Afganistanin
ooppiumisodan
234633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Rauhanturvaaminen on vapaaehtoista kukaan ei sinne pakota,turvallisuus riski on otettava huomioon ruumitakin tulee.
Toisin kuin punikeilla tällä palstalla, hänellä oli sisua puolustaa aatettaan ja lähteä puolustamaan afghanistanilaisten vapautta talebanin tyranneja vastaan.
Aito Suomalainen Sankari!
Jep, mutta hemmetin tyhmää on lähteä maahan, jossa ulkomaalaiset sotilaita ei juurikaan erotella YK:n/NATO:n jäseniksi. Ulkomaalaiset ovat jo vuosia aiheuttaneet siviilien kuolemia maassa, ja ärhäkkäitä vastarintaliikkeitä riittää. Tuolta on parempi pysyä poissa, kuten myös Irakista niin kauan kuin Yrjö III:n joukot remuavat siellä.
...niin sitten Suomalainen kuoli turhaan.
pikemminkin pitäisi lisätä joukkoja...aseveljen kaatumisen jälkeen ei pitäisi olla vapaaehtoisista armeijassa pulaa.
Molemmat uskontojen uhria.Toinen "pyhän kansan"tappamana Libanonissa ja toinen talibanien maanpuolustajien uhri.
Hah. Se on sellainen juttu, että Afganistanissa voidaan pysyä vaikka sata vuotta ja yhä tulee raatoa.
Afganistania ovat ennen viimeisimpia USA-johtoisia epätoivoisia yrityksiä yrittäneet "rauhoittaa" persialaiset, Aleksanteri Suuren poppoo, mongoolit, persialaiset (eivät oppineet kerrasta), britit ja Neuvostoliitto.
Niinä aikoina kun maassa ei ole ollut vierasta miehittäjää jota ärhäkkäät vastarintaliikkeet vastustavat, maassa on ollut pääosin epävakaiden hallintojen aika (joita ärhäkkäät vastarintaliikkeet vastustavat) ja vallankumouksien ketju. 1900-luvulla maassa on tehty n. 11 vallankaappausta.
Että mitä helvettiä suomalaiset voisivat siellä tehdä? Tukea nukkehallitusta joka on riippuvainen sota- ja huumelordien suopeudesta sekä USA:sta? Pysyykö kannettu vesi kaivossa? Ei hemmetissä pysy; jos Afganistanin ns. pressa yrittää lähteä Kabulista, häntä tulitetaan muutaman kilometrin automatkan jälkeen. Ulos sieltä ja sassiin, se on paras tapa hoitaa asia.
vapaa ehtoista touhua se on,,eihän sinne ketään pakoteta lähtemään,,se riski on olemas sinkkiarkussa kotiin,,ikävää mutta totta,,
siis lisää kuolevia,, miksi ,, mene ITSE jos niin hinku on,, tai laita lapses,, on todella tyhmää laittaa sinne poikia,, ei mittään hyötyä suomelaisille,, no saavat nyt nimet historiaan,,palkkana kuolema,, sekös sit kannattaa,,
Huom. nimi ! RAUHANTURVAAJA ! Suomalaiset RAUHANTURVAAJAT saattoivat norjalaisia lääkintäRAUHANTURVAAJIA auttamaan paikallisia.
Hyvin saisin kyllä yöni nukuttua vaikka siellä paikalliset tappaisivat toisensa ja viimeinen ampuisi viel itsensä. :(
Rauhanturvaajat koettavat auttaa paikallisia sopimaan riitansa ja selviämään kotimaassaan.
Omaan kotimaahanikaan en haluaisi paljon pakolaisia.
Onhan täällä kyllä aika yksitoikkoista. Tännekkin pitäisi kyllä saada erilaisia "virikkeitä".
Hyvää Rauhanturvaajat siellä tekevät !
Otan osaa suruun tässä ikävässä tapahtumassa. :(
En minä rauhanturvaajien motiiveita epäile.
Varmasti haluavat parantaa maailmaa.
Huomautanpahan vain, että rauhanturvaajista ei ole todellisuudesta paskaakaan hyötyä. Maata hallitsevat sotalordit huumebisneksineen, ja sitten siellä häärää soppaa sekoittamassa "suuri saatana" ja onpahan vienyt mukanaan Natonkin tuonne.
Tuossa sopassa nämä rauhanturvaajat nähdään maan todellisten voimamiesten taholta ulkomaalaisina päsmäreinä, jotka yrittävät haitata tuottoisaa huumebisnestä, joka viimeinkin saatiin jaloilleen Talibanien valtakauden jälkeen.
Tässä kertova artikkeli. Kannattaa kuitenkin muistaa, että nuo "paatuneet konnat" hallitsevat Afganistania, ja joka ei huomioi heidän tarpeitaan ei voi odottaa maassa menestystä. USA:nkin mahdollisuudet operoida maassa perustuvat siihen, että he ovat lahjoneet sotalordit eivätkä todella yritä pysäyttää heidän huumebisnestään.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Suomen sotilailla Afganistanissaon vastassaan paatuneita konnia/1135227448888
Siellä siis vielä on teitä, joiden reunoille asettaa pommeja? Wikipedian mukaan neuvostoliiton ja muslimisissien välisen sodan aikana 70% maan tiestöstä tuhoutui.
Taitaa olla helpoin tapa operoida tuossa maassa jalkaisin. Kopteri olis muuten ok, mutta kun tulee ohjusta niskaan.
tämä on tulos siitä kun suomi menee rauhanpakottamiseen mukaan..ei voi pieni ihminen ymmärtää kuinka typerää on tulenaroille alueille lähettää suomalaisia,mikä ihmeen pakko se on?ihmishenki ei maksa mitään näköjään. ei omaisille riitä pahoittelut ..
Rauhanturvaajaksi lähteminen on vapaaehtoista toimintaa. Ei kukaan varmaan lastaan sinne halua puolustamaan/"sotimaan" lähettää mutta se on vaan nykypäivää. Ja onneksi näitä tapaturmia sattuu harvoin. mieheni sisko oli muutama vuosi sitten kosovossa ja hengissä tuli takaisin eli ei kaikki sinne kuole!! ylpeä olen niistä jotka sinne lähtevät heitä puolustamaan, koska täällähän on jo ihan tarpeeksi ulkomaalaisia asumassa..
Suru valitteluni omaisille vaikka se Heidän poikaansa takaisin tuokkaan!!!!
Haluavat että Suomi on siellä missä Nato/Usakin ja siksi Afganistanissakin tälläinen epämääräinen käytännössä miehittäjän liittolaisena toimiva "Rauhanturvaajajoukkokin".Ulkopoliittinen johtomme voisi esittää jonkun järkevän perustelun sille mitä intressejä Suomella on olla siellä mukana? Syyksi ei riitä mikään Naton rauhankumppanuuden lähentyminen koska toimimme täysin miehitetyssä valtiossa.Mielestäni on täysin samantekevää onko sinne lähteminen vapaaehtoista taikka "vapaaehtoista" koska on olemassa mahdollisuus sinne taikka muille sotatantereille hinkuaville liittyä vaikka muukalaislegionaan taikka johonkin "Turvallisuusfirmaan".Suomelle vain olisi yksinkertaisesti parempi pysyä poissa kansainvälisistä konflikteista jos haluamme elää rauhantilassa edelleen? Tuo kommentti että "sankarivainajien" tilalle pitäisi lähettää lisää joukkoja vaikuttaa jo sotakiihkoilijan järjenjuoksulta.
olen samaa mieltä kanssasi,tällainen "rauhanturvaaminen" on syvältä,tämä johtaa vain uusiin selkkauksiin ja turhiin ihmishenkien menetyksiin.suomalaiset vois olla aivan jossain muualla kuin miehitetyssä maassa jossa huumekauppa ja terrorismi rehottaa. kysynkin mitä hyötyä suomalaisista on siellä? ei ne pysty mitään rauhaa turvaamaan..sama kuin menisivät irakkiin..
Ei saa ampua ennen kuin joku saa luodista! Miksi tämän tapaisille alueille ei lähetetäkunnon ilmalaivuetta ja sitten ne "RAUHANTURVAAJAT"!
No ei kai sitä nyt jokapuolelle voi räiskiä jenkkityyliin. Siellä on myös paljon viattomia ihmisiä.
Tienvarsipommin kanssa on turha tapella.
Voimia omaisille ja palvelustovereille.
Kannustan kovasti kaikki talibanin taisteljoita terrorisoida ja tappamaan USA:n ja natsien liittolaisia.
Ei kukaan halunnut, eikä tervetullut heitä sinne.
Ja toivon, että taistelu siirtyy myös pian Suomeen Alqaidan kautta. Älkä itkikö, myöhemmin teille on tulossa lisää kuolleitä Libanonista ja Bosniasta ja kaikista maista, johon Suomi on värvännyt omia sotilaita. Teidän apua ei tarvita, autaka vaan teidän kanssa, jota kärsii mielentereydestä ja moraalin puutteesta.
ELÄKÖÖN ALQAIDA, ELÄKÖÖN TALIBANI OLEN TEIDÄN KANSSA KUOLEMAN ASTI.
Tosimiehet tekevät ja lähtevät kun peräkammarin pojat jäävät kotiin mussuttamaan. Inhottaa lukea perässähiihtäjien ja vapaamatkustajien viestejä. Loppujen lopuksi tietenkin kaikki tiedämme ketkä ovat ne oikeat tekijät tässä maassa.
Siinä oli oikea suomalainen mies.
Lepää rauhassa veli, teit tärkeän työn johon ei kuka tahansa uskalla ryhtyä.
Strength and honour. -91, -96, -03
Ei oikein mitään lisättävää edelliseen... Me kaikki alhaalla olleet ymmärretään mistä on viimekädessä kysymys ja otetaan osaa omaisten suruun. Voimia jaksamiseen.
Jep!
Nämä foorumithan on hyvä kanava nussuillakin purkaa vitutustaan.
On tosin aivan turha lähteä heittelemään näitä kommentteja tällä foorumilla, joista 90% on juuri näitä peräkammarin poikia ja paskahousuja.
Tämä onkin juuri sopivan turvallinen taistelukenttä Mikki-Hiirille...
RIP Brother.
Strenght and honour since 1995
Oopiumsota??
Huumetilanne oli paremmin hallinnassa ja maassa rauha ennen U.S.A:n hyökkäystä...
Öljyä ja U.S.A:n läsnäoloa siellä turvataan.
Kun ei upseerit ole saaneet suomea Natoon pitää olla läsnä tälläisissä operaatioissa "rauhaa turvaamassa"..
Keisarihan on alasti !!!!!
Aikaisempaa kommenttia jos se loukkasi jotakuta.. onneksi se on jo poistettu. Oli paha päivä :)