Olen taas kylvänyt monta amppelia ja parvekelaatikkoa täyteen krasseja. Edellisinä vuosinakin ne ovat kasvaneet hyvin, MUTTA ongelmana on ollut, että kun kukinta alkaa, lehdet kellastuvat, vaikka tekisin mitä. Haluaisin sekä oransseja kukkia että vihreitä lehtiä. Minulla tuppaa olemaan oransseja kukkia ja keltaisia lehtiä kohta parin kukkimisviikon jälkeen.
Mitä te teette, että lehdet pysyvät vihreinä?
Miten saatte krassin lehdet pysymään vihreinä?
8
10463
Vastaukset
- punkeli
...ainakin krassit on pysyneet hyvinä koko kesän, aina tosin nykin huonot lehdet pois, kun niihin tulee joku ötökkä joka tekee sellaisia käytäviä lehtiin, mutta nekään ei pääse leviämään kun poistaa niitä aina kun jaksaa.
Onko lannoitetta tarpeeksi ? valoa ? Liikaa kasveja samassa lootassa, nehän rehottaa jos ei harvenna ? - punkeli
...ainakin krassit on pysyneet hyvinä koko kesän, aina tosin nykin huonot lehdet pois, kun niihin tulee joku ötökkä joka tekee sellaisia käytäviä lehtiin, mutta nekään ei pääse leviämään kun poistaa niitä aina kun jaksaa.
Onko lannoitetta tarpeeksi ? valoa ? Liikaa kasveja samassa lootassa, nehän rehottaa jos ei harvenna ?- minä taas
sori ei ensin näyttänyt tätä viestiä
- pms68
yleisin syy on veden puute ja toinen on liian valoisa kasvupaikka. Tosin melkein paikka kuin paikka niin kellastuu enemmän tai vähemmän..
- rassin kasvattaja
Lueskelin näitä juttuja, ja kävi mielessä että olisko sellanen paikka hyvä mihin vain noin 15.00 jälkeen paistaa aurinko? koko loppuillan sitten paistaakin oikein kunnolla, vai pitäiskö olla paremminkin kokoajan sellanen puolivarjo?
Krassi tykkää laihasta maasta, eisiis liikaa lannoitusta, silloin se kukkiikin paremmin eikä vain pukkaa vartta ja lehtiä. Aina osa lehdistä kellastuu, ainakin nyt, jos taimesi ovat ulkosalla, kevätaurinko polttaa ne
- Pihatatar
Juu mut ongelma onkin se, että haluaisin nimenomaan vihreitä lehtiä ja paljon. Kukkia sit siinä sivussa jonkin verran. Mulla kukkia tulee kesäkuun lopussa määrättömästi ja sit lehdet kellastuvat. Kovasti paljon yleensä yritän lannoittaa, mutta ei auta.
- lannoite
Pihatatar kirjoitti:
Juu mut ongelma onkin se, että haluaisin nimenomaan vihreitä lehtiä ja paljon. Kukkia sit siinä sivussa jonkin verran. Mulla kukkia tulee kesäkuun lopussa määrättömästi ja sit lehdet kellastuvat. Kovasti paljon yleensä yritän lannoittaa, mutta ei auta.
voi olla syynä siihen että krassi kellastuu. Multa on jo niin väkevöitynyt, että kasvi ei saa tarvitsemiaan ravinteita ja silloin ylilannoituksen oireet on samat kuin alilannoituksen. Suosittelen nyt pelkästään vesikastelua, ei mitään lannoitteita sekaan. Jos pystyt sekoittamaan kasvualustaan lannoittamatonta ja kalkitsematonta luonnonturvetta varovasti niin hyvä. Ja puolivarjo olisi krassille kuitenkin se paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840