Mosulissa ammuttiin eilen 15 ja tänään taas 4 mielenosoittajaa. Bagdadissa ammuskellaan öisin rajusti - hotellissa paloi ruotsalaisen toimittajan huone hetkessä räjähdysmäisesti. Puhelinlinjat eivät toimi mitta eihän palokuntaakan enää ole. Eikä mikään mukaan toimi.
Eläkeläiskenraali Gardner - tuo Irakin uusi demokraattinen hallitsija sai tämän sekasorron keskellä mielikuvituksellisen revanssin. "Jos Vietnamissa olisi sodittu niin kuin täällä tehtiin, me olisimme voittaneet". Hirttäytyiköhän Irakin tiedotusministeri siksi, että jenkki ylitti puheessaan kaikki reaalisen todellisuuden rajat ja tyrmäsi hänet omalla alallaan?
Eläkeläiskenraali Gardner - tuo Irakin uusi demokraattinen hallitsija sai tämän sekasorron keskellä mielikuvituksellisen revanssin. "Jos Vietnamissa olisi sodittu niin kuin täällä tehtiin, me olisimme voittaneet". Hirttäytyiköhän Irakin tiedotusministeri siksi, että jenkki ylitti puheessaan kaikki reaalisen todellisuuden rajat ja tyrmäsi hänet omalla alallaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyyninen tyylisi panee kysymään, tuottaako Irakin tämänhetkinen sekasorto sinulle hyvää mieltä vai pahaa mieltä?
Nautitko kenties siitä, että jo muutenkin sairaanjulman diktaattorinsa takia paljon kärsimään joutuneet, etuoikeutettujen ulkopuolelle suljetut irakilaiset joutuvat elämään juuri päättyneen sodan takia erittäin vaikeissa oloissa, vai onko pisteliäs kirjoitustyylisi vain tapasi osoittaa mielipahaasi viattomien irakilaisten vaikeuksien takia?
Lopussa ollut leikinlasku kenties itsemurhaan päätyneen tiedotusministerin kuolinsyystä on joka tapauksessa tyylirikko.Vaikka mies kuuluikin Saddamin lähipiiriin, oli hänessä kenties tahatontakin koomillisuutta, ja olisi ansainnut kunniakkaammankin tavan lähteä täältä.
Olet aikaisemmin todennut, että tämä
sota ja näin ollen myös sen siiviliuhrit ovat olleet oikeutettuja ja välttämättömiä. Tiedät tasan tarkkaan mitä mieltä minä olen kaiken aikaa ollut. Pitäisikö nyt esittämillesi kysymyksille nauraa vai pitäisikö sinun moraalista vajoamistasi itkeä - siihen en osaa vastata.
Minkä tyylilajin asiantuntija sinä muuten kuvittelet olevasi? Et ainakaan itseironian, muutenhan sinun pitäisi nauraa kippurassa Gardnerin "voitolle".
Luulisin tuntevani omat ajatukseni vähän sinua paremmin, ja niinpä toivon, ettet väitä minun kirjoittaneen sellaista, mitä ilmeisesti TOIVOISIT sinun kanssasi eri mieltä olevien kirjoittaneen.
Enhän minäkään väitä sinun kirjoittaneen muuta kuin mitä juuri nyt on ollut luettavissa.
Pyytäisin sinun antavan viitteet niihin kirjoituksiini, joissa todella kertoisin, että siviiliuhrit ovat "oikeutettuja ja välttämättömiä".
Otsikko ja päiväys, saanko pyytää?
Et muuten vastannut edellisen kirjoitukseni kysymyksiin...
mutta en viitsi vaivautua. Mutta kun väität että et nyt yhtäkkiä ja aivan yllättäen hyväksykään, pidä välttämättömänä tätä sotaa ja näin ollen (lue näin ollen) myös siitä väistämättä seuranneita ja seuraavia siviiliuhreja - niin vastaan samalla tavalla kuin edelliseen viestisi ns. kysymyksiin. En todellakaan tiedä pitäsikö näitä juttujasi ja niihin sisältyvää moraalista alasvajoamista itkeä vai nauraa.
vakavasti, kyllähän tuo goldmannin asenne ja aatosmaailma on nähty, jopa historiankirjoissa.
Epäilinkin,ettet pysty todistamaan vääriä väitteitäsi.
Onneksi sait tänne näköjään toisen samanmielisen kirjoittajan.
Yhdessä voitte, toinen toistaan tukien, heitellä herjojanne, mutta minä voin täällä sillä aikaa miettiä, ketähän se syytös moraalin alasvajoamisesta parhaiten kuvaa.
"Sokea sokeaa taluttaa, kumpikin kuoppaan lankeaa."