Olen aikeissa perustaa SilentLambs -järjestön Suomen osaston.
Tarjolla olisi ainakin alkuun pari, kolme lakimieskontaktia suomalaisiin varatuomareihin joihin on jo oltu yhteydessä. Tarkoitus on kerätä suomalaisia JT-pedofiilien uhreja joukkokanteeseen joka saataneen lainsäädännön puolesta vireillä muutamien vuosien kuluessa. Amerikkalaisten oikeusjuttujen aineistoon tutustuneiden sekä suomalaisiin tapauksiin perehtyneiden lakimieskontaktien mukaan JT-järjestö voidaan Suomessakin haastaa joko rikosoikeudellisin tai siviilioikeudellisin perustein, vähän tapauksien luonteista riippuen.
Amerikkalaisen SilentLambsin voimannäyte:
Jehovan todistajat joutuivat maksamaan jehovantodistajapedofiilien uhrit hiljaisiksi ja luopumaan oikeusjutuistaan, oikeudessa häviämisen pelossa:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/05/10/AR2007051001788.html
http://www.guardian.co.uk/uslatest/story/0,,-6624144,00.html
http://www.foxnews.com/wires/2007May10/0,4670,JehovahapossWitnessesSexAbuse,00.html
http://www.thenewstribune.com/916/story/59432.html
http://www.latimes.com/news/local/la-me-sbriefs11.3may11,1,6151215.story?ctrack=1&cset=true
Olisiko ihmisillä kiinnostusta lähteä mukaan hyvän asian puolesta? :)
terveisin.
SL-Suomi
Tarjolla olisi ainakin alkuun pari, kolme lakimieskontaktia suomalaisiin varatuomareihin joihin on jo oltu yhteydessä. Tarkoitus on kerätä suomalaisia JT-pedofiilien uhreja joukkokanteeseen joka saataneen lainsäädännön puolesta vireillä muutamien vuosien kuluessa. Amerikkalaisten oikeusjuttujen aineistoon tutustuneiden sekä suomalaisiin tapauksiin perehtyneiden lakimieskontaktien mukaan JT-järjestö voidaan Suomessakin haastaa joko rikosoikeudellisin tai siviilioikeudellisin perustein, vähän tapauksien luonteista riippuen.
Amerikkalaisen SilentLambsin voimannäyte:
Jehovan todistajat joutuivat maksamaan jehovantodistajapedofiilien uhrit hiljaisiksi ja luopumaan oikeusjutuistaan, oikeudessa häviämisen pelossa:
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/05/10/AR2007051001788.html
http://www.guardian.co.uk/uslatest/story/0,,-6624144,00.html
http://www.foxnews.com/wires/2007May10/0,4670,JehovahapossWitnessesSexAbuse,00.html
http://www.thenewstribune.com/916/story/59432.html
http://www.latimes.com/news/local/la-me-sbriefs11.3may11,1,6151215.story?ctrack=1&cset=true
Olisiko ihmisillä kiinnostusta lähteä mukaan hyvän asian puolesta? :)
terveisin.
SL-Suomi
Vastaukset 28
Vanhimmat
Ajattelitko rahastaa keräyksin?
Katselin vähän miten Jt vastustajat ovat asiaan alkaneet suhtautua. Muutama lainaus.
>>>Sorry, but I don't buy into the SilentLambs bandwagon. I'd like to see their financial statements...>I always have to "raise an eyebrow" to any charitable organization that refuses to disclose its finances. >If SilentLamb's claims with respect to the use of the donations are accurate, then why can't they disclose audited financial statements to interested donors?>If he doesn't open the books, I don't donate, no matter how noble the cause.
Kun toiminta pyörähtää käyntiin lahjoituksia toimintaan luonnollisesti otetaan vastaan. Lakimiehetkään eivät ole ilmaisia vaikka tämä onkin heille enemmän "harrastus".
Tilinpäätöstiedot tulen julkaisemaan heti kun Jehovan todistajat tekevät samoin :)
jäsen ehdokas.
Minulla on kokemusta vanhinten palveluskoulussa istumisesta jossa määrättiin tylysti:"k.o.asioista ei missään tapauksessa saa mennä ensin kertomaan viranomaisille vaan vanhimmille".
Olenko jäsen no:1?? :-)
Ja onhan minulla menossa tässä oma hieman erinlainen prosessi käynnissä.Yksin olen vääntänyt kättä yli 10 vuotta,mutta nyt näyttää siltä että olen saamassa poikani takaisin.
Siis ilman mitääm Jt-mäisiä manipulaatio ehtoja.
*** g93 8/4 s. 31 Pedofiilipappien uhrit puhuvat ***
Ei ole siksi mikään ihme, että monet riiston uhrit ovat haastaneet kirkon oikeuteen. NCR:ssä lainataan erästä asianajajaa, joka on erikoistunut näihin tapauksiin; hän sanoo, että joka ikisessä Yhdysvaltain 188 hiippakunnassa on vireillä pedofiilipappeja koskevia oikeusjuttuja. Hän kertoo, että oikeusistuinten ulkopuolella sovitut korvaukset ovat nousseet jopa 300 000 dollariin tapaukselta.
On kuitenkin kiinnostavaa, että edellä mainittu asianajaja, joka edustaa 150:tä pedofiilipappien uhria 23 osavaltiossa, sanoo, että hän ei ole vielä koskaan tavannut asiakasta, joka olisi kärkkäästi vienyt asian oikeuteen. Jokainen yritti ensin saada oikeutta ”kirkon hengellisiltä paimenilta”. NCR:ssä sanotaan lopuksi: ”Näyttää siltä, että uhrit eivät heti mene oikeuteen; sitä mahdollisuutta käytetään vasta sitten kun mikään muu ei enää auta.”
*** kn37 s. 2 Väärän uskonnon loppu on lähellä! ***
. Jotkin kirkot kyllä tuomitsevat moraalittomuuden, mutta suvaitsevat silti sellaisia uskonnollisia johtajia, jotka käyttävät lapsia seksuaalisesti hyväkseen.
Tässä vihje ehkä etsitte väärästä paikasta suomi on täynnä rikoksia: linkki http://www.norrkoping.expressen.se/Nyheter/1.602001
Tässäkin eräs esimerkki ihmisen pahuudesta: http://www.aftonbladet.se/vss/nyheter/story/0,2789,541843,00.html
Miksei näistä puhuta koskaan jopa tutkimukset kertoo että enemmän poikia käytetään hyväksi.linkki: http://www.svd.se/dynamiskt/inrikes/did_15416021.asp
me pojat :http://www.evl.fi/kkh/to/kkn/koulu/turunen2.html
Entäs me pojat? http://www.paihdelinkki.fi/Informationssnuttar/163-sexuellt-utnyttjande-av-barn
mitään käsitystä, kuinka paljon uhreja mahdollisesti on suomessa, elikä onko kyse muutamasta yksittäistapauksesta vai laajemmasta ongelmasta?
Kyllä on arvioita ja jopa tutkimuksia, jossa on arvioitu että joka 100:ssa perheessä on tapahtunut hyväksikäyttöä tosin käsite on laaja mutta pojat olivat siinä esillä koska he eivät kerro mitä on tapahtunut. Näin meitä johdetaan harhaan uutiset kertoo papeista mutta tosiasiassa sitä tapahtuu naapurissa ja omassa perheessä...
Toinen asia on sitten vielä se, että onko kyseessä todella hyväksikäyttö vai jonkinlainen lievempi häiriintynyt käyttäytyminen aikuisen taholta, jota voisi kutsua vaikkapa lieväksi ahdisteluksi. Tämän olettaisi olevan aika yleistäkin yhteiskunnassa. Muistan yläasteelta opettajan, joka selvästi oli kiinnostunut alaikäisistä tytöistä enemmän kuin oli normaalia, mutta hänelle vain luokan tytöt naureskeli. Kyse oli mielestäni hyvin lievästä, leikin varjolla tapahtuneesta ahdistelusta, joka tietysti saattoi herkimmistä tytöistä tuntua ikävältä. Muitakin samankaltaisia lieviä tapauksia olen havainnut, joten se on käsittääkseni aika yleistä.
Jotenkin tuntuu vaikealta uskoa, että Jehovan todistajien pienessä joukossa hyväksikäyttöä tapahtuisi laajemmassa mittakaavassa. Suurin osa on kuitenkin vilpittömiä kristillisissä periaatteissaan. Toki jokainen tapaus on liikaa ja syylisen tulee joutua teostaan vastuuseen.
Tietysti sitä löytyy joka uskonnosta ja yhteiskuntaluokasta. Tosin JT on suomessa vain n.20000 jäsentä eli pieni ryhmä. Jos tekee erilaisia laskutoimituksia jossa lasketaan todennäköisyys 20000 jäsentä ja verrataan suomen väestöön korkeintaan yhteen käteen päädyn. Olenko väärässä?
>>Jotenkin tuntuu vaikealta uskoa, että Jehovan todistajien pienessä joukossa hyväksikäyttöä tapahtuisi laajemmassa mittakaavassa.>>
Aivan.
Tässä on nyt kuitenkin kritisoitu sitä mallia, jonka mukaan hyväksikäyttöön ei välttämättä puututa, jos tapahtumalla ei ole kahta silminnäkijää.
Näin vt-seura ohjeistaa.
Kun vielä halutaan näyttää kiillotettua kuvaa ulospäin ja esitetään seurakunta moraalisesti korkeampana ihanteena kuin muu yhteiskunta - ongelmat lakaistaan maton alle.
Kun veli ei saa nousta veljeä vastaan, jos todistajia ei ole - ollaan umpikujassa. Uhrille sanotaan, että ulkopuolisille asiasta ei kerrota ja jos kahta todistajaa teolle ei ole - seurakuntakaan ei voi asiaan puuttua.
Mitä teet? Et mitään, olet hiljaa ja kärsit.
>>Suurin osa on kuitenkin vilpittömiä kristillisissä periaatteissaan.>>
Totta sekin.
>>Toki jokainen tapaus on liikaa ja syylisen tulee joutua teostaan vastuuseen.>>
Tämäkin on totta.
Siksipä nyt kritisoidaan sitä, että jt-järjestö on ollut valmis maksamaan uhrit (16kpl) USA:ssa hiljaiseksi, jotta asia saadaan vaiennettua.
Joutuvatko syylliset siis vastuuseen? Eivät.
Kyse ei siis ole syyllisistä, hyväksikäyttäjistä ja pedofiileistä vaan siitä politiikasta jota vt-seura ajaa kahden todistajan opillaan.
SE mahdollistaa pedofiilian ja sen piilottelun seurakunnissa.
Onneksi asiat alkavat nyt tulla julkisuuteen. Ehkä tässäkin tulee "uutta valoa" jt-lahkolle.
"sitä mallia,"
Ja mistä se malli on peräisin? Sinullehan se ei sinänsä merkkaa mitään, vai olenko oikessa?
-----------------------------------
13 Tämä on kolmas kerta, kun olen tulossa luoksenne. ”Kahden tai kolmen todistajan suulla on jokainen asia vahvistettava.
-----------------------------------------
19 Älä ota huomioon syytöstä vanhinta vastaan muun kuin kahden tai kolmen todistajan todistuksen perusteella.
>>Ja mistä se malli on peräisin? Sinullehan se ei sinänsä merkkaa mitään, vai olenko oikessa?>>
Kaikkia ohjeita ei voi soveltaa kaikissa tilantessa.
Jos maamme alkaisi noudatta tätä Raamatun ohjetta rikollisiinsa kirjaimellisesti, niin montako prosenttia pedofiileista saataisiin paljastettua?
***
***
***
***
Oletko TODELLA sitä mieltä, että jos lapsesi tulee luoksesi ja kertoo itkien, että setä vanhin teki pahasti, niin kysyt ensin, onko hänellä todistajia tapahtumalle?
Entä jos hän sanoo, ettei ainuttakaan todistajaa ole?
MITÄ TEET?
***
Mitä teet? Et ota huomioon lapsen syytettä vanhinta vastaan.
***
NIINKÖ TODELLA?
Minä ilmoittaisin poliisille välittömästi. MITÄ SINÄ tekisit.
Perustele.
Onko Suomessa tapauksia, joissa a) Jehovan todistaja -vanhempi on käyttänyt hyväkseen lastaan ja b) seurakunta olisi tiennyt tapauksesta, mutta lakaissut sen maton alle? En itse tiedä yhtäkään tällaista tapausta. Läheisin tietämäni sellainen on Ruotsissa. Eipä taida oikein olla ryhmäkanteen aineksia...
Sinähän varmasti tietäisit asiasta, jos Jehovan todistaja -vanhempi tai seurakunnan vanhin olisi käyttänyt lasta hyväksi, tai tietäisi jos joku seurakunta olisi lakaissut tapauksen maton alle.
Koska et tiedä tällaisia tapauksia, niitä ei voi olla. OK, asia selvä.
näitä tapauksia on Suomessakin. Minulle on kerrottu useita, mm. sähköpostissa.
Minulla on tiedossa kaksi tapausta. Molemmat tosin huhupuheita, mutta väittäisin, että ei savua ilman tulta.
"Huhupuheita" niitä kyllä riittää!
>>"Huhupuheita" niitä kyllä riittää!
Varsinkin luopiovalheista. Kas kun kenelläkään ei ole esittää nisstä mitään faktoja, eikö ole omituista...
"mutta väittäisin, että ei savua ilman tulta."
Haluaisitko kokeilla tuota lausetta käytännössä?
Sopiiko, että ilmoitat nimesi ja laitan huhun paikkakunnallesi kiertämään.
Haluatko koittaa miltä väittämäsi kuulostaa omakohtaisesti koettuna????????????????????
Laitatko nimesi jos annan sähköposti osoitteen? Ei mitään pelkoa. Ei suomessa väärin tutkita, koskaan. Jotkut voivat tietysti ajatella, että ei savua ilman tulta, mutta mitä siitä.
Tuli mieleen eräs tapaus, kun avioerossa TAAS kerran lyötiin insesti kortti pöytään. Prosessin jälkeen tutkija sanoi, että ei ole mitää aihetta asiassa, mutta epäilyhän jää aina voimaan.
Mitä siinä sitten muuta kuin keräät kimpsusi ja kampsusi ja muutat toiselle paikkakunnalle.
Nämä huhut liikkuvat seurakunnan sisällä.
Siis ihan uskomatonta 5% JT on pedofiilejä vanhimmat suojelevat pedofiilejä SilentLambs on ainakin kohta köyhempi ja valehtelijan maineessa.
Suomen väestössä se tekee aikuisista n. 200000 pedofiilia mikseivät he kiinnosta eli tämä on ajojahti JT kohtaan? Eli ajojahti!
Eräät hallitukset maailmalla käyttävät samaa menetelmää ja kieltävät toiminnan ja pidättävät heitä. Levittämällä valheita.