jatkaa tupakointia? tai siis on saanut jatko ajan?
mitkä
baarit
253205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
ihmees mullekki ni tietää jo etukäteen mihi voi mennä viettää baari-iltaa..
että ale bub klubi ja zoomi. mutta siis tämä ei todellakaan ole varmaa!
viimeksi kun kävin alessa, niin sinne ennestäänkin savuttomalle puolelle rakennettiin jotain isohkoa seinällistä hommelia, arvelen että se ois tupakoitsijoille tuleva osasto. varmaks en tiiä.
loossi sinne on kyhätty pystyyn. max 10 henkeä kerrallaan. köh köh.
Kerrankin päättäjiltä oikea päätös! :) Nastaa kun voi käydä baarissa ilman että vaatteet ja hiukset joka hel..... reissun jälkeen haisee "paskalle". Ei muuta ku pihalle röökaamaan ne jotka vielä haluaa jatkaa.
...viinan myyntikin voitas rajoittaa kahteen annokseen asiakas. Kun mua raivostuttaa aina noi ylivitsikkäät kännikalat. Aina on joku tallomassa varpaille, tai tönimässä niin että vaatteet on märkänä. Tai muuten vaan tunkemassa seuraan! Itse asiassa baareihin voitas ottaa vain 10 asiakasta kerralla ja ovella jaettas juomalipukkeita kaksi kappaletta.
Voi hyvää päivää holhousyhteiskunta!
Kyllähän tuohon viinan myyntiinkin on puututtava, koska terveysriski sekin on, niin asiakkaille kuin henkilökunnallekkin.
Että napostellaan ihan vaan porkkanoita ja juodaan vihreää teetä... Ja näin kaikki kukkahattutädit ja -sedät ovat onnellisia...
Niin paitsi jos minä juon viinaa sinun lähelläsi niin se viina ei mene sinun maksaasi eikä vahingoita sinun terveyttäsi. Mutta jos sinä vedät röökiä minun lähelläni baarissa niin se nikotiinin katku kyllä menee silloin minunkin keuhkoihini vaikken itse sitä haluaisi. Siinä se oleellinen ero.
ilman mitään kukkahattuja pidän tätä meille tupakoimattomille hyvänä asiana,vaikka käytännön tasolla toki vaikeuksia tulee,ottaen huomioon ajoittain arktiset olosuhteet.tykkään käydä silloin tällöin bailaamassa,mutta puhetyöläisenä pitää katsoa,milloin menee,koska ääni käheytyy pariksi päiväksi iloisen tanssi-illan jälkeen.en myöskään ole ihastunut siitä,että imen keuhkoihini tupakkamyrkkyjä tahtomattani.muissa maissakin tästä on aluksi ollut kauhea huuto ja sitten homma tasaantunut.en katso että kyse tiukkapipoisuudesta,vaan tämä on terveyskysymys.se jo helpotti,että baaritiskillä ei saa savutella.
kyllä maailma kaiken näkösiä nipoja päällään käntaa kannattais pysydellä himas ettei saa vaan röökin savuva simmuille
niin paitti että näyttää niille tupakoville ottavan varsin koville että itse joutuvatkin nyt siinä kopissa istumaan. Ei luulis kopin häiritsevän millään tavalla, vai rupeeko menee savu simmuun siinä vaiheessa ;). Nythän voi ihan samalla vetää tuplaten kaverinkin savuja keuhkoon siellä kopissa ja ihan ilmaiseksi vielä.
Olen noissa baareissa 12 vuotta pyörinyt töissä ja kyllä 9/10 iltaa saa edelleenkin kieltää ihmisiä polttamasta tiskeillä. Ei ole ollut kuin 7 vuotta aikaa mukautua ja vieläkin tulee haistattelua päälle, kun uskaltaa hommaan puuttua. Onneksi loppuu tupakointi lähes kokonaan. Kesäkuun alusta ravintoloiden on sitten otettava tiukka linja, koska tuotevalvontakeskus kyttää ensimmäiset 5kk ihan joka paikassa. Jos ravintola ei saa salatupakoitsijoita kuriin, tulee sanktioita eli sakkoja. Myös tupakoitsijat itse saavat sakot kiinni jäätyään. Toivottavasti ihmiset eivät heittäydy junteiksi ja ala niskoittelemaan. Suomalainen känniluonne kun on vähän tupannut känkkäränkkä olemaan.
teillä sit on hauskat jutut!
sehän nyt on ihan selvä että ei tuo homma tule toimimaan jos tupakalla pitää käydä ulkona.
miettikää nyt...
kuka vahtii niitä ketkä on jo maksanu itsensä sisään ja kuka käy vaan tupakalla...
ja sit tulee sitä että salakuljetetaan juomia ulos alaikäisille...ei tule toimimaan,sanokaa mun sanoneen.
niin ja saako muuten jonon ohi kävellä ne ketkä käy vaan röökillä?vai joutuuko taas jonottaa sisään...hehe...
Velhossa sitten kun siellä ei tupakoida...siellä ei ole voinut kauaa olla, alkaa silmät valumaan savun takia vettä...tai oisko se siitä karaokesta?
Medicin man:issa saa tupakoida tupakkapuolella ja sinne saa jopa viedä juomatkin mukaan, kun esim. alen koppiin ei... Entinen savuton alue on nykyään savullinen..
Ja siitä vielä, että eräs tuttu joka inhoaa tupakan käryä oli viime kesänä Ruotsissa ravintolassa jossa oli koko lattia matto ja tupakointi kielto koko ravintolassa sanoi, että mieluummin on siinä tupakan savussa kun siinä kokolattia matolle ja sohville kaatuneiden maitopohajisten drinkkien ja vessojen luona olevan erittäin voimakkaan kusen hajun seassa...
Sitten vaan miettimään monta kokolattia matollista (tai ainakin osittain) ravintolaa löytyy Hyvinkäältä... Hmm.. Monta!!!
Kaikki hajut sattuvat nenään, jos ravintolan ilmanvaihto on alun alkaen liian heikko. Tällaisissa paikoissa varmasti on ollut tuskaa vierailla myös tupakoinnin aikana. Virtsan haju vessojen luona kertoo lähinnä niiden siivoamisen tasosta. Ei virtsa haise kovin monessa tupakoimattomassa tilassa, jos siivous on ajan tasalla vrt. ruokaravintolat ja huoltoasemat. Kokolattiamatot ovat kyllä munkin mielestä aikansa elänyt sisustuskonsepti ravintoloissa. Varsinkin jos siivouksessa ja ilmanvaihdossa pihistellään, saattaa lemuja tulla.
En tosiaankaan ymmärrä miten tuo tupakointi muka estää niiden maitopohjaisten drinkkien kaatumisen sohvalle ja matoille. Onhan tuokin ikävä ilmiö mutta siihen päälle kun vielä lisätään se tupakansavu niin homma eikun pahenee. Eikä se tupakan käry myöskään siitä kusenhajusta mitenkään nautittavaa tee. Ja sitä paitti eikö ne drinkit kaadu just silloin kun pitää yrittää sen tupakan kanssa taiteilla samalla. Nyt kun kädet jää vapaaksi niin luulis tuoppienkin pysyvän paremmin hyppysissä.
Eli kun tästä lähin tupakansavu ei enää haise, niin monet vuodet tuoleille, lattialle ja sohville kaatuneet juomat tulevat hajuinen nokkaasi.
Onneksi tulee, siitä tiedän että hajuaisti on vielä tallella. Mutta eipähän mene enää nikotiini ja terva keuhkoihini tahtomattani, onneksi :).
Oli muuten just illalla uutisissa juttua että seuraava askel sitten on se että kaikilla julkisilla paikoilla tupakointi kielletään. Kiinassa se on jo kuulemma voimassa. Koskee myös ulkotiloja eli niitä terasseja muunmuassa :).
Tupakoitsijoita tämä varmaan harmittaa mutta ne jotka on oikesti allergisia tupakan kärylle ja saavat astma kohtauksen niin he ovat varmaan onnessaan siitä että ekaa kertaa elämässään hekin voivat mennä ravintolaan kuten muutkin ihmiset.
ei esiinny hyvin siivotuissa ja ilmanvaihdoiltaan asiallisissa ravintoloissa. Jos hajua esiintyy, vaihtakaa baaria. 12 vuotta (yli 80 ravintolaa) olen töissä iltaravintoloissa pyörinyt, joten jokin näkemys lienee. Tosin ne kokolattiamatot vaativat enemmän työtä kuin mitä siivousfirmoilta raaskitaan ostaa.
Juu.Nythän siellä raflassa onkin kivaa ja raikasta.... Eikä oikeestaan ketään porukkaakaan. Että meillä on kivaa. Kun vielä saisivat kiellettyä tuon viinan myynnin niin asiat olisivatkin jo suht hyvin... Ei hyvää päivää mikä holhous yhteiskunta tästä on jo nyt tullut. Mitäs kivaa viherpipertäjät seuraavaks keksii...
Tulipa muuten oltua eilen raflassa eikä vaikuttanut menoon millään tavalla tuo savuttomuus, porukkaa oli vähintään yhtä paljon kuin aiemminkin ellei jopa ennemmän. Onneksi tuo on vain hyvin pieni marginaaliryhmä jotka tästä asiasta on nostanut aivan tajuttoman metelin eivätkä kykene olemaan muutamaa tuntia polttamatta yhden illan aikana. Onneksi olette pieni vähemmistö :). Mutta nythän voitte jäädä himaan vetämään röökiä niin paljon kuin huvittaa.
porukkaa on viikonloppuna baareissa ollut,enemmän melkeinpä kuin aiemmin..! Oli mahtavaa olla baarissa kun pystyi hengittää hyvin,tanssilattialla kukaan ei törkkinyt röökillä ja aamulla hiukset ja vaatteet eivät haisseet..:)
Ihan tiedoks vaan, että te tupakoimattomat olette se vähemmistö!!!!
Tuosta asiastahan on tehty jo tutkimustakin ja noin 80% baarissa kävijöistä pitää savuttomuutta positiivisena asiana (joukossa niin itse tupakoivia kuin tupakoimattomiakin). Joten kyllä ne tupakoinnin lopettamisesta valittavat on hyvin pieni osa ja kuuluu siten siihen vähemmistöön.
olin viikonloppuna baarissa ja oli oikein mukava ilta ottaen huomioon että olen tupakoitsija ja humalassa yleensä vielä tuplaten.
ei tullut poltettua läheskään niin paljon kuin normaalisti ja ulkona käyminen ei ollut mikään ongelma.
saa nyt sitten nähdä kun talvi tulee...