Minkälaisia kokemuksia ihmisillä on Seinäjoen baarien portsareista??
Portsarit
asiakas69
446292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Samaa aihetta on jo käsitelty lukemattomissa viestiketjuissa aiemmin.
Samalla muistuttaisin, että jos/kun joku tuntee välttämätöntä pakkoa kirjoittaa taas tästä asiasta, kannattaa välttää henkilökohtaisuuksiin menemistä.
henkilökohtaisuuksiin meneminen? onko se esim. kapakan nimen mainitseminen?
..mitä tilaa.
Sanotaanhan niinkin, että "niin metsä vastaa kuin sinne huutaa". No eräs tapajuoppoo päättikin kysäistä viimeisten eurojensa sijoittamisesta kaijulta. Mies meni metsänrantaan ja huutaen huusi: "Kummatko ostan, viinapullon vai kengät?". Kaiku vastasi: " ...vai kengät?"
.. keskittyy työssään epäolennaisuuksiin. Käyttävät asemaansa (vit.. mikä ammatti)väärin!
Tähän argumenttiin mä haluan esimerkkejä. "Lähes kaikki keskittyy työssään epäolennaisuuksiin". Tähän haluan kuulla hyviä perusteluja ja esimerkkejä, eikä mitään ikivanhoja kylien legendoja ja vanhoja stereotypioita!:o)
Mä olen aina ihmetellyt täällä seinäjoen palstalla miten paljon niin pieni ammattiryhmä kuin portsarit, ovat saaneet niin paljon huomiota osakseen. Legendoja ja kauhutarinoita tällä palstalla on kerrottu sen verran paljon että niitä lukemalla ei baariin uskaltaisi täällä lähteäkään, jos ei paremmin tietäisi.
Siitä herääkin kysymys? Käyvätkö kyseiset kirjoittajat oikeasti juuri näissä baareissa, missä nämä barbaarit työskentelevät? Olisiko siinä omassa tahi sitten sen kaverin käyttäytymisessä, joka juuri taas kerran syyttömänä naama edellä asvalttiin heitettiin barbaarien toimesta, ihan pientä itsetutkiskelun paikkaa. Ja kun nämä vääryydet kun tuppaavat sattua aina näille muutamille samoille "syyttömile" ihmisraukoille:o)
Me ihmiset kun ollaan välillä niin pirun sokeita omalle tekemiselle ja vähän turhankin kriittisiä tiettyjen ammattiryhmien harjoittajia kohtaan.
"syyttömiä äidin oomme kaikki, oomme kaikki..."
kun olin hakemassa kaveria pubista, totes mulle että oon liikaa pohjia ottanu....
Jep, kaverin soittoon heräsin yöllä ja tukka takussa lähdin heti autolla hakemaan, ja kun yritin kertoa tätä Ristolle, niin tuli tyly vastaus: Lähde menemään siitä ny!!!!
Noh, onneks mä oon aina kännis sisälle päässy =)
Terveisiä vaan Ristolle, alkomittari olis sulle hyvä pitää mukana töissä....
Nytkö on uusi paikka jo aukaistu? Millaista menoa siellä on?
Mä oli just tuolloin pyrkimäs sisään kans, mut mulla oli pohjia jo toista vuorokautta. Halusin kokeilla, päästääkö uusi poke miten helpolla sisään. Mä kuulin, ku sä kysyit sen nimeä. Se sanoi olevansa Risto, ja sä esittelit itses sille. Oliko teillä jotain vipsiläkauppaa meneillään? Siinä sivusilmällä mä teidän silmäpeliä seurailin ja ajattelin että mitähän tuostakin vielä syntyy. Kovasti sä sille hymyilit ;)
Se poke ja tuo pokea puhutellut nainen ovat ainoastaan työkavereita, eikä se nainen sen poken nimeä kysynyt, vaan jonku muun nimeä, jota heidän keskustelunsa koski. Olin siinä korvakuulolla. Poken nimi on muistaakseni Jaakko.
Siis mä halusin vain hakea kaverini pois pubista, kun ei kännykkään vastannu ja tiesin sen olevan aika huonos kunnos. Risto se oli, Juttelin pari päivää sit 6-0n Dj:n kans ja se sano et ekaa ja viimeistä päivää oli siellä töis. Onneks.
Takkutukka:
>>kun ei kännykkään vastannu ja tiesin sen olevan aika huonos kunnos>>
Jos kaverisi ei vastannut kännykkään, ja oli aika huonos kunnos, niin mistä ihmeestä voit olla edes varma siitä, että hän oli tuohon aikaan enää anniskelualueella, tai että poke olisi edes päästänyt kaverisi anniskelualueelle? Eikös poken pidä poistaa anniskelualueelta henkilön, jonka päihtymys on selvästi havaittavissa? Ja eihän poken saa päästää anniskelualueelle henkilöä, jonka päihtymys on selvästi havaittavissa.
Järjestyksenvalvojanhan tulee noudattaa lakia ja lain perusteella annettuja määräyksiä. Alkoholilaki on anniskelualuetta sääntelevä laki, joka poken tulee sitä noudattaa. Mitä onkaan sanktiona pokelle, joka tahallaan tai törkeästä huolimattomuudesta (välinpitämättömyydessään) jättää noudattamatta esim. anniskelualuetta sääntelevän lain?
Kirjoitit:
"viimeistä päivää"
Sanoiko DJ miksi Risto oli viimeistä päivää siinä ovella töissä?
6-0 oli siinä kiinteistössä viimeistä iltaa.
mulle yöllä, johon heräsin! Siis se soitti
6-0sta!
Sitä vaan ei näkynyt 6-0n edes, autos odottelin jonku aikaa, yritin soittaa, ei vastannu...ja siksi yritin mennä sitä sisältä hakemaan!
Aivan niinku mä olisin tehny jotain väärin ku lähdin hakemaan juopunutta ystävää pubista.
mutta DJ on mun ystävä, ja niitä tietoja en levitä netissä, sori!
Kulauksen alakerras, eri nimellä mutta samalla henkilökunnalla =)
(paitsi Ristoa ei siellä nähdä)
Ei pubi tyhjänä ollu, oli porukkaa niin pirusti, jote ei jokaista ollu käännytetty ovelta, mutta miksi juuri sinut sitte oli stopattu? Vittuilitko sää sit pokelle, kun et päässy jonon ohi, vai miksi se sut stoppas?
Selvinpäin yhä edelleen olin.
Nyt mä huomaan millaista porukkaa täällä käy, kaikki asiat käännetään toistepäin.... täs menee jo itselläkin pää sekaisin.
Sellaiset ravintolat, joiden toiminta-ajatuksena on toimia juottolana, rahat pois - periaatteella, tekee parhaiten tulosta, mutta ei pitkällä tähtäimellä, kännisen ylijuomisella. Portsari, joka ei päästä ympäri-ämpäri kannistä juottolaan, tai tarpeenvaatiessa poista sellaista sieltä, sää nätysti karvakengän kuvan persuksiin. Kanta-asiakkaiden imazeitsiin ei pidä mennä koskemaan, oli hän sitten sammunut pöytään tai nuokkuen sisään pyrkimässä, saattaa kuulua toisinaan kuin vihjeenä tiskin takaa.
Paska homma pokelle, olla siinä nyt puun ja kuoren välissä. Puun ollessa virkavalta/käräjäoikeus ja kuoren ollessa ravintoloitsija/palkanmaksaja. "Joka toiselle kumartaa, se toiselle pyllistää" sopii tähän asian yhteyteen sopivasti.
"Kerro Tuotevalvontakeskuksen vihjepuhelimeen tietosi niistä, jotka eivät noudata rehelliselle ravintolatoiminnalle asetettuja sääntöjä. Kyse on myös sinun edustasi. Voit antaa vihjeen myös nimettömänä.
Vihjepuhelimen numero on 09-3967 2767."
Viite: http://www.sttv.fi/Alkoholi/vihjepuhelin.htm
Takkutukka kirjoitti:
"DJ on mun ystävä,"
DJ on siis ystäväsi, mutta sinulla ei ole DJ:n puhelinnumeroa??? Eipä tietenkään, koska jos numero olisi ollut hallussasi tuona iltana, olisit kysynyt DJ:ltä väliaikatietoja kaveristasi, jonka sanoit soittaneen sinulle.
Eikö hänen olisi kuulunu päästää mua sisälle? Oli se kuitenki aika järkytys kuulla et "Liikaa pohjia ottanu"...Täh, minä? häh, ja minkäs teet, poke on aina oikeassa. Kyllä se varmaan näki, et siitä hienosti autolla lähdin menemään, ja tajus et mä oikeesti olin selvinpäin, mä vaan olin suoraan sängystä unenpöpperössä noussu ja lähteny samantien hakemaan sitä kaveriani.
Soitin kyllä, mutta se ei ollu sinä iltana töissä.. vaan siellä oli se toinen tyyppi, ketä en tunne.
Ei pitäisi mennä autoilemaan väsyneenä, kuten ei päihtyneenäkään. Liian usein ratintakana oleva nukahtaa vakavin seurauksin, joista sivulliset perheet joutuvat kärsimään surua.
Ei ollut töissä. mutta silti oli tietävinään illan kulusta???
Mun ongelma olikin se, et näytin juopuneelta, kun tukka oli harjaamatta ja kuljin ilman meikkiä =) Väsynyt olin, mut silti ajokunnossa!
On se hienoa ku täällä on näin täydellistä porukkaa! =)
Mä lupaan kautta kiven ja kannon, etten enää koskaan lähde yöllä ajamaan autoa, vaikka kavereilla olis mikä hätä.....hohhhooijaaaa!!!
---
Jos ulkonäkösi ei ole häävi ilman meikkiä, ei sinulla ole mitään mahiksia tuolle pokelle ;)
Mutta eivät poket tuijotakaan hiuksiin eivätkä meikkiin, tehdessään asiakasvalintaa. Asiakasvalinta tapahtuu henkilön päihtymyksensä, käyttäytymisensä, varustautumisensa ja iän perusteella. Mikäli asiakkaaksi pyrkivän henkilön päihtymys on selvästi havaittavissa (tuntomerkkeinä ovat usein erilaiset toiminnalliset häiriöt, kuten horjuminen, sammaltava tai kovaääninen puhe, epävarmat ja haparoivat liikkeet, nuokkuminen, lasittunut katse)tai jos hänen päihtymyksensä vuoksi on perusteltua syytä epäillä vaarantavan toimialueella järjestystä tai turvallisuutta, poken ei pidä päästää henkilöä toimialueelle, saati sitten anniskelualueelle. Tuon lisäksi, jos asiakkaaksi pyrkivän käytöksestä voidaan perustellusti epäillä vaarantavan toimialueella järjestystä tai turvallisuutta, ei poken tule päästää tällaista asiakkaaksi pyrkivää henkilöä toimialueelle.
>>jos asiakkaaksi pyrkivän käytöksestä voidaan perustellusti epäillä vaarantavan toimialueella järjestystä tai turvallisuutta, ei poken tule päästää tällaista asiakkaaksi pyrkivää henkilöä toimialueelle.>>
No sillähän tuo tulee usein esiin ku, portsari sanoo "sullon liikaa pohjia, ei tänään", niin johan on jämpti, että lyhytvieterinen, riitaisa asiakas kimpaantuu ja rupee haistatelemaan portsarille. Eikös tällöin asiakkaan käytös kerrokin, että on vaaraksi muille, jos päästäävät sisälle.
mielestäni seinäjoen poket on ihan jees, joskushan heilläkin pinna kireellä, jos sattuu ilta et tulee v****ilua päin naamaa koko ilta. suosittelisinkin ihmisten miettiä millasta se pokejen homma oikeesti välillä on, asettukaa itse heidän asemaansa ja huomaatte miten hienosti poket pää asiassa hommansa hoitaa ja kiukkunsa hallitsee. heidän täytyy olla pitkäpinnaisia ja suvaitsevia ihmisiä kun jaksavat niitäkin asiakkaita jotka tosissaan yrittävät käydä päälle..
tsemppiä vaan portsareille, teitä tarvitaan!!
