Pihallamme on muutamia tosi isoja ja vanhoja jalosyreenejä, ne ovat mielestäni kasvaneet liian isoiksi ja harvoiksi. Osaako kukaan kertoa miten niitä leikataan! Kerralla matalaksi? Vai pikkuhiljaa muutama paksu oksa pois?
Kiitos vastauksista!
Jalosyreeni
5
1185
Vastaukset
- ovat?
kyselen vain uteliaisuuttani, sillä meidän pihassa on yksi n. 1m mittainen, millainen siitä tuleekaan??
- Googe
Niistä tulee kolme - viisimetrisiä, ja ovat yleensä olleet reheviä, muttei nyt...johtuneeko liian aikaisesta keväästä, ilmeisesti silmut paleltuivat silloin. On siinä nytkin paljon lehtiä, mutta kun on tottunut enempään... Meillä on myös nuokkusyreeni jossa nuokkuvat mahtavat kukinnot, mutten tykkää siitä koska nuokkuva kukinto on vähän lakastuneen näköinen.
- fanni
Meillä on korkeat vanhat sireni aidat sekä tavallista että unkarin sireeniä.
Sahaan pistosahalla vanhaksi käyneet oksat ihan juuresta poikki. Teen sen ihan niinkuin silmä sanoo, en missääntapauksessa kaikkia alas ,sillä onhan siellä vaikka minkä korkuista kasvamassa.
Ne kukkivat runsaasti ,unkarin sireeni alkaa heti , kun tavallinen alkaa lakastua.
Voimaa ne tarvitsevat paljon . Jos on mahdollista ,niin hae palanutta hevosen tai karjan lantaa juurille . Jo istutus vaiheessa montun pohjalle.
Ei ne tyhjästä, kasva isot pensaat.Meillä on korkeutta yli räystään jajopa harjalle asti.
Tekee paljon uusia versoja ,kun on kasvun alkuun päässyt.- nimimerkki erkki
Vanhat sireenit kukkii vain ruostetta.
- ludwig späth
Mä en uskaltaisi alasleikata jalosyreeneitä koska ne on aika usein lainajuurilla eli juuristo on pihasyreeniä tai sitten jotain puistosyreenin tapaista. Eli jos ne vetää matalaksi niin sieltä saattaa vesoa sitten se perusrunko, ja pihasyreenillä on samanlaiset (identtiset) lehdet kuin jalosyreenillä. Ja eron huoma sitten vasta vuosien päästä kun kukinta alkaa uudestaan.
Uudistaminen edellisen kirjoittajan tavalla on turvallisin keino.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2085256Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki332657Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1292339"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2071953Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol601513Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine2681319Lieksa tukee kuntoutumista reilusti
Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito861171Siinäpä jäät
Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole791019Nato on käytännössä kuollut!
Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh299989Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos
Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.41972