Hyvänen aika sentään

Kyllä te Arin fanit olette sivistymätöntä ja törkeäkielistä porukkaa. Teidän olisi syytä katsoa peiliin ja sen jälkeen avata ikkuna huoneestanne ja katsoa ulos maailmaan. En ymmärrä mikä saa ihmiset käyttäytymään noin huonosti ja vielä kuvittelemaan olevansa fiksu ihminen. Tähän kai sopisi sanonta että vakka kantensa valitsee. Eihän se Arikaan taida mistään välkymmästä päästä olevan, niin ei tietysti voi olettaa attä kannattajat ovat yhtään sen parempaa sakkia.
12896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

käyttäytyy huonosti. Esim. tämä palsta pysys siistinä, jos tänne ei tultas haukkumaan ja mollaamaan Aria. Rakentavaa kritiikkiä saa toki antaa, mutta kun mennään henkilö kohtaisuuksiin, niin tottakai se herättää faneissa närästystä.

Sinäkin haukut Aria tyhmäksi, mitä se ei todellakaan ole.

Äänestä

siistimisen katsomalla peiliin ja aloittamalla itsestäsi sen "sivistymisen", vai eikö älysi riitä..

Äänestä

yksilöitä ja kaikki erilaisia. Kaikkea mahtuu joukkoon. Eikä sivistyneisyys kumpua mistään akateemisuudesta ja "muka"sivistyneisyydestä. Sivistynein ihminen minkä koskaan olen ite tavannut on kansakoulun käynyt merimies. Sillä ihmisellä on suuri sydän ja avoin mieli. Elämänkokemus tuo monelle viisautta, jota ei mistään kirjoista pysty oppimaan.

Äänestä
  • mistään akateemisesta koulusivistyksestä ollutkaan kyse, vaan yleensä sivistyneestä käyttäytymisestä. Kyllä se osaa kouluja käymätönkin olla sivistynyt käytökseltään ja taas joku akateeminen voi olla kuin sika. Näitähän on nähty.

    Äänestä

että sait täällä eilen haipakkaa. Jatka oman suosikkisi puolesta kirjoittelua vaikkapa Suomi24 Idols-palstalle.

Sivistyneisyydestä huolimatta tai siitä johtuen, sana voi olla tyly ja kynä terävä, jos meidän Aria tullaan tänne Ari-palstalle pilkkaamaan.

Äänestä
  • kuin koulussa aikaansa kuluttaneet ja jopa paremmin, kun on senkin ajan käyttäneet elämiseen ja siitä oppimiseen.

    Äänestä

  • muutkin kirjoitti:

    kuin koulussa aikaansa kuluttaneet ja jopa paremmin, kun on senkin ajan käyttäneet elämiseen ja siitä oppimiseen.

    TIETENKIN kaikki on Ari-fanien syytä. Kannattaisi mennä sinne missä viihtyy. Täysin sivistymätön avaus!

    Äänestä

...ja törkeäkielinen. Ja jos saan kysyä niin mikähän sinä rakas aloittajat sitten olet? Kyllä katsoin aamulla peiliin ja sama väsynyt naama sieltä irvisti takaisin ja, kyllä avasin aamulla ikkunan ja jopa ovenkin...siis tiedän mitä maailmassa tapahtuu, aion uskaltautua ihan pihalle asti hämmästelemään maailman menoa...
Jaa ,että välkyimmästä päästä...hmm, aikas fiksulta kaverilta Ari vaikuttaa, kun kuuntelee ja katselee aikaisempia haastatteluita. Arin ns. fiksuus on kyllä tullut ihan oman elämän ja kokemusten kautta. Sinulle fiksuus taitaa tärkoittaa ns. akateemista tutkintoa ja sitä rataa.
Kiitos, että haukut minut, tuntematta kuka olen. Siinähän se sinun fiksuustesi tulee juuri esille.
Kiitos, että yleistät ihmiset, sekin on mahdottoman fiksua ja sivistynyttä.
Kiitos, että kutsut minua törkeäkieliseksi, sitä en itse vielä tiennytkään...
Kiitos, että pidät minua "tyhmänä", voi kuinka usein tuota itselleni toistelenkin.

Ja, että vakka kantensa valitsee, no ihmekkös sinä sitten tänne kirjoittelet...Tervetulua fanittamaan, ihan rohkeasti vain...

Äänestä
  • viisas sano "Rokkarit ovat paljon sivistyneenpiä kuin monet politiikot" Näinhän se menee.

    Äänestä

Sydämellisesti kiitoksia kun kerroit minulle, millainen olen ihmisenä.
Olen todellakin NIIN TÖRPPÖ, että jo yli viidenkymmenen vuoden ajan olen kulkenut Sinunlaistesi sivistyneiden ihmisten keralla samoja polkuja tallaten.
Lupaan vastaisuudessa pysytellä ihan vaan neljän seinän sisällä, poissa kaltaistesi hyvien ja oikeamielisten ihmisten vilpittömien silmien edestä.

Iloista viikkoa vaan Sinullekin :)

Äänestä

Siellä missä kannustetaan fantastista nuorta taiteilijaa, vai siellä missä kannustajia potkitaan ja tuupitaan?

Äänestä
  • nuori taiteilija. Olen täsmälleen samaa mieltä.
    Mikä niitä ihmisiä riivaa, jotka eivät pysty kannustamaan lahjakasta aloittelevaa taiteilijaa. Kuinka helppoa on arvostella epäolennaisuuksia. Eihän kannustus ole keneltäkään pois. Rakentavaa kritiikkiä kaipaa jokainen aloitteleva taiteilija, mutta alatyylin arvostelu masentaa luovaa ihmistä. Arin pitää vain luottaa kykyihinsä, hänellä on paljon annettavaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirjailija Kirveli kirjoitti:

Kyllä te Arin fanit olette sivistymätöntä ja törkeäkielistä porukkaa. Teidän olisi syytä katsoa peiliin ja sen jälkeen avata ikkuna huoneestanne ja katsoa ulos maailmaan. En ymmärrä mikä saa ihmiset käyttäytymään noin huonosti ja vielä kuvittelemaan olevansa fiksu ihminen. Tähän kai sopisi sanonta että vakka kantensa valitsee. Eihän se Arikaan taida mistään välkymmästä päästä olevan, niin ei tietysti voi olettaa attä kannattajat ovat yhtään sen parempaa sakkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu