onko kenelläkään muulla päässyt esim.rotta kompostiin? kuinka umpitiivis laitos pitää olla että tällaiselta riesalta välttyy? meillä n.10 vuotta vanha kemiran talousjätteiden kompostointiin tarkoitettu kompostori,jossa muovipohja pienillä ilmastointirei´illä ja nyt siis ikäviä vieraita havaittu!
myyriä/rottia kompostissa?
10
10103
Vastaukset
- juha123
Jos rotan pää mahtuu reiästä, niin siitä se menee. Varminta kun suurimmat reiät on max 1cm x 1cm.
Jos siellä pohjalla on nyt vähän kompostia, niin sekoita se. Tunnelit tukkeutuu ja osittain maatunut komposti ei enää rottia kiinnosta. Saattaa auttaa tuo, mutta metalliverkko pienellä silmäkoolla on varmin alustassa.- rrr
Meille ilmestyi ensilumen aikaan rotta. Ovat tosi eteviä. Laitettiin myrkkypaketti mutta oli käynyt vain peittelemässä sen . Teki sen kaksi kertaa vaikka siirrettiin sijaintia välillä. Loukulla saatiin lopulta.
- Anonyymi
rrr kirjoitti:
Meille ilmestyi ensilumen aikaan rotta. Ovat tosi eteviä. Laitettiin myrkkypaketti mutta oli käynyt vain peittelemässä sen . Teki sen kaksi kertaa vaikka siirrettiin sijaintia välillä. Loukulla saatiin lopulta.
"Lämpökomposti on tuhoeläimiltä suojattu, eristetty astia, jossa keittiöjäte voidaan kompostoida niin, ettei se houkuttele rottia tai hiiriä puoleensa. Komposti tarvitsee ilmastointiaukon, mutta sekin pitää suojata haittaeläimiltä metalliverkolla, jonka silmäkoko on korkeintaan 5 mm, jotta myös hiiret pysyvät poissa."
Isoja kiviä ja kivien väliin betonia kompostin alle. Tai laattoja kompostin alle, niin että tuholaisille ei tilaa jää toimia siellä.
- ne ryökäleet
jyrsivät isommaksi muovisen kompostorin sivuilla olevia ilmarakoja (pohjassa oli metalliverkko).
Isäntä kiinnitti niiden ilmarakojen kohdalle rei-itetyt metallilevyt. Rotat ovat toistaiseksi pysyneet poissa, mutta epäilen että ne halutessaan onnistuisivat kannenkin avaamaan. Ovat nimittäin uskomattoman älykkäitä otuksia.- Janne-kompostoija
Meillä oli myös hiiriä kompostissa, kun vanha oli sellainen kuusikulmainen ja verkkopohjainen, jossa oli myös irvistävä tyhjennysluukku. Hankittiin kotitalouskätteelle L&T Lahti, eikä hiirulaisia ole sen koommin kompostissa näkynyt. Lahdessa on umpinainen rakenne ja tukeva, painavahko kansi, joten hiiret eivät pääse sisälle.
- fiksuja ovat
Meillä menivät yläkautta sisään suurina joukkoina ihan muina miehinä.
Odottivat siinä kannen vieressä ja kun menin tyhjentämään bioastiaa, niin näyttivät vain ruokakuponkeja ja sanoivat heillä olevan kaikki luvat kunnossa.
Hieman siinä epäilin ja kyselin, että miksette mene alakautta, niin hirveä älämölö alkoi ja vikinä. Pakkohan ne oli päästää sisään, mutta meinaan kyllä valittaa eviraan tai jonnekin.. - simppeliijaniin
Rotan saa pysymään poissa vain riittävän tiheällä teräsverkolla eli millin paksuisella langalla ja noin 0,75x0,75 millin silmäkoon verkolla.
Joten vuoraa kompostisi alapohja verkolla estääksesi rottien ja myyrien käynnit.
Toki mitä vähemmän ruokajätteitä kompostiisi laitat sen vähemmän tuholaisia vierailee siinä. - Anonyymi
Lopettakaa koko touhu! Kohta ovat sisällä tai naapurissa. Naapurit soittaa sitten viranomaiset paikalle..
- Anonyymi
Meillä rotta pureskeli Biolanin kompostorin pohjan teräsverkonkin rikki. Siellä lymyili eikä kiinni saatu. Meidän kompostointi-into loppui siihen. Ruokajätteet menee siis ikävä kyllä roskiin, en halua ruokkia rottia.
- Anonyymi
Laitan uuven pihakompostorin betonilaattojen päälle, katsotaan kuinka käy.
Lämpökompostoriin ei ole rotat kajonneet.
-raksaaja(sh)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261882
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001660Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy541243Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?521121Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31988Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51883Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38807Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798