max-life
Lokerointi yritys olisi turhan karkea määritelmä hänen tarinaniskijä taidoistaan, nimittäin tämä kirjoitustaidon apostoli on niin monipuolinen, että siinä syntyy jännitystä, huumoria ja vähän vakavampaakin tekstiä. Hänen maineensa tuskin tulee kiirimään S24 etusivua pidemmälle, mutta hänen luokseen löytävät nimenomaan he, jotka haluavat ajatonta ja osuvaa kerrontaa
Tarinat eivät ole pelkästään helmiä hänen rikkaan tuotannon helminauhassa. Vaan ne ovat klassikoiksi muuttuvia, ajattomia kirjoituksia, - sellaisia joiden ylle pöly ei ikinä laskeudu.
En ole koskaan jaksanut olla ihmettelemättä, kuinka Maxi saa loihdittua näppäimistöllään niinkin loistokasta tekstiä, sellaista tarinan kuljetusta -joissa päähenkilöt alkavat kerta toisensa jälkeen elämään - aivan kuin itsestään. Parhaimmillaan novellit saavat ylimääräisen piilotajuntaan läväyttävän ulottuvuuden, ja viimeistään silloin näemme että, aidon tunteellisuuden ja pinnallisen siirapin välissä on veteen piirretty viiva.
Ei ihme että lukija vaistoaa hänen olevan tosissaan, sillä hänen novellinsa pysäyttävät. Maxin kirjoitukset ovat yhdistelmä arkirealismia ja ikiomaa mielikuvitusmaailmaa. Yhteinen nimittäjä hänen kirjoituksissaan on ajattomuus.
Kuten hän kerran osuvasti minulle ilmaisi: kirjoitukseni aina kumpuavat omista kokemuksistani, sillä se on ainoa tapa jolla voin tavoittaa lukijan. En ihmettele yhtään, että hänen vankka Briggs & Sratton moottoreiden pura ja kasaa - kokemus inspiroi häntä luomaan sellaisen novelliensa timantin kuin Harley ja minä. Se on nimittäin yksi allekirjoittaneen suosikki, nyt ja aina.
Minulle hän on aina ollut niitä hakkuupalstan alkuperäisiä legendoja joista olen aina syystäkin ollut ylpeä. Kaiken tämän suitsuttamani ansion keskellä häneltä itseltään on, ikävä kyllä, useimmiten unohtunut oman hännän nostaminen, sillä siihen hänen vaatimaton persoonansa on liian väritön.
Ehdotankin että jonakin aurinkoisena arkiaamuna, kun palsta huutaa tyhjyyttään - niin kuppi kuumaa nescafeta pöydälle ja siihen viereen maksamakkaravoileipä, sen jälkeen klikkaus Maxin novellisivuille. Niin omituiselta kuin se kuulostaakin, niin juuri ehkä nämä ainekset yhdessä luovat sammaloitumattoman aikamatkan - niihin paljon puhuttuihin hyviin vanhoihin aikoihin.
Takaan että lukemiskokemuksen jälkeen allekirjoitatte saman kuin minäkin, hänen novellinsa ovat eräänlaista palstakansallisomaisuutta, siitä ei pääse mihinkään.
Äärettömällä kunnioituksella
Waffen
max-life
2
887
Vastaukset 2
- hiljattain
Maxin sivuilla. Lauseesi, (joka on Maxin kertomaa) "kirjoitukseni aina kumpuavat omista kokemuksistani" sai minut hymyilemään, kun muistin hänen Kirjoituksensa "Ennustus" ;P
Olet oikeassa, tarinat ovat todella sydämellä kirjoitettuja.Henkilökohtaiset mieltymykset minulla kallistuvat hiukan eri materiaaliin kuin tuohon ”ennustukseen”, ei sillä, ettei se olisi hienosti kirjoitettu. Mutta kun hänelle tulee kirjoituksissa niin sanotusti romanssin paikka, silloin maxi on kotikentällään. Erikoismaininnan ansaitsi varmasti jokainen hänen novellinsa.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501168- 16815
- 68732
- 63725
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69678Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434- 16421
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 33398
- 35389
- 31389