Halme saarnaa ulkomaalaisten laiskuudesta ja heidän tekemistään rikoksista. Halmeen kannattajaryhmä on todetusti todellista valiokansaa. Heistä suurin osa tulee Itä-Helsingistä, jossa on koko Helsingin suurimmat työttömyys-ja rikollisuustilastot. Ovatkohan ne Halmeen kannattajat juuri heitä, joita Halme halveksii? Luulenpa niin, sillä häntä äänesti juuri se osa suomalaisista, joka ei tajua politiikasta paskan vertaa. Mutta eihän Halme voi itse omia kannattajiaan inhota, sillä ovathan he Suomen kansalaisia ja valkoihoisia. Tätä on Halmeen politiikka! Itse koen Tonyn mitä vastemmielisimpänä henkilönä eduskunnassa.
Halme-fanaatikot
Natseja vastaan!
18671
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
sinä sen tiedät mikä osa kansasta Halmetta äänesti.
Ja mitä tulee tuohon ulkomaalaisten laiskuuten niin kerronpa kotipaikkakunnaltani esimerkin. Tehtiin kouluun yhtä tutkimusta ja käytiin vierailulla ensin "pakolaisten" luona,
joista yksikään ei käynyt töissä. Silti heillä on uudehkot autot, rivitaloasunnot joista löytyy uutena ostetut televisiot, cd-soittimet, mikrouunit, videot ja tottakait kännykät. Ja kuka nämä maksaa?
Seuraavana aamuna käytiin yhden summassa valitun sotaveteraanin luona. Hän makasi aamulla paskat housussa sängyssä, kun ei itse pystynyt liikkumaan. No, hoitaja oli kuulemma tulossa, joku sukulainen kun ei ole varaa hoitajaan.
Sitten kun kyseltiin siinä raha-asioista niin hän tuumasi, että saa itse valita ostaako lääkkeitä vai ruokaa, molempiin ei raha riitä. Tämäkö sinusta on oikein??
Tuolla eduskunnassa on tuota paskaa puhuvaa pingviinilaumaa katseltu niin pitkään, että siihen on suomen kansa kohtalaisen vittuuntunut.
Siksi Halme äänestettiin eduskuntaan.
Satuin katsomaan ohjelman, jossa Halme itse sanoi nuo sanat, joita väitit omiksesi! Eipä ole kovinkaan omaperäistä ottaa muiden tarinoita ja väittää niitä omiksesi. Satun itse tietämään useita ulkomaalaisia, jotka ovat joutuneet perustamaan pizzerioita siksi, ettei heitä oteta töihin. Luuletko että yksityisyrittäjyys olisi kovinkaan tavallista ulkomaalaisten keskuudessa, jos heitä otettaisiin töihin. Uskompa että tämä oma kokema tapaus on hieman uskottavampi, kuin tuo suoraan Halmeen suusta revitty tarina.
vai ei ole töitä. Heille takuulla on koulustusta vastaavaa työtä. Esim varastotyötä ym. Mutta kun se ei heille kelpaa.
Olen itse ollut todistamassa yhdessä työpaikassa, jossa kaksi somalia sai kenkää sen takia, että he istuivat kahviossa päivät pitkät. Ja kun johtaja kysyi että eikö työt maistu niin toinen vastas, että jalka on väsynyt.
Vai että jalka on väsynyt .. en voi olla nauramatta.
Toi oli hauska kuulla.Kiitos sinulle !
Ketään tuskin kiinnostaa mitä mieltä sinä olet Halmeesta. Ja Tonyhan painotti sitä, että poliiseja pitää palkata lisää. Ja sinä iniset, että Tonyn kannattajat ovat rikollisia.
Ja ulkomaalaisiin sen verran, että ensin omat asiat kuntoon ja sitten vasta muitten. Vai kummalle sinä antasit viimeisen leipäpalasen, omille vai naapurin lapsille?
kannattajia kuin em
Voisin väittää että itse kirjoittaja on fanaattinen .Halme todellakin edustaa oikeita arvoja.
Mikä sinusta näissä arvoissa oli pielessä?
Haluaisin tietää?
Sekö että kotona ei saisikaan viljellä huumeita?
Sen voin myös sanoa että Halme saa ääniä rahakkaista piireistä joten kannatus on hyvin monipuolista.
Itse ajattelen että kellä on oikea asenne tulevaisuuteen,halauvat kantaa vastuuta ja oikeita arvoja ,he äänestivät ja äänestävät jatkossa Halmetta ja muita nousevia tähtiä joita varmaan tullaan näkemään .Tony Halme nyt vain oli aloittava tähti.. jatkoa seuraa.
Nämä ns Halmeen totuudet eivät ole mitään uutta!
Siinä se vitsi piilee!
Juuri sanotunlaisilla keinoilla on monta fasistista hallintotapaa saanut alkunsa. Aina Hitlerin kolmatta valtakuntaa myöden.
Totuuksia on niin monia ja eräs alku on siinä, kun verrataan ulkomaiset rosvot versus Isänmaalliset veteraanit.
Jo presidentti Kekkonen sanoi, että fasismin siemen kylvetään pienestä.
On siis syytä olla huolissaan kuvatunlaisesta politiikasta. Eli kun vedotaan ns totuuden puhujiin, uskaltamiseen jne.
Suosittelen luettavaksi vaikka Pekka Kuusen teoksia Sosiaalivaltion turvasta.
Esim turvallisuus on paljon muuta kuin lisää poliiseja. Kun sosiaaliset asiat ovat kunnossa, poliiseja ei tarvita. jne
Sinäpä sen sanoit, toveri!
sosialismin!
Sosialismi on alkanut rassaamaan maatamme niin työttömyyden kuin muikin tavoin.
Sosialismista on hyvä ottaa ero tai ainakin kaventaa sitä.
Sosialismi kun ei ole tervettä vaan laiskojen ihmisten elättämistä.
Minä olen ainakin väsynyt siihen.
En todellakaan lue tuollaista kirjaa.
Sosialisointi on ajanut lain käytönkin arveluttavalle tasolle ja sekin on kirjoituksesi mukaan sosialismin ansiota.
Aitoa sosialisointia parhaimmillaan on se että sinä saat prenkkupullon toisten rahoilla.Lapsistasi viis sillä sosialisoidaan nekin( muut hoitavat sekä lapset että ongelmat)
Otahan selvää mikä ero on sanoilla: Sosialismi ja Sosiaalinen! Pekka Kuusen kirja ei todellakaan ole sosialismia. Sosiaalisuus on yksinkertaisesti toimia yhdesä muiden kanssa, huolehtia heikommista.
Eikä minkään kirjan lukeminen ole pelottavaa. Miksi olisi? Mielipiteen muodostamisessa kaikki tieto on tärkeää!
Suomessa ei ole olut sosialismia missään vaiheessa edes maan hallitsemisessa.
Joten nuku rauhassa omassa intomielisyydessäsi!
Sosiaalidemokraatti on sosialisti!
Se sosialisoi .
Kirjat ei pelota mutta tyhmiä juttuja ei kiinnosta lukea.
On tärkeempääkin tekemistä.
Sosialisointia on jo se yksinään että Suomen kokoisessa maassa on virkakoneistoa aivan liikaa suhteessa tuottaviin töihin.
Tuottava raha jaetaan monelle tuottamattomalle taholle jopa ilman työpanosta.
Suomi on siis sosialisoitu jo pitkään.
Sosiaalisuus taas jää vähemmälle (turhat juorut ja jassutukset) kun ihmiset alkaisivat tekemään jotakin.
On totta että luin väärin kiireessä ton sosiaalisuuden ja yhdistin oikopäätä sosialismiin.
Ei se kauas kyllä mennytkään siitäkään.
Jos nyt tulkitsen sosiaalisuutta suhteessa rikollisuuteen niin on varmaan totta että osa rikoksista jäisi tekemättä kun ihmisillä olisi tarpeeksi laaja kontaktiverkko ympärillään.
Yksinäiset ihmiset ahdistuvat ajatuksineen.Ehkä tuossa olisikin parantamisen varaa hiukan.
En usko että perus Suomalainen kuitenkaan tykkää siitä että alettaisiin kovin sosiaalisiksi.
Maalaiskylissä sosiaalisuutta on joissain mittakaavoissa.
Naapurit tietävät melkein enmmän toisistaan kuin he itse.
Tosin sosiaalista ei taida olla sekään vaan oikeastaan epäsosiaalista.
Sosiaalinen ympäristö on kai parhaimmillaan myönteinen,myönteisiä arvoja ylläpitävä yhteisö.
Sosiaalisuus kuitenkin on mahdottomuus koska tällainen "pesäke" sisältää aina ihmisiä jotka luulevat olevansa oikeassa.
Sosiaalisuuteen siis pitäisikin saada järkeviä ihmisä eikä sinunlaisia jotka luokittelevat "lapsparka" linjauksia tietämättä kenelle puhuu.
Lapsparaksi siis voi sinua kutsua analyyttisen tulkintasi takia.
Voisin olla vaikka mummisi ja jos mummiasi sanot "lapsparaksi" on sosiaalisuudessasi todellakin parantamisen varaa.
Tuossa edellä yksi syy sosiaalittomuudelle.
Itsensä ylentämien ilman ansiota on tyhmää.
Miksi ylentäminen ?
Lapsparaksi aikuinen sanoo lasta jota katsoo ylhäältä alaspäin.
Luulit siis olevasi ylempänä ?? mitta suhteessa missä? Sekö että luin hätäisesti?
Sosiaalisuudella ja sosialismilla on kuin onkin samoja ontuvia aukkoja miksi se ei ole mitenkään mahdollista.Ihminen kun on tyhmä.
Tässähän tätä tuli pohdittua samalla kuin kirjoitti .
Lopuksi on sanottava että en itsekkään ole mikään järjen riemuvoitto mutta jokin raksuttaa jossakin aina välillä.
Asematunnelin seiniin nojaavat Apu-Papu ja Bingo-Bongo kavereineen kävivät myöskin äänestämässä Halmetta.Muuten itse pidän kaikenmaailman suvaitsevaisuusintoilija/monikulttuurisuuden kannattaja hörhöjä yhtenä vastenmielisimmistä ihmisryhmistä tässä maassa.
Se on vain sinun oma vammasi sitten. Vihaan minäkin aikalailla tuollaisia vitun yli-isänmaallisia populistipaskoja. Jos pidä monikulttuurisuuden kannattajia vastenmielisinä tässä maassa, niin toivottavasti et raahaa persettäsi muihin maihin. Siellä saisit turpaasi välittömästi!
Minusta taas tuntuu että sinulla on vamma "natseja vastaan".
Tietysti olemme isänmaallisia se on selvä.
Isämme ovat hankkineet tämän maan meille verellä ja ihmishengillä.
Sinut luokittelisin maanpetturiksi ja voisit raahata itsesi jonnekkin muualle selkärangattomien joukkoon.
On hyvä että Suomessa on ryhtiä.
Tiedän sen ja olen kiitollinen siitä että maatamme on puolustettu, mutta tarvitseeko kaikki paska kaataa ulkomaalaistan niskaan. Minulla nyt vain sattuu olemaan erilainen käsitys isänmaallisuudesta. Isänmaallisuus on mielestäni sitä, että ollaan ylpeitä siitä mitä meillä on ja osataan myös jakaa omistamme apuatervitsevalle. Isänmaallisuus ei mielestäni liity millään tavoi rasismiin tai ainakaan saisi liittyä, sillä jos rasismi on isänmaallista, sanoudun irti kaikesta isänmaallisesta toiminnasta!
Se että kuka kaiken maksaa on ensimmäisenä järjestyksessä sanomassa mitä maksetaan.
Minä en vierasta ulkomaalaisia ollenkaan mutta jos joku luulee että Suomi on jokin sosialikehto niin vierastan tätä .
Kaikki jotka ajattelevat maamme kehitystä ja hyvinvointia ovat tervetulleita maahamme.
Ihon väri ei ole siis mikään este Suomalaisuudelle.
Isänmaallisuus on sitä että ei odota muiden tekevät rahaa/ruokaa ilman omaa ansiota itselle.
Itseasiassa rahaa ei pitäisi jakaa ilmaiseksi ollenkaan .Miten voi perustella raskaita työpäiviä jollekkin kun toinen saa rahaa tekemättä mitään.
Rahaa siis tämän työntekijän työstä?!
Ymmärrän että asia ei ole näin yksinkertainen mutta tässä on kuitenkin peruslähtökohta.
Apua tarvitseva on eriasia.
Apua tarvitseva on vanhus, pieni lapsi ja näihin rinnastettavat mitkä todella tarvitsevat apua.
Apua ei kuitenkaan tarvitse oloneuvokset.
Mistään natsin hirmuvallasta ei ole kyse vaan oikeuden mukaisuudesta.
En minäkään allekirjoita vainoharhaisen psykoottisen ihmisen ajatuksia.
En vain ole kuitenkaan valmis maksamaan veroja siksi että ne valuvat vääriin paikkoihin.
Tervetuloa vaan Suomeen ..tekemään töitä ,tienaamaan, auttamaan apuatarvitsevia,rakentamaan maatamme ja taistelemaan oikeuden puolesta.
Olen kyllä käynyt monessakin muussa maassa kuin Suomessa eikä ole tullut turpaan. Se mitä joku antirasisti pelle ajattelee minusta on aivan sama asia.
Sinunlaisillasi ihmisillä on ajatus aika kaukana todellisuudesta. Mitä tulee minun ajatusmaailmaani olen havainnut että aika monet ihmiset tässä maassa ovat samaa mieltä ulkomaalaisasioista kuin minä.
Jos katsotaan niitä idioottimaisuuksia mitä sosialistiliiton ja antifan sivuilla esim."kaikki pakolaiset tervetulleita"-höpötys niin aika pieni osa suomalaisista on niin idiootteja että allekirjoittaisi heidän vaatimuksensa. Sinunlaisillasi ihmisillä on se ongelma että te kuvittelette epätoivoisesti olevanne jotain hemmetin kansan kunnoittamia sankareita, monet niistä ulkomaalaisistakin joitten asiaa te sanotte ajavanne nauravat teille takanapäin, käyttävät kyllä hyväkseen aina tilanteen sattuessa, mutta eivät he teitä arvosta. Mutta aina joskus saa hyviä nauruja kun lukee teidän idioottimaisuuksia.
Niin tuohon otsikkoon niille jotka hyötyvät jotain monikulttuurisuudesta mm.taloudellinen eliitti sinä olet juuri kuin kondomi poisheitettävä siitä sinunlaisesi ihmiset ovatkin heille hyviä sätkynukkeja ettette ymmärrä ajavanne heidän etuaan. Silloin kun he saavat sen mitä haluavat sinunlaisesi idealistit heitetään roskiin.