Miten etenen tyttöni kanssa?

Äiti:

Hei, minulla on 15-vuotias tyttö joka on todella ylivilkas, niin pahasti, että se käy perheenjäsenten ja tytön kavereidenkin hermoille.
Tyttö kokoajan heiluttaa jalkojaan, koputtaa ynnämuuta vastaavaa. Hänen koulumenestykensä on TODELLA heikko, on luki- ja kirjoitushäiriötä.. Liikehdintä on kömpelöä; lasit kaatuu jne..

Kerran kävimme yksityisellä lääkärillä, muttei asia sieltä minnekkään edennyt.
Tyttö käy myös terapeutilla ahdistuksen takia, mutta mistä löytyisi apu tähän keskittymishäiriöön? Kaikki luontaistuotteet on koluttu, mutta mistään ei ole vielä apua löytynyt..

4

1275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneton isoäiti

      Hei Äiti
      Olen itsekin sellaisen nuoren aikuisen äiti, jolla on lapsuudesta saakka ollut keskittymishäiriö. Koulumenestys oli mitä oli-mikään ei kiinnostanut.
      Murrosiässä sitten löytyi kiinnostuksen kohteet:naiset ja autot-ja sitten onkin kaikki mennyt päin helv...näpistyksiä, varkauksia, pahoinpitely, josta ehdollinen vankeustuomio.vakituista työtä ei ole ja nyt sitten täysin holtittoman rahankäytön ansiosta jatkuva ulosmittaus...
      Viimeisin harmi on nähdä mitä tällainen isä vaikuttaa lapsen (8kk) elämään.Mielestäni tällaisen henkilön, joka ei pysty hoitamaan edes omia asioitaan- ei pitäisi sallia antaa olla lapsen holhoojana vaikka fyysinen isä onkin.
      Siis kaiken kaikkiaan- läheisen elämä on vaikeaa tälläisten ihmisten kanssa,tuntuu ettei mikään asia suju niinkuin pitäisi,on vain ainainen huoli, harmi, häpeä....

      • Kasmira

        Hei,
        meillä on 14-vuotias adhd-poika, jolla tehty diagnoosi vuosi sitten. Oireet ovat aivan samoja kuin tytölläsi. Saimme Concerta-lääkityksen, joka on helpottanut elämää. Toki vaikeaa on vieläkin, mutta lääkkeestä on iso apu. Varaa aika koululääkäriltäsi ja pyydä häneltä lähete paikkakuntanne sairaalaan neurologian polille. Me ainakin läksimme sitä kautta liikkeelle.Voimia!


    • biologi

      Joillakin vastaavista ongelmista kärsivillä on ollut apua verensokerin pysyvästä laskemisesta alemmalle tasolle. Terveyden kannalta siitä ei ole haittaa elimistö osaa tehdä sen määrän sokereita, minkä aivot tarvitsevat. Kannattaisi varmaan kokeilla, jos tilanne on noin hankala. Verensokerin laskeminen ei toki auta kaikkia, mutta palstalla www.karppaus.info on useita henkilöitä, joille ruokavalion muutos oli iso apu.

      • biologi

        Ylivilkkauteen on myös runsaasti erilaisia lääkkeitä. Yleensä pahinta on jos ei tehdä mitään. Lapsi alkaa lääkitä itseään viinalla tai huumeilla hiljentääkseen päänsisäisen kihinänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe