Bush sai kuin saikin 100 miljardia dollaria rahaa sotimniseen ja ilman aikatauluja! : http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/6688973.stm
Bush voi nyt hyökätä vapaasti Iraniin eli sota laajenee. Tapahtumat alkanevat jo kesäkuussa. Kyllä himottaisi tietää, mikä tieto käänsi kongressin demokraattien päät. :)
Bush voi nyt hyökätä vapaasti Iraniin eli sota laajenee. Tapahtumat alkanevat jo kesäkuussa. Kyllä himottaisi tietää, mikä tieto käänsi kongressin demokraattien päät. :)
Vastaukset 13
Vanhimmat
Poliittisia lehmänkauppoja, eihän tuo demokraattien ensimmäinen ehdotus rahoituksesta vetäytymisaikataulua vastaan, ollut kuin kaupankäyntikeino.
Nyt kaikkialla Irakissa tapahtuu sitten se, mitä on tapahtunut jo Fallujassa ja Tsetseniassa.
Eli kaikki, se vähä mitä vielä on jäljellä, tuhotaan, rakennukset, myös Bagdadissa, pommitetaan maan tasalle, jotta vastarintataistelijoilla ei ole piilopaikkoja.
Todennäköisesti miljoonia irakilaisia pakolaisia lisää, satoja tuhansia irakilaisia kuolleita lisää, siihen jo yli miljoonaan kuolleen joukkoon.
Ja Eurooppa on hiljaa kuin k*si sukassa, ja odottaa vaan pääsyä saaliinjaolle.
Hävettää olla eurooppalainen.
> Eli kaikki, se vähä mitä vielä on jäljellä, tuhotaan, rakennukset, myös Bagdadissa, pommitetaan maan tasalle, jotta vastarintataistelijoilla ei ole piilopaikkoja.
Ei se tuhoaminen ole tavoite. Rakennusten pommittaminen johtuu siitä, että vastustaja käyttää niitä linnoituksinaan ja ampuu niiden suojista. Vieläpä niin, että siviilit ovat vielä sisällä. Se on ihmiskilpisotaa omaa kansaa hyväksi käyttäen.
> Ja Eurooppa on hiljaa kuin k*si sukassa, ja odottaa vaan pääsyä saaliinjaolle.
> Hävettää olla eurooppalainen.
Eikä hävetä. Onhan tuossa kohtuullinen hajurako eli Atlantti välissä. Eikä EU ole saaliinjaolle pyrkimässä. Tietääkseni EU ostaa öljyä Irakista ja Iranista maailmanmarkkinahintaan.
Syy tuohon 100 miljardin dollarin sotarahaan ilman aikatauluja täytyy olla merkittävä eikä se varmaankaan liity Irakiin. Kysymys täytyy olla Iranista taikka Iranista ja Syyriasta yhdessä. Elikkä Venäjä ja Kiina ovat aseistaneet näitä maita hyökkäysaseilla, erityisesti pitemmän matkan maasta maahan ohjuksilla, joiden tarkkuus riittää täysosumaan Israelin parlamenttitaloon. Koska Iran politiikallaan suorastaan pakottaa USAn hyökkäämään sen ydinrikastuslaitoksiin, on mahdollista, että Iranille tai Syyrialle on jo toimitettu ydinkärkiä näihin ostamiinsa ohjuksiin. Silloin kaikki alueen suurkaupungit ovat tuhoutumisvaarassa, erityisesti Tel Aviv.
Tuollainen tausta olisi täysin riittävä syy USAn demokraattien täyskäännökseen ja 100 miljardin dollarin sotakassaan ilman aikataulurajoituksia.
kiitos. Venäjä möi puolustukseen tarkoitettuja aseita.
Terv. Ivanof.
> Venäjä möi puolustukseen tarkoitettuja aseita.
Venäläinen toimittaja Ivan Safronov, joka murhattiin kotitalossaan Venäjällä näiden tietojen vuoksi, raportoi Venäjän myyneen tai aikovan myydä seuraavia aseita Iranille ja Syyrialle: http://www.iht.com/articles/ap/2007/03/06/europe/EU-GEN-Russia-Journalists-Death.php
Iran:
Tor-M1 maasta-ilmaan ohjuksia
S-300 maasta-ilmaan ohjuksia
Syyria:
Suhoi Su-30 hävittäjiä
RSS-40 Iskander maasta-maahan ohjuksia
Mikoyan MiG-29 hävittäjiä
Pantsyr-S1 maasta-ilmaan ohjuksia
Noista hävittäjät ja Iskander-ohjukset ovat hyökkäysaseita.
Iranin väitetään myös yrittäneen ostaa Iskandereita 2005, mutta Venäjä ei olisi myynyt niitä: http://fi.wikipedia.org/wiki/SS-26_Stone
Iranilla on myös omaa ohjustuotantoa, mm maasta-maahan ohjuksia aina 2100 km saakka.
Julkisesti tiedettyjen aseostosten lisäksi on oletettava ainakin saman verran salassa pysyneitä ostoksia, joten mitä luultavimmin eo lista on varsin vajaa.
On se tosiaankin törkeetä, että iran ja irak haluaa aseistaa itseään venäläisellä kalustolla! Eivätkä kysyneet usan lupaa, voitko kuvitella?
Pitäisi kyllä avosylin ottaa vastaan jenkkien kranaatit ja ammukset! Nyt vaikeutetaan jenkkien sotatoimia ihan tahallaan. Kyllä amerikkalaistenkin pitää saada isännöidä maailmalla ihan rauhassa jos ne haluaa. Mitä on tapahtunut vapaudelle?
Voi saakeli, toivottavasti tulevat järkiinsä arabimaissa ja luovuttavat öljyvarantonsa ihan vapaaehtoisesti jenkeille. Bensan hintakin on pysynyt ihan kohtuullisena.
Ei sotaa Iraniin.
Miksi ei? Iranilaisethan ovat aikamoisia pönttöpäitä. Ei ne osaa asioitaan hoitaa. Ne kuluttaa aikansa islmistiseen hihhulointiin. Se olisi oikeastaan jo sopiva syy sotaan. Mun mielestä islamisteilta pitää viedä öljyt ja maat. Ja jenkkien pitäis ne kylmästi ottaa vaikka neutronipommilla. Ja sodasta yleensä: Sota inhimillisen älyn ja henkisyyden korkein aste. Sodilla on eniten tehty hoistoriaa. Rauhan ajat ovat moraalisen rappion eli vihreiden, narkkareiden ja kettytyttöjen aika. Sotatilassa ne eivät uskaltaisi esittää julkisesti typeryyksiään.
Koska Yhdysvallat tukee jo nyt Israelia ja
Libanonin hallitusta,Bushin roskajoukko hyökkääkin kohta Syyriaan.Mutta eivät porvarit
voita sosialisteja sodassa,eivät edes Lähi-idässä.
Suurvalta puhuu ja vie meitä kohti määräämäänsä absoluuttia. Se ei saa valtaa ja öljyä sotimatta. Mutta Kiinakin on tulossa. Niillä aika paljon porukkaa. Sitä jenkit ei saa kuriin ilma Euroopan, Intian ja Venäjän apua jos lähtee kokeilemaan onneaan. Vähitellen Venäjäkin joutuu valisemaan puolensa. Nyt pelaa vähän likapeliä. Mutta ne ostelee mersuja. Se kertoo mistä tuuli Venäjälläkin puhaltelee. Lännestä kaikki hyvä Venäjällekin tulee.
kasvaa kun lukee näitä teoksia. En ole siis kaikkien
tyhmin...
Buahahahahaaaaaaaaa
neokonservatiivit! he.
pressanne lentää vittuun!
Oletkin varmasti huomannut ettei siellä järkisyiden mukaan edetä näissä asioissa. Carterkin on tuominnut
nykyisen v-talon törttöilyn maailmalla.
Eniten olen kuitenkin pahoillani amarikan kansan puolesta joka lähettää poikansa kuolemaan öljy-yhtiöiden ja asetehtailijoiden edun nimissä.
Ei ihme että bushin kannatus hiipuu..mutta aina tulee tietysti tilalle uusia.
Jimmy Carterillahan on ulkopolitiikassa sosialistinen maailmankatsomus.
Sen sijaan enemmistö amerikkalaisista suunnittelee
nyt uusia mielenosoituksia,koska Bush sai
lisää rahaa miehitysarmeijalle eikä
halua poistua Lähi-idästä.Näin ollen
Lähi-idän kriisi pahenee huomattavasti
jo lähipäivinä.
Vain SIELUNLAKI ja sosialismi!