olisiko

tähän hommaan.En oikein usko. http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id60643.html
2710295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

kun suomi24 ihan tukossa, ettei tahdo omaa postia päästä lukemaan.
Kannatan todella takavarikoimista, jos on vain aiheuttaamuille kiusaa.

Äänestä
  • ...mun kone toimi oudosti muutamana päivänä. Ihmettelin mitä se oli, mutta tää se juttu taisi sit olla. Kun yritin lopettaa nettiyhteyden, niin nettiyhteys monisti itseään ja yhtäkkiä näytti olevan jopa 14 - 16 yhteyttä yhtäaikaa päällä! Mikään muu ei auttanut kuin ottaa töpselit seinästä..

    Äänestä

  • UPDATE_8333525 kirjoitti:

    ...mun kone toimi oudosti muutamana päivänä. Ihmettelin mitä se oli, mutta tää se juttu taisi sit olla. Kun yritin lopettaa nettiyhteyden, niin nettiyhteys monisti itseään ja yhtäkkiä näytti olevan jopa 14 - 16 yhteyttä yhtäaikaa päällä! Mikään muu ei auttanut kuin ottaa töpselit seinästä..

    Huolestuttavaa tuossa kirjoituksessai on aikamuoto, eli "sitäkö se oli". Jos koneesi olisi mahdollisesti ollut mukana jossain DOS (palvelunestohyökkäyksessä), kuten epäilit, niin vaikka kyseinen tapahtuma olisikin ohi, on koneesi joka tapaukessa ulkopuolisten ihmisten hallussa, eli erittäin pahoin saastunut.

    Uusimmat virus- tai palomuuripäivityksetkään eivät tilannetta auta, sillä ne eivät pysty konettasi kovinkaan suurella varmuudella enää suojaamaan tai siivoamaan. Suosittelen kiintolevyn formatoimista ja käyttöjärjestelmän uudelleen asentamista, muuten koneesi pysyy saastuneena. Koneesi voi esimerkiksi kaapata salasanoja suoraan ruudulta/näppäimistöltä vaikka nettiyhteys olisi kuinka salainen (esim. pankkiyhteys).

    Äänestä

  • UPDATE_8333525 kirjoitti:

    ...mun kone toimi oudosti muutamana päivänä. Ihmettelin mitä se oli, mutta tää se juttu taisi sit olla. Kun yritin lopettaa nettiyhteyden, niin nettiyhteys monisti itseään ja yhtäkkiä näytti olevan jopa 14 - 16 yhteyttä yhtäaikaa päällä! Mikään muu ei auttanut kuin ottaa töpselit seinästä..

    mulla on toiminu kone ihan oudosti jos oon meses ja sit meen sitä kautta johki linkkiinn niin kone menee ihan tilttiin ja tehnyt tätä jo varmaan viikon verran,rasitta kun joutuu koneen käynnistää aina uudelleen.

    Äänestä

  • tulikyyhky kirjoitti:

    mulla on toiminu kone ihan oudosti jos oon meses ja sit meen sitä kautta johki linkkiinn niin kone menee ihan tilttiin ja tehnyt tätä jo varmaan viikon verran,rasitta kun joutuu koneen käynnistää aina uudelleen.

    Opettele käyttämään konetta niin ei mee. Mese ei mitenkään liity tähän keskusteluun. Ja jos nyt muka luulet, että liittyy nii ei muutakun format c ja pistä linux ja opettele käyttämää sitä. :)

    Äänestä

just oli radion uutisissa että poliisit on takavarikoineet tietokoneen joltain nuorukaiselta jota epäillään toisten koneitten kaappauksesta ja niilä on sitten aiheutettu se "kaaos".

Äänestä

Uutisissa oli jotain, että Viroon tehty samanlainen nettihyökkäys, jossa IP osoite johti venäjän viranomaisten IP soitteeseen. Voisiko joku vahvistaa mitä uutisessa oikein kerrottiin.

Äänestä
  • sivuilla. Huomattava määrä Viroon tehdyistä netti hyökkyksistä johti suoraan Venäjän hallinnon tietokoneisiin. Suomalainen asiantuntija oli sitä mieltä uutisissa ettei asiassa ole mitään hulestuttavaa.

    Äänestä

  • BBC:n kirjoitti:

    sivuilla. Huomattava määrä Viroon tehdyistä netti hyökkyksistä johti suoraan Venäjän hallinnon tietokoneisiin. Suomalainen asiantuntija oli sitä mieltä uutisissa ettei asiassa ole mitään hulestuttavaa.

    Kun elämme täällä sosialistisessa Erkko-Valtamediassa niin uutiset pitää lukea ulkomailta. Sumen media on sosialisoitu.

    Miksi näistä asioista ei kerrota Suomalaisessa mediassa?

    Eroa Jungner!

    Äänestä

  • Minusta suomalaiset juuri sanoivat,että nämä EIVÄT muistuta Viron hyökkäyksiä. En ole täysin varma,mutta muistelisin näin.
    Tuo uutinen on eri, aivan, oliko se brittimedia, joka julkaisi nämä venäjäläisten IP osoitteet, joista osa viittasivat virkamiesten koneisiin.. Se ainakin pitää paikkaansa.

    Äänestä

  • SDP-media kirjoitti:

    Kun elämme täällä sosialistisessa Erkko-Valtamediassa niin uutiset pitää lukea ulkomailta. Sumen media on sosialisoitu.

    Miksi näistä asioista ei kerrota Suomalaisessa mediassa?

    Eroa Jungner!

    radiouutisissa mainittiin että Viron hyökkäyksen jäljet johtavat suoraan Venäjän hallintoon ja siitä hyvästä haastateltiin jopa jotain Suomen puolustusvoimien tietoteknisensodankäynnin asiantuntijaakin.

    Kokeile sinäkin lukea niitä uutisia eikä vain kiroilla tyhjiä.

    Äänestä

ilman mitään hyökkäyksiäkään joten ihan turhaan tänne hyökkäävät !!!

Äänestä
  • Oon ihan samaa mieltä... Ei oo vaikutusta onko niit hyökkäyksii vai ei...

    Äänestä

  • tihuti kirjoitti:

    Oon ihan samaa mieltä... Ei oo vaikutusta onko niit hyökkäyksii vai ei...

    joo tää ainakin vuoden tökkinyt varsinkin iltaisin
    ,heti kun porukat rupee kökkii koneiden äärellä.

    Äänestä

  • tihuti kirjoitti:

    Oon ihan samaa mieltä... Ei oo vaikutusta onko niit hyökkäyksii vai ei...

    nämä sivut toimivat paremmin kuin muutoin:)

    Äänestä

No hakkerit on kyllä aina aika jänniä kavereita.
Mutta voihan toki olla että nämä ovelat RKP.n ja Eniron ym. tyypit kehittelee itelleen töitä, jos ovat vaikka irtisanomisuhan alla... :D

Äänestä

numeron perusteella mitään koneita on mahdoton takavarikoida. IP-numeron kun pystyy myös väärentämään samoin kuin roskapostin lähettäjätkin. Internetistä on tullut liian haavoittuvainen tällaisille hyökkäyksille. Tarvitaan kansainvälisiä sopimuksia uusien standardeihin ja sitä kautta tehokkaampaan valvontaan hyökkäyksien varalle.

Suomi24:n sitä vastoin on AINA ollut liian "köykäinen" tämän tason palvelun tarjontaan. Tarvitaan lisää resursseja: ammattitaitoiset ylläpitäjät, kapasiteettia laajakaistaan, jne jne.

Äänestä
  • Ip-osoitteen perusteella kyllä voi selvittää kuka siellä takana on. Vaikka muuttaisit tai peittäisit ipeesi jotenkin niin aina jää jälki mikä se on ennen ollu. Varsinkin ISP näkee mikä se on.

    Äänestä

kunnolla tähän suomi24 sivustoon! Tämä sivusto kyllä joutaa tunkiolle!

Äänestä
  • koskee ikävä kyllä pienempiäkin sivustoja (palvelimia). Omaanikin kohtaan tulee jatkuvaa pommitusta. IP-numeroiden perusteella turha yrittää jäljittää heitä :-(

    Tässähän on kyseessä jo elektroninen sodankäynti.

    Äänestä

Jos miehellä tai naisella on näissä asioissa pelkästään USKOMINEN johonkin, hän on kaukana tämän yhteiskunna tieto-taito maailmasta. Pitää tietää monia asioita, jotta voi yhdistää mitä sähköisessä maailmassa oikein tapahtuu.

Äänestä

...tänne oo mitään "hyökätty",tän "palveluntarjoajan" on vaan niin vitun kätevä niin VÄITTÄEN siirtää vastuuta pois omalta tontilta.Aivan yhtä paskasti tää sivusto on toiminu jo kuukausikaupalla.

Jaa miksei media kerro mitään?No just siks ku ei oo mitään kerrottavaa.Kukaan ei o hyökänny mihinkään,tai ainakaan tänne,Eniro vaan valehtelee niin käyneen,ku ei kapasiteetti riitä pyörittään sivuja kunnolla.Nyt sit kirotaan niitä olemattomia nörääjiä,ja odotetaan kiltisti että sivut alkais taas toimia.

Mä olen jo siirtänyt sähköpostini ym. nettitoimintani täältä muualle,suosittelen tekemään samoin.Ehkä sitten ne pari-kolme älykääpiötä jotka jäävät tänne käkkimään,"perivät" toimivan sivuston...

Äänestä
  • Samaa mieltä, suomen paskin-palkinto näille!
    Homma on niin että Eniro yrittää vaan saada kävijöitä tänne, eli edes etusivulle, että niitten myyjät vois kaupata mainostilaa valheellisin perustein yrityksille sanoen, että niin mutta meidän sivuilla (eniro.fi, suomi24.fi, yritystele.fi jne) käy niin ja niin monta kävijää päivässä jne...
    Hommaa nyt lisää tilaa ku ei vanhakaan toimi.
    Menkää takas ruotsiin.

    Äänestä

Aika nerokas idea Eniron johdolta keksiä tämä "hyökkäys"
Eninoron mm.tämä suomi24 sivut ovat jo pitkää toimineet miten sattuu.
Nyt sitten tarjoutui kätevä syy vierittää oma osaamattomuus ja kapasiteetin puute muka joillekin ns.hyökkääjille, roskaa sanon minä!

Olen jo pitkään ihmettelyt miksi joku maksaa Enirolle jotain... kun kaikki on miten sattuu!!

Äänestä

haHAHAHAHAHAHHAHAAAAA ei se ny niin vakavaa oo,,, hahahhaahahahahahahahaaaaaaa voin kertoo kaikille miten se tehään jos joku haluaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomen nörteistä kirjoitti:

tähän hommaan.En oikein usko. http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/id60643.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu