max-life

max-life

Lokerointi yritys olisi turhan karkea määritelmä hänen tarinaniskijä taidoistaan, nimittäin tämä kirjoitustaidon apostoli on niin monipuolinen, että siinä syntyy jännitystä, huumoria ja vähän vakavampaakin tekstiä. Hänen maineensa tuskin tulee kiirimään S24 etusivua pidemmälle, mutta hänen luokseen löytävät nimenomaan he, jotka haluavat ajatonta ja osuvaa kerrontaa
Tarinat eivät ole pelkästään helmiä hänen rikkaan tuotannon helminauhassa. Vaan ne ovat klassikoiksi muuttuvia, ajattomia kirjoituksia, - sellaisia joiden ylle pöly ei ikinä laskeudu.

En ole koskaan jaksanut olla ihmettelemättä, kuinka Maxi saa loihdittua näppäimistöllään niinkin loistokasta tekstiä, sellaista tarinan kuljetusta -joissa päähenkilöt alkavat kerta toisensa jälkeen elämään - aivan kuin itsestään. Parhaimmillaan novellit saavat ylimääräisen piilotajuntaan läväyttävän ulottuvuuden, ja viimeistään silloin näemme että, aidon tunteellisuuden ja pinnallisen siirapin välissä on veteen piirretty viiva.

Ei ihme että lukija vaistoaa hänen olevan tosissaan, sillä hänen novellinsa pysäyttävät. Maxin kirjoitukset ovat yhdistelmä arkirealismia ja ikiomaa mielikuvitusmaailmaa. Yhteinen nimittäjä hänen kirjoituksissaan on ajattomuus.

Kuten hän kerran osuvasti minulle ilmaisi: kirjoitukseni aina kumpuavat omista kokemuksistani, sillä se on ainoa tapa jolla voin tavoittaa lukijan. En ihmettele yhtään, että hänen vankka Briggs & Sratton moottoreiden pura ja kasaa - kokemus inspiroi häntä luomaan sellaisen novelliensa timantin kuin Harley ja minä. Se on nimittäin yksi allekirjoittaneen suosikki, nyt ja aina.

Minulle hän on aina ollut niitä hakkuupalstan alkuperäisiä legendoja joista olen aina syystäkin ollut ylpeä. Kaiken tämän suitsuttamani ansion keskellä häneltä itseltään on, ikävä kyllä, useimmiten unohtunut oman hännän nostaminen, sillä siihen hänen vaatimaton persoonansa on liian väritön.

Ehdotankin että jonakin aurinkoisena arkiaamuna, kun palsta huutaa tyhjyyttään - niin kuppi kuumaa nescafeta pöydälle ja siihen viereen maksamakkaravoileipä, sen jälkeen klikkaus Maxin novellisivuille. Niin omituiselta kuin se kuulostaakin, niin juuri ehkä nämä ainekset yhdessä luovat sammaloitumattoman aikamatkan - niihin paljon puhuttuihin hyviin vanhoihin aikoihin.

Takaan että lukemiskokemuksen jälkeen allekirjoitatte saman kuin minäkin, hänen novellinsa ovat eräänlaista palstakansallisomaisuutta, siitä ei pääse mihinkään.



Äärettömällä kunnioituksella


Waffen

2

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiljattain

      Maxin sivuilla. Lauseesi, (joka on Maxin kertomaa) "kirjoitukseni aina kumpuavat omista kokemuksistani" sai minut hymyilemään, kun muistin hänen Kirjoituksensa "Ennustus" ;P
      Olet oikeassa, tarinat ovat todella sydämellä kirjoitettuja.

      • Henkilökohtaiset mieltymykset minulla kallistuvat hiukan eri materiaaliin kuin tuohon ”ennustukseen”, ei sillä, ettei se olisi hienosti kirjoitettu. Mutta kun hänelle tulee kirjoituksissa niin sanotusti romanssin paikka, silloin maxi on kotikentällään. Erikoismaininnan ansaitsi varmasti jokainen hänen novellinsa.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      289
      3547
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      42
      2537
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      84
      2130
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1983
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1872
    6. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      31
      1667
    7. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      129
      1504
    8. Tulli ja Poliisi HAZMAT-suojauksin varustettuna omakotitaloa tutkimassa.

      Todennäköisesti kysymyksessä huumelaboratorio, jossa käsitellään tappavia ja vaarallisia kemikaaleja. Tulli ja poliisi
      Savonlinna
      21
      1223
    9. Nainen sä olet

      Ihailtava ihminen siinä mielessä että teet miten sydän käskee ja toisaalta taas pidättäydyt kaikesta. Pakenet ja lähest
      Ikävä
      65
      1167
    10. Oho! Martina Aitolehti uhoaa ex-mies Esko Eerikäiselle: "Sata tonnii, niin..."

      Martina Aitolehti pitää ex-miehensä Esko Eerikäisen kanssa Martina & Esko podcastia. Pariskunta on ollut naimisissa ja h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1151
    Aihe