Noniiin.Olin tässä muutama päivä sitten Tampereen Onnelassa viettämässä iltaa pitkästä aikaan. Iltani jo melkein pilasi se että rokkipuolta ei enää ollut. Tilalla oli rikkaiden ja vähemmän rahaa omistavien välisen seinän rakennusprojekti. Siis todella naurettavaa. Tilat ovat muutenkin niin pienet että viihtyvyys kyllä häviää nopeasti jos ei tietysti omista tätä pimp my baari-ilta korttia, joka maksaa 300 euroa vuodessa, että pääset johonkin koppiin istumaan muiden "coolien" ihmisten seuraan.
Tampereella muutenkin on mielestäni huono baaritarjonta ja niitä on liian vähän, niin sitten vielä ihmiset erotellaan varallisuudellaan, että varmasti tuntisi nahoissaan opiskelun ihanat centin venytykset.
En ole vielä nähnyt lopputulosta (enkä varmaan ikinä tule näkemään seinän toista puolta) mutta nyt remontin aikana näytti niin huonolta. Luulen että ravintola menettää paljon asiakkaita tämän muutoksen myötä. Pääkaupunkiseudulla ymmärrän idean koska siellä se varmasti toimii jo senkin takia että Onnela on sielä niin paljon suurempi paikka jolloin "normaalia" mallia edustaville ihmisille riittää myös hauskanpitoa.
Onko kukaan muu yhtä turhautunut kyseiseen muutokseen vai olenko vain säälittävä opiskelija jolla ei vaan ole varaa maksaa 300 euroa vuodessa siitä että saa parempaa kohtelua tai jotain sinne suuntaan...?
Tampereen Onnelan uusi rikkaiden royal puoli
3
1512
Vastaukset
- Porvareille oma ravintola
En ole Onnelassa käynytkään pitkään aikaan, mutta todella harmittaa, jos sinne rakennetaan joku turhantärkeiden raharössien ja diivailevien bileprinsessasilikonitissijulkkisten vip-puoli. Olen pitänyt paikasta nimenomaan sen tilavuden vuoksi, joten aikamoinen pettymys, jos tila pienenee.
Minusta olisi järkevämpää rakentaa rikkaille ja kuuluisille kukonaan OMA baari, jossa saisivat rehennellä seteleillä ja silikonitisseillään, Vuittoneillaan ja Chaneleillaan sekä poltella kuubalaisia mielin määrin kenenkään tavallisen pulliaisen siitä häiriintymättä! Ja saisivat rikkaatkin olla omassa "kermassaan", eikä tarvitsisi astua jalallaankaan tavisten paikkoihin, joten hyöty olisi siis molemminpuolista.
Raivostuttavaa.- eipäeipä
..VIP-puolensa jos niin haluavat. Ihmisten erottelu ei niinkään haittaa; olkoot vipit omassa ylhäisyydessään, mutta oliko _pakko_ poistaa ainut hyvä asia Onnelassa? "Laajan" musiikkivariaation ansiosta ko. paikassa oli monenlaisia ihmisiä ja jokaiselle jotakin. Ilman rock-puolta Onnela saa olla ilman minua, hah!
Toivotaan, että kaikki oli pelkkää huhu-puhetta ja vanhoja osastoja vain remontoidaan.
- hetaH
Perseestähän tuollainen on, mutta onneksi tampereella on muitakin paikkoja joihin voi mennä, jos voi sulautua erilaisempiinkin mestoihin. Vaikka mulla olisikin rahaa ostaa vippi-kortti, periaatteestakaan en sitä tekisi. Ostakoon muut uskottavuutta itselleen rahalla, kun kerran tyhmiä ovat.
Sedu Koskinen on viisas liikemies, rahastaa ihmisten tarpeella olla jotain merkittävää. Hienoa jos he tulevat siitä onnelliseksi, mutta kyllä kai hekin tietävät sisimmässään ettei vippikortti tee heistä yhtään sen parempia ihmisiä kuin olivat sitä ennenkään, tai sen merkittävämpiä kuin ovatkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833338
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442777Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742316- 612288
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512221Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162206Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202007Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv211993- 621934
- 961790