Adventismi on

Adventismi on se suuri Babylonian portto josta Raamatussa varoitetaan. Olkaa varovaisia, sillä taivasten valtakunta on lähellä.
7185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tuollaisen tuomion annat ja mistä olet siihen oikeuden saanut ja mikä sinun mielestäsi adventismissa on Jumalan Sanan vastaista?

Äänestä
  • Ei adventismi ole portto. Liike on liian vähäpätöinen että siitä olisi Raamatussa yhtään mitään kirjoitettu varsinaisesti tai ennustettu siitä erityisesti mitään. Siitä lakihenkisestä harhaopista on Raamatussa kirjoitettu, muttei se erityisesti tarkoita adventisteja, vaan juutalaisia, jotka yrittivät velvoittaa pakanat noudattamaan juutalaisia tapoja.

    Adventismi on piskuinen harhaoppi. Ei mitään sen kummempaa.

    Äänestä

  • Adventismin mukainen Raamatun Sanan tulkinta on vääristelyä. Siinä tulkitaan Raamattua adventismin kautta eikä adventismia Raamatun kautta.

    Äänestä

  • Liian vähäpätöistä kirjoitti:

    Ei adventismi ole portto. Liike on liian vähäpätöinen että siitä olisi Raamatussa yhtään mitään kirjoitettu varsinaisesti tai ennustettu siitä erityisesti mitään. Siitä lakihenkisestä harhaopista on Raamatussa kirjoitettu, muttei se erityisesti tarkoita adventisteja, vaan juutalaisia, jotka yrittivät velvoittaa pakanat noudattamaan juutalaisia tapoja.

    Adventismi on piskuinen harhaoppi. Ei mitään sen kummempaa.

    Adventismi on väärän juutalaisen oppia, joka ottaa Israelin aseman itselleen väärillä perusteilla.Ilmestyskirja:
    2:9 Minä tiedän sinun ahdistuksesi ja köyhyytesi - sinä olet kuitenkin rikas - ja mitä pilkkaa sinä kärsit niiltä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan ovat saatanan synagooga.

    Äänestä

  • ovat........ kirjoitti:

    Adventismi on väärän juutalaisen oppia, joka ottaa Israelin aseman itselleen väärillä perusteilla.Ilmestyskirja:
    2:9 Minä tiedän sinun ahdistuksesi ja köyhyytesi - sinä olet kuitenkin rikas - ja mitä pilkkaa sinä kärsit niiltä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan ovat saatanan synagooga.

    Löytyy parempia satuja kuin esittämäsi satukokoelma, jossa ei ole hajuakaan todellisuudesta.

    Lue kirja Suuri Taistelu niin pääset eroon omista harhoistasi, sieltä löydät vastaukset jotka valaisevat pimeimmänkin nurkan kodistasi ja uskostasi.

    Äänestä

  • satukirjasta kirjoitti:

    Löytyy parempia satuja kuin esittämäsi satukokoelma, jossa ei ole hajuakaan todellisuudesta.

    Lue kirja Suuri Taistelu niin pääset eroon omista harhoistasi, sieltä löydät vastaukset jotka valaisevat pimeimmänkin nurkan kodistasi ja uskostasi.

    Minulle riittää ihan hyvin pelkkä Raamattu. Minä en harhaoppien kirjoihin koske. Sellaista ei velvoita edes Raamattu!

    Äänestä

Eipäs olekaan, ainakaan Raamatun mielestä.

Oletko muistanut lukemasi?

Jes 1:21 Voi, kuinka onkaan portoksi tullut uskollinen kaupunki! Se oli täynnä oikeutta, siellä asui vanhurskaus, mutta nyt murhamiehet.

Uskollinen kaupunki tässä on Jerusalem, joka haureutensa tähden on portoksi tullut. Huomaa mitä apostoli Pietari sanoi aikansa Jerusalemista...

1Pie 5:13 Tervehdyksen lähettää teille Babylonissa oleva seurakunta, valittu niinkuin tekin, ja minun poikani Markus.

Petettyään liiton Jerusalem muuttui portto-kaupungiksi. Näin siinä aina käy kun koetuksissa uskollisuus muuttuu uskottomuudeksi ja maailman kanssa tehdään liittoja.

Kyllä adventisteillekin, mutta myös kaikille muillekin, on mahdollista mennä Babyloniin, jos ryhtyvät uskottomiksi ja haureellisiksi Jumalaa ja Jumalan sanaa kohtaan. Siksi onkin aina paikallaan kysyä Paavalin sanoin...

2Kor 13:5 Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta.

On ihan aiheellista tehdä seuraavakin havainto lopunajan portosta. Porttohan on alunperin ollut uskollinen vaimo, uskollinen seurakunta, mutta on luopumuksensa tähden sortunut pakanallisiin suhteisiin epäjumalien kanssa.

Ilm 17:3 Ja hän vei minut hengessä erämaahan. Siellä minä näin naisen istuvan helakanpunaisen pedon selässä; peto oli täynnä pilkkaavia nimiä, ja sillä oli seitsemän päätä ja kymmenen sarvea.

Tuo punainen peto on Rooma. Danielin kirjan neljäs, ylen hirmuinen peto(Dan7:3-7,23), ja joka Ilmestyskirjassa on samoin se merestä nouseva peto(Ilm13:1-2).

Tällä pedolla ratsastaa luopioseurakunta, eli uskoton vaimo, portto, joka maan kuninkaiden, eli maallisten hallitusten ja valtojen kanssa harjoittaa valtaa ja liittyy niihin sensijaan että pitäisi aarteensa ja sydämensä taivaassa.

Adventtikirkko ei ole koskaan pystynyt ratsastamaan Rooman vallalla, sehän syntyikin vasta vuoden 1844jKr jälkimainingeissa. Sensijaan on yksi joka sitä on tehnyt ja jonka tosiasian historian kirjoitus ympäri maailman todistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raamattunsa lukenu kirjoitti:

Adventismi on se suuri Babylonian portto josta Raamatussa varoitetaan. Olkaa varovaisia, sillä taivasten valtakunta on lähellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu