voiko lyhentää pikavippiä

voiko pikavippiä lyhentää sillä kotiin tullella laskulla ennen eräpäivää osissa ja niin että vippi on maksettu kokonaisuudessaan silloin eräpäivään mennessä? esim. 100 euron vippiä lyhentäis aina 20 eurolla kun olisi ylimmääräistä rahaa ja katsoisi että kaikki on maksettu eräpäivään mennessä. kellään onko kokemuksia?
61245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

typeryyden huippu,ei onnistu

Äänestä
  • on se tärkein juttu siinä, katsot että viitenumba on sulla oikein! ja maksat sitten erissä sehän on sitten eräpäivänä maksettu asia!

    Äänestä

mielestäni voi, koska niissä laina ehdoissa ja maksuissakin mainitaan kohta jotenkin näin:uutta lainaa voi hakea kun velka on KOKONAISUUDESSAAN maksettu takaisin, eli kyllä mä tosta saan sellaisen käsityksen että voi, mutta ei sitä 20e kannata joka toinen päivä maksaa vaan laita sivuun ja maksa vaikka 2x60 tai 3x40

Äänestä

uusavuttoman tyhmä, että tommoista asiaa täytyy ylipäätään edes kysyä.... jos on noin alkeellisella tasolla taloustiedot, niin ei tosiaankin kannata vippailla mitään....

Äänestä
  • Kertoisitko sitten minulle, kuinka asia oikeasti on?

    Tuon toimivuus nimittäin riippuu täysin siitä miten firmassa on laskutusjärjestelmä toteutettu. Viitenumero generoidaan usein laskunumeron perusteella, joten laskutusjärjestelmä yleensä liittää samalla viitteellä tehdyt maksut samaan laskuun. Kun maksusuoritusten summa sitten täsmää laskun loppusumman mahdollisten viivästyskorkojen kanssa (tai ylittää ne), lasku merkitään maksetuksi.

    Eli kysyjälle: Kannattaa tiedustella asiaa vippifirmasta.

    Äänestä

En tiedä vastausta tähän, mutta voisiko joku kertoa minulle, voinko maksaa Visa-laskuni Mastercardilla? Haittaako asiaa se, jos Mastercardinkin limiitti on täynnä?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mietin vaan kirjoitti:

voiko pikavippiä lyhentää sillä kotiin tullella laskulla ennen eräpäivää osissa ja niin että vippi on maksettu kokonaisuudessaan silloin eräpäivään mennessä? esim. 100 euron vippiä lyhentäis aina 20 eurolla kun olisi ylimmääräistä rahaa ja katsoisi että kaikki on maksettu eräpäivään mennessä. kellään onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu