Nenäsumutteista kuiva kurkku

maallikko¨

Hei!
Olen siitepölyallergikko, ja nenäsumutteet (Nasonex, Flixonase) vievät ääneni käheäksi ja kurkun rutikuivaksi. Tarvitsen ammatissani jatkuvasti tervettä ja kuuluvaa äänenkäyttöä, joten nyt alkaa olla tuskaiset ajat.

Onko muilla sumutteiden käyttäjilä vastaavia oiereita? Mitä tulisi tehdä? Allergialääkärini vain vaihtoi sumutetta (edellämainitut), kun mainitsin kuivuudesta. Eipä auttanut. Neäkannua käytän poistamaan kuonan nenästä aamuin illoin.

4

5793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aäölksjökjg

      ei ainoastaan kurkku kuivanut, vaan mulle tulee ihan kipeäksi! Rhinocort on sellainen, jossa ei ole noita ärsyttäviä aineosia, se on kuin melkein vettä vain. Vaatii kyllä reseptin.
      Toinen juttu mitä voisit kokeilla on kurlaus kun aine tuntuu valuvan nieluun, esim. 5 min. päästä lääkkeen otosta, seuraavan kerran 15 min. kuluttua jne. Noin saa ainakin vähennettyä sitä ärsyttävää tunnetta nielussa.
      Apteekissa on myös Nasaleze niminen valmiste, joka ei sisällä mitään ärsyttäviä aineita. Se tekee mekaanisen suojakalvon limakalvoille. En ole vielä itse kokeillut. Siitä ei ainakaan haittaa pitäisi olla.

      • koivu Birch

        Minulle tuntuu Glinor sopivan parhaiten.
        Ei kuivu eikä kurkku kipeä.
        aamuin illoin ja hyvin menee.voi ottaa 4 kertaa vrk jos tarve.


    • tekee

      Nasonex äänen käheäksi, se johtuu käsittääkseni sen sisältämästä kortisonista ja inhaloitavien astmalääkkeiden käyttäjillä on usein sama ongelma.

      Juo kunnolla pari kertaa Nasonexin oton jälkeen. Vaikka 5 min päästä ja uudelleen esim vartin päästä. Niin saat huuhdottua ainakin enimmät kortisonit kurkusta pois ja käheys voi vähentyä. Itse otan usein Nasonexin aamulla ennen aamupalaa niin tulee siinä syödessä huuhdottua kurkku ja ruokatorvi.

      • ........

        Nasonex on sumute, joka on rypsiöljypohjainen, jolloin se sopii useimmille. Muut sumutteet on tehty kemiallisesti, joten ne useinmiten kuivattavat limakalvot. Käytin jotakin sumutetta 18 -vuotiaana (n. 15 vuotta sitten), joka sai perunan maistumaan metalilta. Tosi kiva juttu ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      224
      6979
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1259
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1052
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      847
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      804
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe