miten jaetaan velka eron jälkeen???

minä ostin "tyttöystävän" ei siis oltu edes kihloissa omakotitalon. velka tuli molemmille siis 50% ja 50% takuuksi laitoin minun toisen omakotitalon,joka takasi koko laina summan. nyt tuli ero ja toinen osapuoli ei suostu että myytäisiin talo,eikä et minä ottaisin sen ja velat itselleni,ainoa ehto mihin hän suostuis olis,että maksaisin hälle 20000 ja sen jälkeen velka sekä asunto siirtyis hälle. väittää muka että talon arvo ois vuodessa laskenut niin paljon!!! mikä olis ratkaisu tämmöisessä tilanteessa. auttakaa jos osaatte? Kiitos!

6

1231

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esim.

      Kysypä vaikka pankin lainaneuvojalta, vaikka sieltä mistä lainan olette ottaneet.

      Annatte kiinteistövälittäjän arvioida talon.

    • hgfhfhfghfgh

      Kiinteistövälittäjä arvioi talon arvon. Sitten vain laskemaan kuinka paljon sitä on maksettu ja kuinka paljon on vielä velkaa.

      esim. talon arvo 100 000 arvo
      maksettu 30 000, velkaa 70 000

      Tyttöystäväsi maksaa sinulle 15 000 euroa ja saa itselleen talon ja 70 000 euroa velkaa. (pankin pitää suostua tähän ja tyttöystävältäsi pitää löytyä vakuus sinun toisen talosi jäädessä vakuutena pois).

    • tuohon suostu

      Ymmärsinköhän tämän nyt ihan okein. Ehkä en. "maksaisin hälle 20000 ja sen jälkeen velka sekä asunto siirtyis hälle". Siis että paitsi että hän saa talon (ja velat) niin sinä vielä maksaisit siitä hyvästä. Ei kai sentään?! Kai se sentään niin pitäisi mennä, että jos toinen haluaa talon (ja velat), niin hän "ostaa" toisen ulos, eli vaimokkeen kuuluisi kyllä varmaan maksaa sulle, eikä toisin päin.

      • ihmettelin minäkin

        Kai siinä vaimoke on todella ajatellut, että talon arvo on hirveäasti laskenut. Ei olisi edes sen velan arvoinen!!!!
        Eikä sitä velkaa nyt noin vain oteta omille nimille, siinä on pankilla melkoinen sanottava, luultavasti katsovat, että vaimoke ei yksin pysty lainaa lyhentämään.
        Kyllä alkuperäisen kannattaa nyt mennä asiantuntijan puheille vaikka pankin lakimiehen ja ehdottomasti ottaa kiinteistönvälittäjän arvio talosta.


    • Nimetön

      Muistikuvani esineoikeudesta on se, että esineen omistajalla on oikeus myydä osuutensa kuulematta toisen omistajan mielipidettä. Mikäli esineen jakaminen aiheuttaisi kohtuutonta vahinkoa esineelle, voidaan se käsittääkseni pakolla myydä.

      Kannattaa kyllä tosiaan olla yhteydessä juristiin asiassa eikä ainakaan maksaa mitään kipurahoja naiselle.

    • löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe