopolitiikka viittaa entistäkin pahempiin koko maailmaa koskeviin konflikteihin vuonna 2003. Yhdysvallat uhkailee itse asiassa koko maailmaa sodalla ja ydinaseilla. Tällainen mielettömyys on nostattanut yhä kasvavan yleismaailmallisen vastarinnan.
Sisäpoliittisesti Bush on sekaantunut mm. Enron -konkurssiin. Skandaalit Yhdysvaltain poliittisessa johdossa ovat olleet normaalia käytäntöä jo vuosikymmenien ajan. Enron-skandaaliin on sekaantunut myös mm. englantilaisia maailmankapitalismin edustajia. Jättikonkurssit ja WorldCom-, Arthur Andersen ja Merck-skandaalit luovat mielikuvan tuhoutumassa olevasta järjestelmästä.
Toukokuussa 2002 Yhdysvallat kunnostautui vesittämällä sekä suunnitelman oikean kansainvälisen rikostuomioistuimen perustamisesta että YK:n lasten konferenssin päätöslauselmat. .
On ilmeistä, että Yhdysvaltain agressiivisen ulkopolitiikan taustalla on Yhdysvaltain öljyvarantojen väheneminen. Pyrkimys maailman öljyalueiden hallintaan saattaa sytyttää maailmanpalon.
Bushin lokakuussa 2002 pitämien sodanlietsontapuheiden jälkeen amerikkalaiset ovat heränneet kysymään: Onko presidentti tullut hulluksi?
Yhdysyvaltain vaaleilla marraskuussa 2002 ei ollut mitään merkitystä. Vaihtoehtoja ei ollut. Enemmistövaalijärjestelmässä jomman kumman suurpuolueen voitto etukäteen on itsestään selvä. Yhdysvalloissa on kaksi puoluetta, joilla joskus on ollut jotain ideologista eroa. Nykysin ne ovat käytännössä vain yksi kapitalistista ideologiaa edustava puolue.
Yhdysvalloissa hyväksyttiin marraskuussa 2002 hyväksytty laki kansallisesta turvallisuusvirastosta. Tälle valtion toimeenpanevaan koneistoon kuuluvalle yksikölle annetaan laajat valtuudet puuttua kansalaisen elämään ohi demokraattisen päätöksentekojärjestelmän. Poliisivaltio alkaa olla valmis.
Yhdysvaltain hallituksen yritykset sotahysterian lietsomiseksi vuonna 2003 saattavat jossain määrin onnistua USA:n sisällä, mutta muualta maailmasta ei tukea suunniteilla olevalle hyökkäykselle Irakiin juuri heru.
Päävastuussa lähitulevaisuuden tapahtumista maailmassa on tällä hetkellä Yhdysvaltain presidentti, jolla aivan ilmeisesti on mielenterveydellisiä ongelmia. Hänen uskonnollistyyppinen fanaattisuutensa "maailman pelastajana" on täysin verrattavissa Adolf Hitlerin vastaavaan harhaisuuteen toista maailmansotaa edeltävänä aikana. Helmikuun lopussa 2003 Bush esitti uhkavaatimuksen YK:lle sodan aloittamiseksi. Englannin pääministeriä ilmeisesti lukuunottamatta muut maailman päättäjät osaavat epäilemättä asettaa tämänkin järjettömyyden omaan arvoonsa.
George W. Bushin kannataus Yhdysvalloissa on vuonna 2003 romahtanut. Valitettavasti hänen virkakautensa ja päätäntävaltansa eivät vielä katkea.
Yhdysvalloissa on vuonna 2003 ollut jatkuvasti massiivisia mielenosoituksia Irakin sotaa vastaan. Kansalaisia pidätetään, mutta prostestit jatkuvat.
Korkean tason virkamiehiä ja kongressiedustajia on eronnut vastalauseena sodalle.
Monet Yhdysvaltain kaupungit ovat antaneett viralliset julkilausumat sotaa vastaan.
KOMINFORM
------------------------------------------------------------------------------------
USMLO:n erikoisartikkeli marraskuussa 2001.
YHDYSVALLAT MUOTOUTUU POLIISIVALTIOKSI.
YHDYSVALTAIN VALTIOTERRORISMIN ON LOPUTTAVA!
VASTUSTAKAAMME VOIMAKKAASTI JOUKKOPIDÄTYKSIÄ JA POLIITTISIA VAINOJA!
YHDYSVALTAIN IMPERIALISTISEN AGRESSION VASTAISEN OPPOSITION ÄÄNI SAATAVA KUULUVILLE!
Yhdysvaltain marxilais-leniniläinen organisaatio (USMLO) kutsuu Amerikan työväenluokkaa ja kaikkia kansalaisia nousemaan taisteluun valtioterrorismia ja Yhdysvaltain hallitsevien piirien ja niiden poliisi- ja turvallisuuselinten "terrorismin vastaisen taistelun" nimissä käynnistämiä poliittisia vainoja vastaan.
Liittovaltion viranomaisten suorittamia satoja kansalaisten salaisia pidätyksiä täytyy kaikin voimin vastustaa ja kaikki yritykset oikeuttaa satojen ihmisten katoamiset "terrorismiepäilyiden" tai "kuulustelujen" nimissä tulee tuomita voimakkaasti.
Huolimatta siitä, että amerikkalaiset ovat yhä laajemmalti asettaneet kyseenalaiseksi oikeutuksen Yhdysvaltain agressioon Afganistanissa ja ihmisoikeuksien loukkaukset "terrorismin vastaisen sodan" nimikkeen alla, Yhdysvaltain hallitsevat piirit tehostavat omien kansalaisensa alistamista ja nopeuttavat sodan laajenemista ulkomailla.
Yleistä mielipidettä on valmisteltu hyväksymään mielivalta ja sanktioton toiminta kaikille "viranomaisille". Tapahtumien kulku osoittaa, että kuka tahansa voi joutua pidätyksen, vangitsemisen tai muunlaisen poliittisen alistamisen kohteeksi. Linjana on, että yksityishenkilöt, järjestöt ja yhteisöt täytyy "pitää hiljaisina, etteivät ne ole haitaksi aiheuttaessaan epäisänmaallisuutta tai tue terroristeja". Samalla on kuitenkin selvästi ilmennyt tällaisten keinojen tarkoituksena olevan sellaisen valheellisen mielikuvan luominen, että Yhdysvaltain hallituksen toimilla olisi kansalaisten tuki. Mikäli hallitsevilla piireillä todella olisi kansalaisten yksimielinen tuki takanaan, miksi kansalaisia katoaa ja Afganistanin sotaa vastustavia voimia vastaan hyökätään avoimesti?
Poliisille annetut valtuudet toimia ilman viran edellyttämiä sanktioita virheellisistä toimenpiteistä eivät kohdistu terrorismia vastaan vaan muutosta haluavien voimien tukahduttamiseen. Toimintaohje on yksinkertaisesti "tunnista ja tuhoa" ilman tarkempia määrittelyitä. Hallitsevat piirit toteuttavat näitä uusia järjestelyistä nopeassa tahdissa ja lisäävät törkeitä hyökkäyksiään kansalaisia kohtaan. Kenenkään ei pitäisi suhtautua välinpitämättömästi näihin vaaroihin ajatellen, "ettei sellaista voi tapahtua minulle". Kaukana siitä. On välttämätöntä ryhtyä taistelemaan näitä brutaaleita hyökkäyksiä vastaan ja tuhota yritykset vaientaa Yhdysvaltain imperialismin vastainen oppositio sekä ulkomailla että kotimaassa.
Vuoden 2001 lopulla ja vuonna 2002 on säädetty pysyviksi tarkoitettuja poikkeuslakeja, joilla Yhdysvallat on muuttunut poliisivaltioksi. Viranomaisilla on valtuudet puuttua kansalaisten ja kansalaisjärjestöjen elämään ja toimintaan käytännössä täysin mielivaltaisesti. Keskeisimimmät lait, numeroiltaan 10990 - 11921, on lueteltu englanninkielisessä USA-jaksossa.
Vuonna 2002 Yhdysvallat on torpedoinut YK:n ehdotuksen sopimukseksi kidutuksen kieltämisestä.
lähde:http: http://www.kominf.pp.fi/Mindex.html
että lähetin kaksi kertaa lähes saman viestin. Kummatkin viestit sisältävät samat syyt joten riittää kun lukee vain toisen.
Hyvä että huomautit ehdin kukea justiinsa toisen, säästtyy tyhjän lukeminen.
lukeminen?
Oletko sokea vai aivoton?
Maallikkokin pystyy harmaissa aivosoluissa päättelemään, mihin USAn politiikka johtaa.
Tämä on ensimmäinen kerta, kun näen tekstin, jossa puhutaan amerikkalaisen yhteiskunnan sisäisestä kuohunnasta. Itsekseni olen pähkäillyt tätä asiaa jo useampia kuukausia. "Valtakunta, joka riitautuu itsensä kanssa, ei voi pysyä pystyssä."
USA on pahin terroristi itselleen.
se, että maa levittää pahaa oloaan ja sairaita arvojaan maailmalle, väkipakolla jos ei pysy eri maiden eliittiä muuten ostamaan.
USA:llako muka sairaita arvoja??
(http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000000340967)
linkki ei toiminu ku siinä oli sulut.. siis:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000000340967
linkki ja hyvä vastaus linkin kommenttiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000000294660