Mielestäni Ari voisi heittää jotain muutakin kuin perus-hevi-mättöä. Piano man oli hyvä esimerkki siitä. Miten olisi esim. Harry Chapinin legendaarinen 'Sniper'. Voisi kuullostaa hienolta.
Muita biisiehdotuksia?
It is an early Monday morning...
Muita biisiehdotuksia?
It is an early Monday morning...
Vastaukset 10
Vanhimmat
ohi ja uusia biisejä tulossa. Alkaakohan se levyttää näitä legendoja? Ihmettelen vaan.
Tuolta toisesta ketjusta inspiroiduin ja tuli mieleen, että Hallelujah-kappale (coveroitu aika monesti, alunperin Leonard Cohenin) olis varman aivan upea ja koskettava Arin esittämänä.
Toinen mikä kuulostais varmasti aivan mahtavalta olis Skid Row'n I Remember You. Ari on sitä aiemmin esim. karaokessa vetäny, tuubista löytyy jopa video.
Pitää miettiä lisää. Faktahan kuitenkin on, että vetää mies mitä tahansa, se on aina upeaa. :D
Voihan sitä silti coveroida vaikka olisi omiakin biisejä. Monet bändit heittää keikallakin toisten bändien biisejä. Ei mitään uutta ja outoa auringon alla.
Musta olis ihanaa kuulla Arin versio esim. Knockin' on Heavens Door ja Elviksen "You're always in My Mind" -biiseistä ja sokerina pohjalla Modern Talking bändin (Leningrad Cowboysitkin tehneet tästä aika rankan coverin) "You're My Hart, You're My Soul.
Voi miten liikuttavaa, kun nettipalstoillakin yritetään Arille etsiä biisejä. Omien biisien ja sävellystaidon puute laittaa aktiivisen yhteisön liikkeelle, mikä on oikein ystävällistä.
Missä kohtaa muuten Ari on esittänyt "hevi-mättöä"? Minä en ainakaan ole kuullut.
sopii kuin nyrkki silmään tietynlaisiin biiseihin. Toisenlaisiin taas ei ollenkaan. Tästä lähtien Arin ei ole pakko laulaa kaikenmaailman renkutuksia vaan sen mukaan mikä sopii. Itse se sen paremmin tietää.
Temple of the king.
Kohta mulla tulee jo oksennus... Lopettakaa!
Seuraavaksi ehdotetaan Skorpionsia?
Tulevalla levylläkin on jo valmiiksi yksi lainabiisi, eikö se riitä? Covereiden tarkoitushan on tehdä biisistä oma versio, ei sitä olisi mitään hyötyä soitella uudestaan samalla tavalla kuin alkuperäistä. Ja karaoke on sitten erikseen.
Joo, on tullut sama mieleen kun on kuullut joitakin biisejä radiosta, että hei tämä sopisi Arin tyyliin ja persoonaan, vaikka ei olekaan heviä. Siis tämä biisi: working class hero ( mikä on ilmeisesti biisin nimi)joka tulee aika usein ylex:ltä. On loistobiisi! Sellaista vanhan liiton kaihoa ja nostalgiaa. Mitä mieltä olette? Oottako kuulleet? ;)
juuri nyt. :) Sopisi todella hyvin Arille.
Ai että kun pääsisi näitä biisejä Arin suusta kuulemaan. Tuskin niin käy, mutta haaveilla aina saa. ;)
Ja turha täällä on kenenkään ruveta riehumaan, kyllä tajutaan, että Idols on ohi ja mies esittää omia biisejään, mutta spekulaatiostahan tässä on kyse. Ei kukaan ole tyrkyttämässä näitä kappaleita Arille tai vaatimassa jotain cover-levyä. Se nyt on vain kiva miettiä, miltä mikäkin biisi kuulostaisi Arin laulamana, kun jätkällä on tunnetusti niin upea ääni, että biisi kuin biisi soi monesti upeampana kuin alkuperäinen.