Millainen rangaistus on JT opin mukaan odotettavissa esim. Hitlerille ja muille massamurhajille?
Eikös raamattu sano, että jokainen tulee saamaan tekojensa mukaan?
Pelkkä tyhjiin raukeaminen ei vastaisi tätä raamatun kohtaa.
Eikös raamattu sano, että jokainen tulee saamaan tekojensa mukaan?
Pelkkä tyhjiin raukeaminen ei vastaisi tätä raamatun kohtaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta ainakin Jehovan todistajat yrittivät parhaan mukaan vakuutella Hitlerin hallitukselle tukeaan sen ylevien päämäärien vuoksi, ja kielsiväthän JT:t omat juutalaista perää olevat kannattajatkin Hitleriä mielistellessään.
JT:t julistivat Hitlerille:
”Vihollisemme ovat väittäneet valheellisesti, että juutalaiset ovat tukeneet työtämme taloudellisesti. Mikään ei ole kauempana totuudesta. Tähän mennessä juutalaiset eivät ole lahjoittaneet pienintäkään rahasummaa työhömme.”
Lähde: http://www.watchtower.org/fi/19980708/article_01.htm
Kiitos kiinnostuksesta, mutta linkkisi ei mitenkään vastannut kysymykseeni.
Mikä on siis JT opin mukaan rangaistus niille erilaisia rikoksia tehneille ihmisille, jotka eivät ole tulleet jehovantodistajiksi elämänsä aikana?
Miten voit sanoa että mielisteli Hitleriä? Kirjoittamasi kappale tuossa alussa on sinusta lähtöisin. Ei välttämättä ole mistään mielistelystä ollut kyse, kun vertaa että tuo sana vihollisemme...voi viitata itseensä Hitleriin. Ja sitä paitsi jos näin on ollut että Jt ovat mielistelleet Hitleriä, niin on mielenkiintoista että Hitler teloitti heistä useita. Joten vaikka asia olisi ollutkin niin kuin perättömästi väität omien suuntauksiesi mukaan vääristellen mennyttä, niin joka tapauksessa Hitler teloitutti sitten mielistelijänsä, joita muuten ilmeisesti ovat muut olleet enemmän kun ovat saaneet pitää henkensä. Helppohan sulla siellä on vääristellä mennyttä kun ei oikeuteen joutuminen sua odota...
Kai se helfetissä kulkee ananas persuksissa.
Hitler saa ylösnousemuksen paratiisimaahan. Hitler ei kuollut harmagedonissa eikä ollut luopio, joten ylösnousemus odottaa.
..-Aatu-keskustelu hupeni?
Aatuhan oli sihteerinsä ja adjutanttinsa ja monien läntisten diplomaattien mukaan "Hiljainen, rauhaa rakastava , sivistynytja jumalaapelkäävä, vanhemman ajan Herrasmies,".
Ja kukaan ei ole julkisesti puhunut niin paljon Jumalasta,kuin Hitler; Katsokaas noita vanhoja dokumenttiohjelmia hänen puheistaan.
Joten ; kelpo mieskö vaikka mihin lähtöön?
Ja kyllä melkein kaikki olivat aikanansa, (Lännessä,) sitä mieltä, että miehellä oli paljon hyviä ajatuksia; kun Varsovan Ghettoon tungetut Juutalaiset nousivat Saksan miehittämien alueiden ensimmäisinä
sotaan Saksalaisia vastaan,Huhtikuussa -43-, ei heitä kukaan auttanut, paitsi yksi olemattoman pieni Puolan kommunistinen vastarintaliike.
Lännen uskonnot eivät ,( Ristiretkistä alkaneen ";..Me olemme Perineet Juudan, meidän haltuumme se on annettu- Teologian pohjalta,) halunneet puhua heistä, Kristillisillä oli "Messiaaninen näky "Lihallisten Juutalaisten väistymisestä Jumalan "Rangaistuksena".
Se ei nyt sitten mennyt niin kuin oli ajateltu. Mutta selitys on aina olemassa "; -Me olemme olleet oikeassa, mutta Jumala muutti suunnitelmiaan."