Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Sinkki ja herpes

Hei. Tällä palstalla moni on kertonut saaneensa sinkistä helpotusta herpekseen. Kertoisitteko, että minkä nimisiä valmisteita käytätte: Minkä nimisiä tabletteja sisäisesti ja minkä nimistä voidetta rakkuloihin?

Käytättekö samaa sinkkivoidetta kuin vauvan ihonhoidossa käytetään, vai myydäänkö apteekissa jotain toisenlaista?

Kertokaa myös, jos olette todenneet, että sinkki ei mitenkään vaikuttanut vaivaanne.

Kiitos vastauksista.
56532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä kokeilin tos edellisten menkkojen aikana, ku tuli pari pientä rakkulaa lisää, ni laitoin niihin aamuin illoin sitä sinkkipastaa.. varmaan n.5päivän ajan.. ja kyl ne rakkulat hävis aika nopee eikä jättäny mitään haavaumaa.. ne toisin sanoen kuivu pois..
Sitä en sit tiedä et voiks sitä suoranaisesti limakalvoille laittaa jos ne siihen kohtaan sattuu ne rakkulat.. mul oli meinaan siinä melkee nivusen kohdalla ne...

Äänestä

Mnä olen syönyt vuoden alusta Kelasin Zn Sinkki tabletteja.
Ohjeessa sanotaan: 1 tabletti päivittäin, mutta olen syönyt 2 päivässä.
Kahden kuukauden käytön jälkeen ei rakkoja ole ilmestynyt.
Aiemmin joka kahden viikon välein.
Auttaako tabletit vai usko niihin,
ihan sama minulle.
On ilo olla oireettomana näin kauan.
Kohta kolme kuukautta. Suosittelen kokeilemaan.

Äänestä

Käytän samaa sinkkipastaa jota käytetään vauvoillekin.

Äänestä

Taidanpa siis käydä ostamassa sekä tabletteja että voidetta.

Aika lupaavaa, kun kukaan ei ainakaan kertonut, että sinkki ei olisi vaikuttanut...

Äänestä

Huuliherpes on paranemassa, kun aloitin sinkin käytön. En ole edes varma oliko huulessani herpes, mutta joka tapauksessa sinkistä oli apua. kolme kuukautta yhtäjaksoisesti vaivannut "mustelma" ja kuultavat kellertävät pisteet vieressä?

Onko kellään muulla ollut vastaavia oireita?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyviä kokemuksia? kirjoitti:

Hei. Tällä palstalla moni on kertonut saaneensa sinkistä helpotusta herpekseen. Kertoisitteko, että minkä nimisiä valmisteita käytätte: Minkä nimisiä tabletteja sisäisesti ja minkä nimistä voidetta rakkuloihin?

Käytättekö samaa sinkkivoidetta kuin vauvan ihonhoidossa käytetään, vai myydäänkö apteekissa jotain toisenlaista?

Kertokaa myös, jos olette todenneet, että sinkki ei mitenkään vaikuttanut vaivaanne.

Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu