Hei, onko kellään kokemuksia kyseisestä purjeveneestä?
Olemme aika aloittelevia veneilijöitä ja perheeseemme kuuluu pari lastakin. Olisiko muita kohtuuhintaisia vene-ehdotuksia?
Olemme aika aloittelevia veneilijöitä ja perheeseemme kuuluu pari lastakin. Olisiko muita kohtuuhintaisia vene-ehdotuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.pp.kpnet.fi/juha/kaupan/venelehti.html
ei sovi perheelle.mieluummin aloittevalle perheelle H-vene vaikka.vähän enemmän rahaa, hyvä vaihtoehto sunwind 26 tai fe 83.
Hei, hyvä venelehtileike. En ollut ko. veneestä edes kuullut. Aikamoinen menijä, varmasti. Vaikuttaa vahvasti siltä, että tuo on suunniteltu nimenomaan kilpaileminen mielessä. Jos käy perheen kanssa lyhyemmillä retkillä ja kavereiden kanssa kilpailemassa, tuohan on ihan loistovene. Jos taas jättää kilpailemisen ja haluaa matkamukavuutta samassa edullisessa kokoluokassa, taitaa olla parasta valita jokin näistä tällä palstalla jatkuvasti ehdotetuista veneistä, kuten nyt oma ikiehdokkaani tilava, erillisellä perähytillä ja WC-eriöllä varustettu fe741 tai edullisempi (pienempitakilainen) Fe74.
Jos ei ole kiire, niin Guy 22:ssa on erillinen perähytti ja tilaa. H:sta puuttuu vakiona kaiteet, muuten nopea ja edullinen vene. Helmsman 23 :sta olen kuullut. FinnFlyer 27 hinta kieppuu kymppitonnin molemmin puolin esim:
http://kotisivu.dnainternet.net/jannevii/
kuin myös Guy 27:n. Maxi77 kuuluu myös luokkaan. Albin Expressiä (nopein mainitsemistani, lys 1.11) saanee myös alle 10keur.
Löytyy monia muitakin alle 10keur luokassa 2 2:lle. Lys -taulukosta siinä Lys luvun 1.0:n tienoilla olevia voi tutkia:
http://www.avomeripurjehtijat.fi/vanhatsivut/lys/LysTabell2005.pdf
Tuolla oli juttua ja näköjään jopa puh.nro mistä luultavasti voit kysellä täsmätietoa:
http://www.plaanaa.com/phpBB/viewtopic.php?t=1793
http://www.plaanaa.com/phpBB/viewtopic.php?t=534