Jeesus tulee. Jeesus ei tunne teitä lahkolaisia.
paetkaa helluntailaislahkoista !
15
671
Vastaukset
- pikkuenkeli.
Helluntailaisuus on Nasaretin lahkoa. Tällä tavalla pilkattiin apostolisen ajan uskovaisiakin.
- eri asiaa
Nyt varoitettiin lopun ajan eksyttävistä uskonlahkosta, jotka eivät peri Jumalan valtakuntaa, vaikka ne toimivat Jeesuksen nimessä.
Gal.5:20-21
Matt.7:22-23
Matt.24:24 - HelluntaiApostoli
eri asiaa kirjoitti:
Nyt varoitettiin lopun ajan eksyttävistä uskonlahkosta, jotka eivät peri Jumalan valtakuntaa, vaikka ne toimivat Jeesuksen nimessä.
Gal.5:20-21
Matt.7:22-23
Matt.24:24Kuka sinut asetti tuomariksi, eikö Jumalalla yksin ole tuomiovalta?
En minäkään uushelluntalaisuutta hyväksy, protestanttisuuden kylläkin.
Lienee sotket amerikkalaiset suomalaisiin, tällainen sotkeminen on hyvin yleistä. - ei-lahkilainen
HelluntaiApostoli kirjoitti:
Kuka sinut asetti tuomariksi, eikö Jumalalla yksin ole tuomiovalta?
En minäkään uushelluntalaisuutta hyväksy, protestanttisuuden kylläkin.
Lienee sotket amerikkalaiset suomalaisiin, tällainen sotkeminen on hyvin yleistä.selvitä pääsi
- Pakenija
Onko helluntailaisuus pahinta mitä olet nähnyt?
- näkijä.
eksytys on "väkevä" (lue 2-Tess.)
eihän muuten kristittyjä pystyttäisi eksyttämään - Pakenija
näkijä. kirjoitti:
eksytys on "väkevä" (lue 2-Tess.)
eihän muuten kristittyjä pystyttäisi eksyttämäänAika hyvinhän sulla asiat on jos hellarit ovat pahimpia...
- Helluntaiapostoli
Pakenija kirjoitti:
Aika hyvinhän sulla asiat on jos hellarit ovat pahimpia...
Vuorisaarna:
Älkää antako pyhää koirille, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen eteen, etteivät ne tallaisi niitä jalkoihinsa ja kääntyisi ja repisi teitä. ...
Raamattu kieltää sikojen ruokkimisen, sinä olet sellainen sika, jolle on kadotus varattuna! Meidän ei tarvitse enempää keskustella!
- ALH
Jeesus tuntee kaikki jotka ovat hänen omiaan, siis saaneet syntinsä anteeksi Hänen vesensä kautta. Pelastukseen ei vaikuta luterilaisten "lahko" eikä muidenkaan "lahko", vaan usko Jeesukseen.
Apt. 14:14. Mutta sen minä sinulle tunnustan, että minä sitä tietä vaeltaen, jota he lahkoksi sanovat, niin palvelen isieni Jumalaa, että minä uskon kaiken, mitä on kirjoitettuna laissa ja profeetoissa, 15. ja pidän sen toivon Jumalaan, että on oleva ylösnousemus, jota nämä itsekin odottavat, sekä vanhurskasten että vääräin.- Matteus.
Jeesuksen sanat täsmäävät täydellisesti teihin helluntailaisiin:
Mt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'. - ALH
Matteus. kirjoitti:
Jeesuksen sanat täsmäävät täydellisesti teihin helluntailaisiin:
Mt.7
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.Minä en ole nähnyt Raamatussa mitään -laisia tai -läisiä jotka pelastuvat vaan ne pelastuvat jotka uskovat Jeesukseen.
Mieti kuule hetki ennenkuin tuomitset koko suunnan. Jeesus on kyllä armollinen myös sinulle.
Room.3:22. se Jumalan vanhurskaus, joka uskon kautta Jeesukseen Kristukseen tulee kaikkiin ja kaikille, jotka uskovat; sillä ei ole yhtään erotusta. 23. Sillä kaikki ovat syntiä tehneet ja ovat Jumalan kirkkautta vailla 24. ja saavat lahjaksi vanhurskauden hänen armostaan sen lunastuksen kautta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, 25. jonka Jumala on asettanut armoistuimeksi uskon kautta hänen vereensä, osoittaaksensa vanhurskauttaan, koska hän oli jättänyt rankaisematta ennen tehdyt synnit 26. jumalallisessa kärsivällisyydessään, osoittaaksensa vanhurskauttaan nykyajassa, sitä, että hän itse on vanhurskas ja vanhurskauttaa sen, jolla on usko Jeesukseen.
LAHKO,VAAN JEESUKSEN SEURAKUNTA,KUTEN VAPAA,BABISTI YM SEURAKUNTA,JA TIETYSTI LUTERILAINENKIN ON JOS SIELLÄ ON UUDESTISYNTYNEITÄ JOUKOSSA.
- valonlapsi75
Ehkäpä olisi syytä ensin selvittää kuinka Helluntalaisuus eroaa todellisista lahkolaisista mm.joukkoitsemurhiin päätyvistä lahkoista..
Tietääkseni tälläistä ei ole tapahtunu sillä olenhan itsekkin hengissä...;) - kiitos Jeesus
helluntailiike on lopun ajan uskonlahko
- ketura
helluntailahkolaisia...siis onhan lutherilaisuuskin "lahko", yleensä puhutaan uskonlahkoista...käsitän ne niinku vois arkikielessä puhua lohkoista... siis osista. Kristus on ylösnoussut Jumala. Joka häneen uskoo ja tunnustaa vapahtajakseen, saa kokea Pyhän Hengen voiman ja vapautumisen Saatanan kahleista. Synnyt uudesti ylhäältä...Ihan sama mihin lahkoon tai lohkoon kuulut. Olitpa sitten Hellari, Lutteri, Katolinen, Arabi tai Juutalainen..Kaikki Jeesukselle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464