Pohdin vain että miten ihmiset suhtautuvat esim.ystävänsä kaljuuntumiseen?Jos kaljuuntuva ei asiasta itse mainitse?Huomauttavatko ihmiset että "ootko huomaannu et oot ruvennut kaljuuntumaan?" vai pidetäänkö sitä epäsoveliaana sanoa siitä.Tarkoitan siis että kun joku tuttu esim.selkeästi huomaa kaverinsa hiustenlähdön niin miten hän toimii tilanteessa?
Kaljuuntumisesta huomauttaminen?
Dr.philip
81414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
huomauttaa? Ei kai kaljuuntuminen ole kuin räkäklöntti nenän päässä tai ruoantähde hampaiden välissä.
>Ei kai kaljuuntuminen ole kuin räkäklöntti nenän
>päässä tai ruoantähde hampaiden välissä.
Ei, ei se ole sitä - se on paljon pahempaa. Sitä ei pysty pyyhkimään pois ranneliikkeellä.
No ei minulle ainakaan ystävien toimesta siitä huomauteltu,
vaikka huomasivatkin. Kai he ajattelivat, että jos minä en
asiaa puheeksi ota, niin miksi siitä erikseen mainita pitäisi.
Kai minä sen itsekin huomasin. Eri asia ovat sitten ne "kaverit",
joiden on pakko möläytellä aina kaikki ajattelematta lainkaan
muita. Itselläni ei tosin sellaisia kavereita ole.
Enhän minä itsekään asiasta aikoihin puhunut kenenkään kanssa,
vaikka kaljuuntuminen vakaasti etenikin. Kun sitten ajelin lyhyeksi
ja vitsailin asiasta, niin sitten tuli juttua siitä milloin
minulla alkoi kaljuuntuminen näkymään ulospäin.
Kyllä mun mielestä kaljuuntuville pitää sanoa siitä. Eihän ne ressukat ole sitä itse peilistä huomanneet. Samaten läskeille kannattaa sanoa, että oletkos huomannut olevasi lihava.
Siis läski ja kaljuuntuva eivät ole samoja asioita!
Läski pystyy laihduttamaan jos vain haluaa! Kaljuuntumista et välttämättä pysty lopettamaan mitenkään, joudut vaan stressi kierteeseen ja kaljuuntuminen senkuin jatkuu. Parempi pitää nää asiat omana tietonaan.
Kyllä henkilö jonka hiukset lähtevät itse huomaa asianlaitaa. Ei siitä muut tarvitse huomautella.Eikä hyvät ystävät siitä yleensäkään mainitsekaan saatikka, että edes hiuksenlähtöä pahemmin huomaisivatkaan.
Kaljuuntuva itse voi ottaa asian esille jos asia vaivaa pahasti ystävien kanssa asiasta voidaan keskustella .Luutavasti tulet huomaamaan että kaverit eivät suhtaudu kriittisesti koko asiaan ja sehän helpottaa myös sinua heittämään huolet romukoppaan Ominaisuuksia on yhtä paljon kun on ihmisiäkin. Joku on albino,eli ihon pigmentit puuttuvat et sinä hänellekään vinoille.Ei se ulkoinen ominaisuus määrittele kenestä tulee ystävä, kenestä ei.Pääkopan sisusta on se oleellinen tekijä ystävyyssuhteessa.
Tiedän sen että eivät ystävät mua jätä vaik oisin täysin kalju.Mutta jotenkin heidän suhtautuminen asiaan jännittää/pelottaa.Joskus tulee vaan mietittyä sitäkin että onko joku jo huomannut kaljuuntumiseni,mutta ei ole vaan sanonut siitä.
Mun mielestä parasta on kun henkilö ottaa itse ongelmansa puheeksi, se on silloin kaikille helpompaa. Eikä tartte kun vaan mainita tai heittää vähän itseironiaa. Itse sain hyvät naurut kavereilta, kun totesin, että parturi vei tukkaa enemmän kuin tiesin päässä enää olleenkaan. Sen jälkeen helpotti oma vaivautuneisuus enkä pohdi enää, mitä muut pohtivat minun päästäni.