RISTO...kantiksena tiedän ettei sielä ketään sen nimistä oo? ja se mestahan ollu kiinni jo hetken, koska olikkaan heränny?
Itse olin paikalla kun paikka meni kiinni. Ja se kerta kun kävi niin ettei mua päästetty selvinpäin sisälle tapahtui vajaa kuukausi sit.
No mä kysyin siltä et mikä sen nimi on,ja se vastas Risto... (voi toki olla et valehteli.
Ja kyllä mäkin kanta-asiakas oon, ainakin 3 kertaa kuukaudes siellä olin, Ristoa en ollu aikaisemmin tavannu ovella...tai sit en ole vaan kiinnittäny koskaan huomiota koko tyyppiin.
Säkö olit se ruman näkoinen, pitkätukkainen mies, joka riehu 6-0:n ulko-ovella tuona paikan päättäjäispäivänä? Et tainnut arvata, että sinusta tuli samassa filmitähti, sillä tanssit tanssisi valvontakameran linssille Katselimme porukalla menoasi Chevymme ikkunasta. Mä olisin soittanut jepet oitis sua rauhoittelemaan, jos olisin ollut ovella, mutta onneksesi ei mun tarvi olla kaltaisesi kanssa missään tekemisissä.
Ei kait se mies ollu, eikähän se ollu nainen se. Tosin en tissejä erottanut, mutta meikattu naama sillä oli.
En usko tuohon väitteeseen, että henkilöt, jotka on tavattu riehuvan 6-0:n oven edustalla, ovatkin olleet naisia. Tuskinpa nainen tuollaista eläimellistä möyrästystä pitäisi parhaan bilettepaikan edustalla.
En tiedä mistä riehumisesta on kysymys?? Mä en käyny ku ovella ja hetken siinä yritin selittää et selvinpäin oon, auto on vieres ja ihan vaan hakisin kaverini pois.
Noh, ens kerralla täytyy edes hiukset harjata ja laittaa vähä pakkelia naamaan, jospa sit näyttäisin raittiilta =)
Ja tosiaan juttelin pari päivää sit 6-0n Dj:n kans, se sano et se oli Riston eka päivä 6-0s ja viimeinen!
Se on nainen jota elämä kolhii ulkonäön ja helvetin huonon säkän takia. 6-0n edes kävi niin et mun frendi sai vieraan ihmisen sekoilut omaksi syyksi, eikä päässy sen takia sisälle. En tiedä kuka portsari oli ovella, mut epäreilu tyyppi! Toki mun frendikin siitä sit suuttu.
Kyl ne pukumiehetkin vaan aukoo sitä päätään ja sekoilee, ei siis vaan me rokkarit/kovikset.
Oliko peräti syyllistynyt järjestystä ylläpitävän henkilön vastustamiseen? Paha palkkapussi, jos poke vie asian eteenpäin, sakkoa tai 6 kk vankeutta. Yleensä selviää sakolla, mut rikosrekisteri siit syntyy. Se sit saattaa olle esteenä moneenkin työpaikkaan.
Tiedättekö, mikä ero on terroristilla ja pohjalaisella akalla???
Noohh....?
Terroristin kanssa voi sentään neuvotella.....
Mut kyllähän se näin on, että jos asiakas haistattelee pokelle tämän ollessa ovella, ei poken pidäkään päästää tuota asiakasta sisään. Haistatteleva asiakas on jo siinä mielentilassa pyrkiessään sisään, että todennäköisesti hän haistattelee sisään päästessään muille asiakkaille, ja näin tappelu syntyy.
Pääsyn estäminen - se on pokelle ehdoton velvollisuus näillä alla olevilla ehdoilla:
"Järjestyksenvalvojan on estettävä pääsy toimialueellen henkilöltä, jonka päihtymyksensä, KÄYTTÄYTYMISENSÄ tai varustautumisensa vuoksi on perusteltua syytä EPÄILLÄ vaarantavan siellä järjestystä tai turvallisuutta..."
Harkinnanvarainen oikeus pokella on estää henkilön pääsy toimialueelle, jos asiakkaan aikaisemman käyttäytymisen perusteella on syytä EPÄILLÄ henkilön vaarantavan toimialueella järjestystä tai turvallisuutta.
Yhteiskunnasta syrjäytyneet helpommin turvautuvat kuningas alkoholiin, turruttaen sillä kuka murheitaan, kuka turhuuden tunnettaan, kuka huonoa itsetuntoaan. Tällaiset ihmiset ovat niitä, jotka ymmärtävät ja hyväksyvät osansa, vaikka ei se olisikaan aina niin tasa-arvoista, yhdenvertaista.
Sen sijaan nousukkaat, jotka ponnistelujensa lomassa saavutuksineen ja "saavutuksineen" jo kuvittelevat itsestään enemmän kuin olisi aihetta, eivät tyydy siihenkään, että oikeus ja kohtuus täyttyy.
Kokemuksen myotä sanon suoraan, että ravintola-asiakkaana ensimmäiseen ryhmään kuuluvat ovat niitä, joita on ilo palvella. Heidän kanssaan on helppo tulla toimeen, työ on helppoa, ei synny "kädenvääntöjä". Heistä suurin osa kunnioittaa valtaa.
Mutta toisinaan itse "piruja" ovat nämä toiset, jotka kuvittelevat olevansa kaiken yläpuolella, ehkä vanhempiensa yhteiskunnallisen aseman vuoksi, tai sitten kuvitellun oman "korkean" asemansa johdosta. Liian monet heistä ovat vaikeita asiakkaita, syystä, että liian monet heistä eivät kunnioita valtaa.
Älkää ny helvetissä päästäkö niitä kanoja enää sisälle, ei sitä kaakatusta jaksa kukaa kuunnella. Pöyhistelevät sulkiaan ja tepastelevat arvokkaina. Kunhan tyytyisivät juomaan vain omista mukeistaan, mutta miksi ahmia muidenkin eteen heitetyt ohrat.
Kuinka vähän tämän kylän äijillä on tapoja. Ei yhtään. Ihminen ihmettelee saamaansa kohtelua baarin ovella ja te hyökkäätte hänen kimppuunsa. Älyttömin kommentti oli kyllä siitä väsyneenä ajamisesta ja toiseksi älyttömimmät siitä ulkonäöstä.
Ei vittu teitä huoli kukaan! Tuollasia juntteja on oikeasti koko kaupungi täynnä ja maakunta. Baarissakin ällöttää tuollasten apinoiden seuraaminen. Kyllä vanhempanne ovat varmasti teistä miehistä ylpeitä!!
Samalla tavoin "roskasakki" nimittelee poliiseja. Poket miellätte samaan kastiin.
Syynä kun on se, että omat vanhempanne eivät antaneet teille teidän mielestänne tarpeeksi leluja, teille kun ei se metrin mittainen ratakisko riittänyt leluksi. Nyt "aikuisina", päästyänne pois holhouksen alta, kuvittelette voivanne päättää itse asioista. Pelkäätte pirusti poliisia, syystäkin, koska heillä on valta puuttua teidän toilailuihinne, ettepä saakaan riehua siinä määrin vapaina kuin haluaisitte tai rauhaton sielunne teitä vaatii.