Te typerät tytsyt,veli vei rahasi. Tartuitte syöttiin ja veljesi viljeliä vei potin.Sellaista elämä 0n. Koeta kestää kun maksat perintöveroa.
500 ekeä hoitajille lisää liksaa
Kokoomus lupasisi
5298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokoomus ei missään vaiheessa luvannut 500e palkankorotusta. Yksi ehdokas sanoi Iltalehdelle että se olisi sopiva määrä.
Sitä lupausta ei löydy vaaliohjelmasta vaikka kuinka etsisi.
Kokoomuksen puoluesihteeri Tujunen lupasi selvin sanoin 500 euroa, siitä ei ole juuta eikä jaata. Tämä on tosiasia, vaikka kuinka se Zyskoa ottaisi pannuun.
Voi hyvät ihmiset teitä yksinkertaisuudessanne. Oletatte, että kaikki valkopukuiset ovat sairaanhoitajia ja raskaan työn raatajia. Heistä on suuri osa ei-korkeakoulutettuja perus- tai lähihoitajia. He ovat niitä, jotka tukka putkella juoksevat hiestä märkänä pesemässä, kakkapottaa viemässä, kääntelemässä raskaita potilaita jne.
Mitä tekee esim. terveyskeskuksen sairaanhoitaja? Mieti sitä, mikä on se työtehtvä, missä hän RASITTUU. Nykyisin verenpainekin pitää mitata itse ja merkitä korttiin. Kuka sitä seurantaa tekee, koska se ei tule koneelle ylös, kuten ennen ja lääkärin seurattavaksi.
Eikä se sairaanhoitajakaan ole yliopistossa opiskellut. Kyllä ne on kuulkaa eri ihmiset, joista nimeä voi käyttää: korkeakoulutuksen saanut.
Hyväksyn hyvät palkankorotujksket leikkaussalien hoitajille, teho-osastoille jne. Mutta - ei hitossa terkkarin sairaanhoitajale, korvaosaston, silmäosaston jne, missä potilaat ovat vielä OMATOIMISIA. Eli palkka työn todellisen kuormittavuuden mukaan. Silloin ollaan oikeilla vesillä. Mieti sitä.
samaa mieltä.juuri nämä juoksijat eli he jotka sen työn tekevät ansaitsevat sen korotuksen eivät muut.
500 ekee tulee kunhan se on ensin säästetty (eli ei koskaan).