Onko muiden riesaksi ilmestynyt valtava joukko marjaluteita? Syreenit täynnä ja nuput syötynä. Eilen huomasin että myös norjanangervopensaissa näitä pirulaisia näyttää olevan aivan liian paljon. Imevät kuulema kasvin ravinteet itseensä jolloin kasvi nääntyy.Ainakin syrenit taitaa jäädä ilman kukkia tänä kesänä sillä lähes kaikki nuput roikkuu surulisesti tummentuneina alaspäin. En tiedä tehoaako myrkyt joten olen pyydystänyt näitä vesiastiaan (eivät meinaa hukkua)ja kaatanut sitten asfaltille ja polkenut hengiltä...
Vastaukset 12
- veteen
just tultiin pojan kans syreenipuskasta, saatiin kymmenittäin marjaluteita ainakin upoksiin pinnan alle. nyt mietitään, mitä niille tehtäis. vasta tällä istumalla selvis lajikin.
siis lasipurkkiin lämmintä vettä, fairya ja suolaa. haarukalla ronkittiin purkkiin. meillä ovat toistaiseksi mennyt elottoman näköisiksi ja pysynyt upoksissa. seuraavaksi ajattelin kokeilla mäntysuoliuoksella suihkuttamista.
masentaa! - gardneri
En tiedä mistäpäin toiset havainnot marjaluteiden runsaudesta on, mutta täällä Oulussa niitä on TODELLA paljon syreeneissä ja koristeomenapuissa. Omenapuun nuput on jo ihan nuutuneet niitten vihulaisten toimesta. Koitettiin myrkyttääkin hyönteissumutteella syreeneistä, mutta ne otti siivet käyttöön ja lensivät seuraavaan ruokailu/muninta -pensaaseen. Inhottavia ötököitä, kun niitä on niin paljon...!
- auttakee!
Näyttää toimivan myrkytys ja se että jaksaa napsia luteita yksitellen kiinni. Eilen löytyi vain muutamia mutta eihän niistä tiedä kuinka kovia ja nopeita ovat lisääntymään. Asfaltilla polkeminen alkoi tuntua jo ikävältä kun haisevat niin pahalle joten kaadettiin luteet veden mukana korkilliseen astiaan jossa oli tuulilasinpesunestettä! Liekö viimekesän lämpö aihettanut näiden valtaisan lisääntymisen vai mikä. Tympeitä ovat jokatapauksessa. Tarkemmin kun katselee niin marjaluteita näyttää löytyvän lähes kaikista lehtipuista ja pensaista. Hohhoijaa..
- RILA
auttakee! kirjoitti:
Näyttää toimivan myrkytys ja se että jaksaa napsia luteita yksitellen kiinni. Eilen löytyi vain muutamia mutta eihän niistä tiedä kuinka kovia ja nopeita ovat lisääntymään. Asfaltilla polkeminen alkoi tuntua jo ikävältä kun haisevat niin pahalle joten kaadettiin luteet veden mukana korkilliseen astiaan jossa oli tuulilasinpesunestettä! Liekö viimekesän lämpö aihettanut näiden valtaisan lisääntymisen vai mikä. Tympeitä ovat jokatapauksessa. Tarkemmin kun katselee niin marjaluteita näyttää löytyvän lähes kaikista lehtipuista ja pensaista. Hohhoijaa..
Jep, jotain ihme ötyköitä löysin minäkin pensaista ja diagnosoitiin se kupariluteeksi. Nyt epäilyttää, että onkohan se sittenkin marjalude..Onko kellään tietoa, että onko lude haitallinen ihmisille ja miten siitä pääsee eroon ? Onko ainut keino "kaataa" koko pensas ?
Kelpaako sille kaikenlaiset pensaat ? - on siivet
RILA kirjoitti:
Jep, jotain ihme ötyköitä löysin minäkin pensaista ja diagnosoitiin se kupariluteeksi. Nyt epäilyttää, että onkohan se sittenkin marjalude..Onko kellään tietoa, että onko lude haitallinen ihmisille ja miten siitä pääsee eroon ? Onko ainut keino "kaataa" koko pensas ?
Kelpaako sille kaikenlaiset pensaat ?Siis pensaan kaato ei vaikuta mitenkään, sillä ne vaan lentää toiseen paikkaan. Havaintoni mukaan ne nyt parveilevat ja parittelevat mm. syreeneissä, pihlajissa ja koristeomenapuissa ja menevät munimaan marjojen kukka-aiheisiin ja lehdille ja ruohivartisille kasveille. Näissä "sekstailu-pensaissa" aikuiset luteet samalla imevät kukkanuput ja uudet kärkiversot tyhjiin. Marjaluteet (tai paremminkin niiden toukat) tekevät vahinkoa puutarhassa mm. mansikoille ja vadelmille. Katso googlesta hakusanalla marjalude, niin paremmin löydät tietoa elukasta. Ja googleta myös kuva sekä kupari- että marjaluteesta, niin voit tehdä määrityksen paremmin. On myös olemassa koivulude, jonka naaras vartioi munimiaan munia kasvin lehdellä. Vertaa sitäkin em. kahteen luteeseen.
- AnneM
Täällä marjaluteet on sankoin joukoin saarni-puiden kimpussa. Jopa 40 ludetta n. 2 metrin mittaisessa saarnissa. Imentävioitus näkyy rungolla ja jokunen latvaverso nuokkuu. Suihkuttelin mäntysuopasuihkeella alas puusta ja tilsin kuoliaaksi. Ei tosin meinaa kuollakaan millään. En ole ennen nähnyt moista!
- täällä Kokkolassakin
Heippa, just äsken huomasin syreenin nuokkuvan ja siellä niitä pirulaisia vilisi.
YÄK! En ilkee ruveta niitä tallomaan ja suihkutinkin tuholaismyrkkyä. Mokomat kopsahti maahan ja eikun takasin ylös! Nyt tarvittaisiin kunnon neuvoja.
Kuka tietää? Pliis pliis - voi ei..
just huomasin meidän unkarinsyreeneissä just niitä samoja ötököitä. ja mansikkamaakin on ihan vieressä, tuhoavat kuulemma niitäkin.. tehoaakohan kaupan aerosolikarkotteet, tietääkö kukaan? oulun seutuvilla minäkin.
- näy ötököitä!
Lisäystä edelliseen, nitistin luteista suurimman osan käsin(hanskat kädessä!)ja sitten sumutin vahvahkolla mäntysuopaliuoksella. pariin päivään ei ole siivekkäitä näkynyt, seuraan tilannetta..
- sumuttaja
Syreenit notkuivat marjaluteista meidänkin pihalla. Ostin myrkkyä "Ei ötököitä puutarhassa" ja sumutin puut kunnolla illalla. Toistaiseksi vilinä on lähes tyystin loppunut, muutama pöllähtänyt lude vielä yrittää sinnitellä.
- marjalude
kääk. siihen loppui puutarhainnostus. eka ötökkä ja tämä nainen pelkää vajaan sentin mittaista ötökkää...ja vielä lude, nimellä paha maine. kärhössäni tuollainen tänään istu kaikessa rauhassa. mäntysuopaa nyt sitten ostamaan...uskallankohan suihkuttaa ettei se lude vain syö minua...
t.ötökkäkammoinen- Syringa vulgaris
Voi ei ! Viimekesäinen näytelmä luteiden kanssa taas alkaa. Syreeneissä jo ensimmäiset inhotukset havaittu. Viime vuonna kukinta jäi kokonaan väliin unkarin- ja pihasyreeniltä. Onko muilla ollut samaa ongelmaa Oulun seudulla ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa601322Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää901007- 164927
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105864Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30853Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as25778Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒201762Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks44738Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93707- 26680
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu123674VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa43606- 61602
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.155591Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12585- 85548
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78530Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo187501- 55497
- 39495