Uskon Jeesukseen kristukseen meidän vapahtajaan, joka kuoli ristillä ja haudattiin
Mutta toisaalta taas en usko tohon taruolentoon, mikä Jumala sen nimi nyt sitte olikaan. Niin ja Jeesuski oli ihan normaali, se vain oli julkkis, että ei sen enempää.
Mutta toisaalta taas en usko tohon taruolentoon, mikä Jumala sen nimi nyt sitte olikaan. Niin ja Jeesuski oli ihan normaali, se vain oli julkkis, että ei sen enempää.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tosiateisti ei usko Jeesuksen olleen olemassakaan.
nähneet Jeesuksen nykypäivinäkin ja näyttää naulojen reiät jaloissaan ja käsissään ja puhkaistun kylkensä ja kertoo Taivasten valtakunnasta ja sanoo tulevansa takaisin, kuin Raamattu asian ilmoittaa!
Parantaa myöskin sairaita näkyvässä ilmestyksessä! Sairaaloissa, missä tahansa!
jättää Jeesuksen kontolle, tulee paljon halvemmaksi.
Vain ateille yliopistosairaaloiden palvelut?:o)
hyvä ihminen päättää, mihin sinä oikein uskot..
Helpottaisi vastaamista:)
Uskon, että Jeesus oli olemassa, se ristiinaulittiin ja kaikkea tälläistä.
MUTTA se ei ollu Jumalan poika, se ei osannu kävellä vedenpäällä eikä edes parantaa ihmisiä.
Ihan normaali jätkä, mutta sen ajan suuri julkkis.
Onko sinulla jotain todisteita että Jeesus on joskus todella elänyt eikä ole vain satukirjan hahmo, voi uskotko vain niin?
jos et usko jeesuksen omanneen mitään luonnottomia taikakykyjä, vaan ainoastaan että joku partajeesus villitsi ihmisiä ja pääsi siitä hyvästä telinevoimistelemaan, niin kyllähän sinä olet ateisti.
Onhan sellaisiakin ihmisiä, jotka uskovat Elviksen olevan edelleen elossa. Eivät hekään mihinkään yliluonnolliseen välttämättä usko.
Olet atte. Atte, mikä atte...
Tervetuloa joukkoon tummaan ja valitsemaan itsellesi sopivaa nikkiä.
Mikä valinta, siis, kuten huomaat, on minullakin pahasti kesken...Ai niin, ei se Jesse ollut aikansa suuri stara. Tähti siitä tuli vasta n. 400 vuotta kuolemansa jälkeen. Jos siis ylipäätään eleli jossain muualla kuin Paavalin mielikuvissa.
Tuosta mahdollisen Jessen mahdollisista parantajan taidoistakin olen kanssasi eri mieltä...Kyllä aivan tavallisillakin ihmisillä voi olla parantajan taitoja. Miksei siis jumalan pojalla?
Mutta:
Anywei, täällä on tosi mukavaa, tervetuloa mukaan ja muuttumaan:)
"Mutta toisaalta taas en usko tohon taruolentoon, mikä Jumala sen nimi nyt sitte olikaan."
Ateisti = ei jumalaopin kannattaja. Ei ole sinänsä merkitystä vaikka uskoisit Jeesuksen kävelleen vetten päällä tai että viereisessä metsässä on tonttuja. Jos et kannata sitä oppia, että on olemassa jumal(i)a, niin et ole teisti, vaan ei-teisti eli ateisti.