ajella omilla mailla polttoöljyllä.
Ajattelin kun veneistäkin loppuu veroetu eli dieseliä tankkiin.
Ajattelin kun veneistäkin loppuu veroetu eli dieseliä tankkiin.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ei saa
perusteluja vai omasta päästäkö tempaisit.
Perustelut löytyvät suoraan laista. Laki polttoainemaksusta 30.12.2003/1280, 5 §:
"Polttoainemaksu on suoritettava riippumatta siitä, miten ja missä ajoneuvoa käytetään."
Tämän pitäisi olla selvää tekstiä.
http://www.finlex.fi/
Lisätietoja löytyy vaikka www.ake.fi
"Jos polttoainemaksu tulee määrättäväksi ajoneuvosta, joka ei ole rekisterissä, ajoneuvo katsotaan kuuluvaksi siihen ajoneuvoluokkaan, johon se laatunsa perusteella lähinnä kuuluisi, jos ajoneuvo rekisteröitäisiin".
Eli jos ajaa autoa löpöllä, samat sanktiot tulee olipa auto kilvissä tai ei, tiellä tai tien ulkopuolella. Teollisuusalueilla tai työmailla kilvettömillä kuorma-autoilla löpöllä ajaneet ovat joutuneet maksamaan tästä tietämättömyydestä 10000 eur suuruusluokkaa olevia mätkyjä.
kuin että helvettiin koko EU. Vaikka minulla ei ole koskaan ollut ja tuskin koskaan tulee olemaan yhtäkään diesel-moottoria taloudessani.