Eikö mitenkään voisi olla mahdollista vähentää kansanedustajien määrää? Pieni Suomi tuskin tarvitsee näin paljon kovapalkkaisia ihmisiä tällaisiin virkoihin. Suurin osa kansanedustajista ei tee yhtä kovaa työtä kuin tavallinen palkallinen, mutta palkka on silti parempi. Töistäkin lähdetään kotiin milloin vain ja istunnoista voi olla pois. Harvasta työpaikan palaveristä voi olla poissa noin vaan. Eduskunta on ihmeellinen suojatyöpaikka.
Kansanedustajien määrän vähentäminen
........
8401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Aina mahdollista ...
duuni, sinne pääsee ihan kuka tahansa jolla on rohkeutta täytyy olla monipuolista osaamista ja asiatietoa, kyllä se on helposta työstä kaukana.
Ja tuo vähentäminen on helppoa ...
Kansanedustajan työ on slurkkien paratiisi.
Siitä saa sellaiset rikkaudet ja mammonan että ei mitään rajaa. Eikä sinne juuri muut enää pääsekään kuin rikkaat.
Kuka teistä olisi valmis uhraamaan 100000 euroa työnhakuun, pyrkimyksenä päästä vaikka nykyiseen työhönne? Ei kukaan, mutta jos siellä aukenisi taivas ja runsauden sarvi jossa ei tunneta mitään taloudellisia rajoja niin sitten kukin lakaisi harkita.
kommentoimaan!!
Miten helvetissä julkisuus pätevöittää kansanedustajan tehtävään. En ainakaan itse ole syyllistynyt jonkun julkkuhempukan äänestämiseen.
Niitä vähennetään...
Suurin osa edustajista ei oikeasti tee neljänä vuotena yhtään mitään noin niinkuin työmielessä. Raha juoksee ja muut edut päälle. Ja kesät ollaan kuin ellun kanat.
EU aikana ja nyky Suomessa voi vähintäin puolet edustajapaikoisa lakkauttaa. Työt ja työmoraali pitää eduskunnassa organisoida uudelleen. Työtä pitää tehostaa ympärivuotiseksi ja turhat etuisuudet tulee karsia.