Olen seurannut näitä juttuja täällä jonkin aikaa. Parasta antia on ehdottomasti täällä nämä uskomattomat teoriat USA:n terrorismi kytköksistä ja vaikka mitä muuta mukavaa. Monet kovimmat sotaa kritisoineet henkilöt (esim. moonman) tuntuvat löytäneensä ääriliikkeiden nettisivuilta tai jopa sci-fi kirjoista. Nämä henkilöt pitävät vielä sinisilmäisinä niitä jotka lukee uutisensa hesarista ja ehkä kannattavat voimatoimenpiteitä irakissa. Kehoittavat vielä perehtyä asioihin paremmin ennen ku avaa suunsa. Näettekö tässä minkäänlaista ristiriitaa?
salaliittoteoriat
elämä
4348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
johto on ET:itten kloonaamia ja valtaa maailman ja muuttaa ilmäkehän ET:ille sopivaksi...Taisi olla joku sci-fi sarja;)
No, "ääriliike" Haagin tuomioistuin on tuominnut USA:n maksamaan korvauksia Nicaracualle terrorismista ja terrorismin tukemisesta ja muusta pienestä jäynästä jonka takia tuli aika paljon orpoja ja raajarikkoja, kuolleista puhumattakaan. Selvää tietysti on, että USA ei ole suostunut maksamaan tästä denokraattisen vaaleilla valitun hallituksen kaatamisesta terrorismin ja talouspakotteiden avulla pesoakaan.
voidaan olla useampaa mieltä ja yleensä ollaankin.
Salaliittoteoria on yleisesti käytetty pilkkanimi jonka tarkoituksena on kyseenalaistaa sellaiset ajatustenjuoksut jotka eivät ole yhteneväisiä maailmantapahtumia selittävien "virallisten totuuksien" kanssa.
Esim. 911-iskut ovat tapahtumasarja joka on salaliiton tulos, mikään taho ei ole julkisesti tunnustautunut ko. tapahtuman suunnittelijaksi ja/tai suorittajaksi siispä sen taustalla on salaliitto.
Jos 911 tapahtumista haluaa muodostaa kuvan sen taustavoimien ja vaikuttimien selvittämiseksi, on tutkittava asiaan liittyviä tunnettuja faktoja ja muodostettava niiden perusteella teoria tapahtumien taustalla olevasta salaliitosta.
Ko. ongelmaa voidaan lähestyä kahdelta suunnalta.
Virallinen selitys on; Osama teki sen. Tälle selitykselle ei ole esitetty vakuuttavaa rikosteknistä näyttöä tai rationaalisen tarkastelun kestävää selitystä.
Tämän ratkaisun tärkeimmäksi näytöksi onesitetty pelkästään USA:n korkeimman hallinnon väittämä.
Jos tutkitaan asiaan liittyviä tunnettuja ja todistettavia faktoja, jää Osama pois laskuista hyvin nopeasti ja huomio kiinnittyy CIA:han, Mossadiin ja Pakistanin tiedustelupalveluun sekä perimmäisenä taustatekijänä USA:n taloudelliseen ja poliittiseen eliittiin.
911-iskujen puntarointia voidaan verrata palapeliin, yksinkertaisille henkilöille esitetään palapeli jossa on 1 osa, USA:n korkeimman johdon väittämä, älyllistä kapasiteettia omaavat, kriittiseen pohdiskeluun taipuvaiset yksilöt näkevät huomattavan moniosaisen, monisyisesti hahmottuvan kuvan pitkän ja syvällisen asioihin perehtymisen jälkeen.
Mitä tulee USA:n kytköksistä kansainvälisen, ja useisiin maihin sijoittuvan kansallisen terrorismin tukemisesta niin siitä löytyy runsaasti oikeaksi todistettua näyttöä ihan USA:n hallituksen eri instanssien sivuilta.
Salaliittoteoriasi ovat kyllä joskus aika hulluja. Ääriliikkeiden sivuilta ei löydy kuin höyrypäiden raapustamia tekstejä. Oletko esimerkiksi lukenut sivuja joissa kerrotaan kuinka kuuhun laskeutuminen kuvattiin studiossa? Muistutan kuitenkin vielä että jokaisella olkoon oikeus omaan mielipiteeseen.
Salaliiton määritelmä oli muistaakseni seuraavankaltainen. Kaksi tai useampi ihminen päättää tehdä jotain laitonta salassa. Tämän perusteella maailma on täynnä salaliittoja. Eri asia on sitten esim. se ovatko USAn johtajat ja talouspiirien johtajat jossain salaliitossa keskenään Irakin öljyn suhteen. Tai että onko 911 iskujen taustalla salaliitto, varmasti on joku pieni terroristiryhmän salaliitto, mutta onko esim. CIA sotkeutunut siihen, niin tuntuu kyllä kaukaa haetulta.