päivähoitolaskuri

laskuri löytyi netistä (useimmilla kunnilla käytössä),syötin sinne eri lukuja,perheen koosta/tulosta jne jne..
tulin siihen tulokseen,että jos jonkun pitäisi nousta "kapinaan",niin kyllä nyt väärä porukka on liikkeellä.
kannattaa käydä katsomassa ja katsoa kuinka tehokas "progressio"siellä on kun tulot nousee.......

kommenttia kiitos
31032
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

sitä kapina osuutta?
800 euron tulot ovat köyhyysraja.

0-maksuluokan saa kun tulot ovat 920 ja jotain päälle ei muista tarkasti.

Eli silloin kun on jo putoamassa köyhyysrajalle tulee kunta vastaan, koska päivähoitomaksut maksaisi muuten saman kunnan sosiaalipuoli, niin se vasta turhuuden turhuus ja kallista olisi pyörittää sitä samaa jo kertalleen tarkastettua taloustilannetta kunnan sisällä ihmiseltä toiselle.

Äänestä
  • laitoin sinne laskuriin eri tulotasoja(800,1200,1600,2000e jne),sitä tarkoitin.esim jos on keskituloinen niin maksut ovat todella kalliita suhteessa vähemmän ansaitsevaan.että jos jonkun pitäis lähtee kapinaan niin se on keskituloinen tai paremmin ansaitseva!

    Äänestä

  • jos ei ymmärtäny kirjoitti:

    laitoin sinne laskuriin eri tulotasoja(800,1200,1600,2000e jne),sitä tarkoitin.esim jos on keskituloinen niin maksut ovat todella kalliita suhteessa vähemmän ansaitsevaan.että jos jonkun pitäis lähtee kapinaan niin se on keskituloinen tai paremmin ansaitseva!

    kyllä niillä köyhyysrajalla keikkuvilla on ihan syytäkin saada 0-luokka.

    ja kunnilla on lain mukainen velvoite järjestää jokaiselle haluavalle päivähoitopaikka.

    nyt kaatuu huonosti hoidetut kuntataloudet kupperis keikkaa.

    Vantaa rakensi miljoonien tennistasanteen samaan aikaan kun hirmuinen määrä lapsia jäi vaille päiväkotipaikkaa. Yksi äiti vei asian oikeuteen ja voitti, koska menetti työpaikan kun ei saanutkaan päiväkotipaikkaa lapsilleen.

    jotenkinhan tuo tulisi ratkaista, mutta ei rokottamalla niitä asiaan aivan viattomia köyhien perheiden alaikäisiä lapsia, kun eivät edes voi itseään oikein puolustakaan.
    se, että ne lapset ovat köyhiä ei niitä huononna, ihanania ja mukavia pieniä ihmisiä, voin ja uskallan sanoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuntaa antava kirjoitti:

laskuri löytyi netistä (useimmilla kunnilla käytössä),syötin sinne eri lukuja,perheen koosta/tulosta jne jne..
tulin siihen tulokseen,että jos jonkun pitäisi nousta "kapinaan",niin kyllä nyt väärä porukka on liikkeellä.
kannattaa käydä katsomassa ja katsoa kuinka tehokas "progressio"siellä on kun tulot nousee.......

kommenttia kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu