Veronkiertoa vai ei?

Veron ero

Esimerkki todellisesta elämästä:

Tarjouksessa suuri ja kaikkien tuntema autoliike pyytää autosta 18000 euroa, ja arvottaa osamaksuksi tarjottavan vaihdokin 10000 euroon. Kauppakirjoja tehtäessä homma meneekin niin, että auton myyntihinnaksi kirjataan "arvonlisäveroteknisistä" syistä 17000 euroa, ja vaihdokin arvoksi vastaavasti 9000 euroa. Kuluttajalle erotus on sama, niin myös autoliikkeelle, mutta ei ilmeisestikään arvonlisäveroa perivälle valtiolle.

Onko menettely lainmukaista, vai onko kyseessä laiton veronkierto? Kaipailisin asiantuntevia vastauksia.

7

1075

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sjfsjflsjf

      Ei tuossa minusta mitään arvonlisäverokikkailua ole, autoliikkeen nettoalvihan (myynti ./. osto) on kummassakin tapauksessa sama. Epäilen ennemminkin sitä, että autoliike ei halua arvostaa vaihtoauton ostoarvoa liian korkealle, koska todennäköisesti myy sen tuota 10000 euroa halvemmalla.

      • Pari tuttuani ovat auton vaihdon jälkeen käyneet liikkeessä katsomassa, minkälainen hintalappu heidän vanhaan autoonsa on laitettu. Hintalapussa oli 1000-1400 euroa korkeampi kuin mitä liike oli niistä hyvittänyt.


    • Petterixx

      marginaaliverotuksesta:

      Käytettyjen tavaroiden jälleenmyyntiin sovelletaan erityistä arvonlisäverolain (1501/1993) 79 a - 79 k §:ssä säädettyä marginaaliverotusmenettelyä. Menettelyn tarkoituksena on poistaa käytettyjen tavaroiden kaupasta kaksinkertainen verotus. Kuluttajan ostaessa tavaran uutena sen ostohintaan sisältyy myyjän suorittama arvonlisävero. Kun kuluttaja myy tavaran myöhemmin käytetyn tavaran kauppiaalle, tavaran hintaan sisältyy sen oston yhteydessä maksettu arvonlisävero siltä osin kuin tavaran arvoa ei ole kulutettu. Tämä piilevä arvonlisäverokustannus ei ole vähennyskelpoinen kauppiaalle. Kun kauppias myy tavaran edelleen, hän joutuisi ilman erityissääntelyä suorittamaan veroa koko myyntihinnasta. Tavara tulisi tällöin verotetuksi osittain kahteen kertaan.

      Marginaaliverotusmenettelyssä kauppias voi käyttää veron perusteena myynti- ja ostohinnan välistä voittomarginaaliaan tavaran myyntihinnan sijasta. Menettelyä ei kuitenkaan voida soveltaa tavaroihin, jotka kauppias on maahantuonut yhteisön ulkopuolelta. Koska Ahvenanmaata pidetään arvonlisäverotuksessa kolmantena alueena, marginaaliverotusjärjestelmää ei voida Ahvenanmaan maakuntaa koskevista poikkeuksista arvonlisävero- ja valmisteverolainsäädäntöön annetun lain 17 §:n mukaan soveltaa käytettyihin tavaroihin, jotka maahantuodaan Ahvenanmaalle muualta Suomesta tai muista jäsenvaltioista, eikä tavaroihin, jotka viedään Ahvenanmaalta muualle Suomeen tai muihin jäsenvaltioihin.

      • Veron ero

        olisin kiitollinen jos nyt rautalangasta vääntäisit soveltaen tätä lakiklippiäsi esittämääni esimerkkitapaukseen. Siis mainittu toiminta voi olla jonkinlaista laillista verosuunnittelua?


      • Eikö mainitsemasi myynti- ja ostohinnan erotus tarkoita saman auton hintoja? Eikä siis alkuperäisen kysyjän esittämää uuden auton myyntihinnan ja käytetyn auton ostohinnan erotusta?


    • Veron ero

      Autoliikkeeltä asiaa vielä kyselin ja heidän mukaansa menettely on nimenomaan verottajan toivomus.

    • ja veroprosenttia

      Pienentävät tappiopotentiaalia siltä varalta että vaihtoauto ei mene kaupaksi ainakaan toivotulla hintatasolla.

      Jos uuden auton sisäänostohinta ollut 16000 euroa, nyt joudutaan maksamaan alv vain 1000 euron voitosta. Vaihtoauton alv määräytyy sitten sen mukaan mikä hinta siitä todella saadaan, pahimmillaan 0 mutta käytännössä ainakin 1000.

      Listahintamenettelyssä jouduttaisiin maksamaan alv heti 2000 eurosta ja vaihtoauto on täydellinen jokeri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      804
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      586
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      492
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe